• Amalga oshirilayotgan loyihalar monitoringi natijalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilish bo‘lib o‘tdi
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida Andijon va Farg‘ona viloyatlarida soha korxona va tashkilotlari tomonidan ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifati va hajmini oshirish, yuridik va jismoniy shaxslarning murojaatlari bilan ishlash, ijro intizomi talablarining bajarilishi yuzasidan videoselektor yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Unda Prezidentimiz tomonidan mamlakatimizda iqtisodiyot tarmoqlari va davlat boshqaruviga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va “Elektron hukumat” tizimini keng joriy etish, telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish, sohalarni raqamlashtirish, IT-parklar tashkil etish orqali mamlakat iqtisodiyotining yalpi ichki mahsulotidagi ulushida axborot texnologiyalari sohasi xizmatlari hajmini yanada oshirish masalalariga eng dolzarb va kechiktirib bo‘lmaydigan vazifalar sifatida qaralayotgani ta’kidlandi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 28 apreldagi «Raqamli iqtisodiyot va elektron hukumatni keng joriy etish chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi PQ-4699-son qarori bilan tasdiqlangan ustuvor loyihalarni amalga oshirish jarayonlari muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, davlatimiz rahbarining Andijon va Farg‘ona viloyatlariga tashrifi davomida Andijon shahrida loyiha qiymati 20 milliard so‘m hamda Marg‘ilon shahrida loyiha qiymati 8,4 milliard so‘m bo‘lgan, zamonaviy infratuzilmaga ega texnoparklar ishga tushirildi.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, ushbu texnoparklarda 300 dan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratilishi, 100 dan ortiq dasturiy mahsulotlar ishlab chiqaruvchi rezidentlarni joylashtirish, dasturiy mahsulotlar eksportini yo‘lga qo‘yish orqali ushbu hududlarning AKT xizmatlari hajmini kamida 2 barobarga oshirish rejalashtirilgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, joriy yilning birinchi choragida Andijon viloyatida axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasida 35 ta, Farg‘ona viloyatida esa 38 ta yangi korxonalar tashkil etilgan.
Bugungi kunda Andijon viloyatida 164 ta, Farg‘ona viloyatida 120 ta korxonalar dasturiy mahsulotlar ishlab chiquvchi korxonalar hisoblanadi. Andijon va Farg‘ona viloyatlarining o‘zida davlat ro‘yxatidan o‘tgan 1500 dan ortiq IT-korxonalar bo‘lib, ulardan 284 tasi dasturiy mahsulot ishlab chiqaruvchi korxonalardir.
Videoselektor davomida tizimdagi barcha tashkilotlarga “Elektron hukumat” va raqamli iqtisodiyot bo‘yicha soha oldiga qo‘yilgan vazifalarning ijrosini ta’minlash, vazirlik markaziy apparatidagi mas’ul boshqarma va bo‘limlar ham tegishli yo‘nalishda hududlardagi muammo va dolzarb masalalar yechimiga e’tibor qaratishi, hududiy boshqarma boshliqlarining rahbarlik, tashabbuskorlik va tashkilotchilik qobiliyatlarini baxolash, davlat rahbarining viloyatlarga har bir tashrifi doirasida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziriga “O‘zbektelekom” aksiyadorlik kompaniyasi va “O‘zbekiston pochtasi” aksiyadorlik jamiyatining eng kamida 1 tadan tuman darajasidagi bog‘lamalarini barcha ko‘rsatkichlar bo‘yicha namunaviy qilib taqdimot tashkil etish vazifasi belgilandi.
Yig‘ilish davomida hududiy boshqarma boshliqlarining Vazirlik markaziy apparatidagi mas’ul boshqarma va bo‘limlari bilan hamkorlikda raqamli iqtisodiyot va elektron hukumat tizimi bo‘yicha ustuvor loyihalar va vazifalar ijrosini tashkil etish, telekommunikatsiya infratuzilmasini bugungi kun talablaridan kelib chiqib yanada rivojlantirish masalalariga e’tiborni kuchaytirish bo‘yicha topshiriqlar belgilandi.

• Состоялось видеоселекторное совещание по итогам мониторинга текущих проектов
Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций  провело видеоселектор по вопросам повышения качества и объема услуг, предоставляемых предприятиями и организациями Министерства в Андижанской и Ферганской области, работы с заявками от юридических и физических лиц, исполнения требований.
Было подчеркнуто что вопросы широкого внедрения информационно-коммуникационных технологий и системы «Электронного правительства во все отрасли экономики и государственного управления, развития телекоммуникационной инфраструктуры, цифровизации отраслей, дальнейшего повышения объёма IT-услуг в ВВП страны путём организации IT-парков были отмечены Президентом как самые актуальные, которые необходимо решить в скором времени.
На совещании были обсуждены вопросы реализации приоритетных проектов, утверждённых в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 28 апреля 2020 года за №ПП-4699 «О мерах по широкому внедрению цифровой экономики и электронного правительства».
Было отмечено, что во время визита Президента в Андижанскую и Ферганскую области были введены в строй проекты технопарков с современной инфраструктурой в Андижане стоимостью 20 миллиардов сумов и в Маргилане стоимостью 8,4 миллиарда сумов.
По предварительным оценкам, в этих технопарках планируется создать более 300 новых рабочих мест, разместить более 100 производителей программного обеспечения, увеличить объём ИКТ-услуг как минимум в два раза за счёт налаживания экспорта программных продуктов.
Согласно данным, в первом квартале этого года в Андижанской области было создано 35 новых предприятий в области информационных технологий и связи, а в Ферганской области — 38 новых предприятий.
Сегодня 164 предприятия в Андижанской области и 120 предприятий в Ферганской области являются разработчиками программного обеспечения.Только в Андижанской и Ферганской областях насчитывается более 1500 зарегистрированных IT-предприятий, 284 из которых являются производителями программного обеспечения.
В ходе видеоселектора определены задачи по исполнению всеми организациями поставленных задач по вопросам «Электронного правительства» и цифровой экономики, обращению внимания со стороны ответственных управлений и отделов центрального аппарата по решению этих проблемных вопросов в регионах, оценке управленческого, инициаторского и организационного потенциала руководителей региональных управлений, организация со стороны АК «Узбектелеком» и АО «Узбекистон почтаси» презентация Министру по развитию информационных технологий и коммуникаций как минимум одного образцового по всем показателям узла на районном уровне в ходе визита руководителя страны в регионы.
В ходе встречи поручено руководителям региональных управлений в сотрудничестве с ответственными управлениями и отделами организовать реализацию приоритетных проектов и задач в области цифровой экономики и электронного правительства, усилить внимание в вопросах дальнейшего развития телекоммуникационной инфраструктуры в соответствии с сегодняшними требованиями.