• So‘x tumanida 62 km optik tolali aloqa kabellari, umumiy sig‘imi 536 portli zamonaviy qurilmalar, 5 ta mobil aloqa baza stansiyalari o‘rnatilmoqda
2020 yil 3 iyun kuni Farg‘ona viloyati So‘x tumanida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri boshchiligida bo‘lib o‘tgan faollar yig‘ilishida axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasini yanada yaxshilash bo‘yicha Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligiga ham bir qator topshiriqlar berilgan edi.
Shundan kelib chiqib, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan Farg‘ona viloyati So‘x tumanining muammoli masalalari yechimi va ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga qaratilgan chora-tadbirlar rejasi ijrosi doirasida, mazkur masalalarni zudlik bilan sifatli hal etish choralari ko‘rilmoqda. Shu asosda Vazirlik tomonidan maxsus ishchi guruh tashkil etildi.
So‘x tumanida telekommunikatsiya infratuzilmasini kengaytirish va xizmatlar sifatini yaxshilash maqsadida, 62 km optik tolali aloqa kabellari, umumiy sig‘imi 536 portli zamonaviy qurilmalar, 40 dona 7 metrli temir-beton ustunlar, 5 ta mobil aloqa baza stansiyalari “O‘zbektelekom” AK “O‘zmobayl”filiali - 2 ta antenna machta qurilmalari bilan, “Coscom” MChJ – 1 ta, “UMS”MChJ – 2 ta zarur transport va maxsus materiallar tumanga yetkazildi.
Hozirda G‘aznov – Tul yo‘nalishida 13 ta (33 %) temir-beton ustunlar o‘rnatilib, 16 km optik tolali aloqa kabellari qurish va montaj qilish uchun joylarga yetkazildi.
So‘x tumaniga yetkazilgan 5 ta mobil aloqa baza stansiyalari o‘rnatildi. Jumladan, Lenburg MFY hududidagi mavjud antenna machta qurilmasiga 2 ta (1 ta “UMS”MChJ va 1 ta “Coscom” MChJ) yuqori tezlikdagi internet texnologiyasi asosidagi baza stansiyalar o‘rnatildi va ishga tushirildi.
Chashma MFY hududida “O‘zbektelekom” AK “O‘zmobayl” filialining 1 ta antenna machta va 2 ta (1 ta GSM va 1 ta CDMA) yuqori tezlikdagi internet texnologiyasi asosidagi baza stansiyalarini montaj qilish ishlari yakunlanib, sozlash ishlari amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, “O‘zbektelekom” AK “O‘zmobayl” filialining Qalacha, Malbut, Lenburg va Tul MFYlar hududlaridagi mavjud baza stansiyalarigacha tashkil etilgan transport tarmog‘ining o‘tkazuvchanlik qobiliyati 2 barobarga kengaytirildi.

• В Сохском районе проводится установка оптико-волоконных линий связи длиной 62 километра, современного оборудования общей ёмкостью 536 портов, 5 базовых станций мобильной связи
3 июня 2020 года на собрании активистов в Сохском районе Ферганской области под председательством Премьер-министра Республики Узбекистан Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций был дан ряд поручений с целью дальнейшего улучшения сферы информационных технологий и коммуникаций.
С целью расширения телекоммуникационной инфраструктуры Сохского района и повышения качества услуг в район были доставлены 62 километра оптико-волоконных кабелей, современное оборудование ёмкостью 536 портов, 40 штук железобетонных конструкций высотой в 7 метров, 5 базовых станций мобильной связи: филиалом АК «Узбектелеком» — компанией «Узмобайл» — 2 антенные мачты, ООО «Coscom» — 1 антенная мачта и ООО «UMS» — 2 антенные мачты, транспорт и спецматериалы.
В настоящее время в направлении Газнов — Тул установлено 13 железобетонных конструкций (33%), для проведения строительных и монтажных работ доставлено 16 километров оптико-волоконных кабелей.
В Сохском районе установлено 5 базовых станций мобильной связи. В частности, в посёлке Ленбург на 2 антенных мачтах (обеспечены со стороны ООО «UMS» и ООО «Coscom») установлены и введены в строй базовые станции высокоскоростного интернета.
В посёлке Чашма завершились монтажные работы по установке антенной мачты и двух базовых станций высокоскоростного интернета (GSM и CDMA), обеспеченных филиалом АК «Узбектелеком» — компанией «Узмобайл». Продолжается ремонтная работа.
Вместе с этим в филиалах АК «Узбектелеком» — «Узмобайл» в поселках Калача, Малбут, Ленбург и Тул в два раза увеличена транспортная проводимость к существующим станциям.