Tesla kompaniyasi Xitoyda may oyi sotuv natijalari bo‘yicha yangi record o‘rnatdi
Xitoy yengil avtomobillar assotsiatsiyasi (CPCA) ma‘lumotlariga ko‘ra, Tesla kompaniyasi joriy yil may oyida jahondagi eng yirik avtomobil bozorida record darajadagi elektromobillar sotdi. O‘tgan oy natijalari bo‘yicha kompaniya tomonidan jami 11 095 ta elektromobil sotildi. Aprel holatiga nisbatan ushbu ko‘rsatqich 205 foizgacha o‘sdi
Ta‘kidlash joizki, COVID-19 pandemiyasi tufayli Tesla kompaniyasining Xitoy bozoridagi sotuv hajmi aprel yakunlari bo‘yicha keskin pasayib ketgan (3 635 ta dona), ayniqsa dastlabki mart oyi bilan solishtirganda (10 160 ta dona). Ammo Xitoyning iqtisodiyoti bosqichma-bosqich inqirozdan chiqib ketyapti va  iste‘molchilar tomonidan ham talab oshib bormoqda.
Xitoydan kelgan ijobiy xabarlar Tesla’ning sotuvda bo‘lgan aktsiyalariga ham bevosita ta‘sir o‘tkazdi. Dushanba, 8 iyun kuni birja savdolari bo‘yicha yangi recordli o'sish ko‘zatildi: kompaniyaning bir dona aktsiyasi narxi 949,22 dollarni tashkil etdi. Wedbush Securities tahlilchilari fikrlariga ko‘ra, bu hali eng so‘nggi yutuq emas, Tesla aktsiyalarining narxi yana 300 dollargacha ko‘tarilishi mumkin.
Gonkonglik rassom robot bilan tandemda an‘anaviy xitoy usulida kartinalarni yaratmoqda
Gongonglik rassom Viktor Vong A.I. Gemini roboti yordamida Xieyi an‘anaviy xitoy  usulida kartinalarni yaratmoqda. Kalligrafiya usullaridan foydalanib, chiziq va shtrixlarni siyoh yordamida yozib robot impressionism janriga yaqin kartinalarni guruchdan tayyorlangan maxsus qog‘ozda yaratadi.
Ta‘kidlash joizki, rassomi va ixtirochi V. Vong robotni rassomchilikka o‘rgatishga uch yil sarfladi. U fizika, elektrotexnika va filmlar uchun VFX effektlarni tayyorlash sohalarida bilimga ega. Gemini gravitatsiya va tektonik harakatlarni inobatga olgan holda landshaftning uch o‘lchovli homqoliplarni o‘z xotirasida yaratadi. V. Vong so‘zlariga ko‘ra, robot boshqa texnikalarga taqlid qilmasdan o‘ziga xos noyob usulni ishlab chiqqan.
Android TV va ovozli boshqarishga ega smart-televizor $130 ga teng narxda bozorga chiqarildi
Shimoliy Amerika televizor bozoridagi end yirik brendlardan biri — TCL kompaniyasi yangi smart-televizorlarning ikkita yangi rusumlarini taqdim etdi.
Diagonali 31,5 dyuymga va 720p ga teng ekranli televizor narxi 129 dollarni tashkil etadi. Diagonali 39,5 dyuymga va 1280p ga teng ekranli televizorning ikkinchi rusumining narxi esa 200 dollarga yaqinlashadi.
Mazkur rusumdagi televizorlar Dolby Digital ovoz o‘rash hamda Wi-Fi va Bluetooth texnologiyalariga ega. Shuningdek, televizorning masofaviy boshqarish pultida Google Assistant ovozli boshqarish, Netflix internet-striming platformasi va Youtuve internet-videohostingga ulanish uchun alohida tugmachlari mavjud.
Honda kompaniyasiga nisbatan kuchli kiberhujum uyushtirildi
Yaponiyaning  Honda yirik avtomobil kompaniyasi kiberhujum tufayli o‘z ishlab chiqarish quvvatlarini  to‘xtatdi, deb e‘lon qilindi kompaniyaning rasmiy Twitter-kanalida.
Honda vakillari ta‘kidlashicha, kiberhujum natijasida kompaniyaning ichki serverlari zarar ko‘rgani ehtimoli bor. Sifatni boshqarish  tizimlarini tekshirish uchun ishlab chiqarish jarayoni to‘xtatilgan.
Hozirgi vaqtda Ogayo (AQSh), Hindiston va Braziliyada joylashgan filiallaridan tashqari Hondaning aksariyat zavodlarida ishlab chiqarish jarayonlari tiklandi.
ABBYY kompaniyasi Finereader Serverning yangi versiyasini taqdim etdi
ABBYY kompaniyasi hujjatlarni ko‘rib chiqish va PDF formatiga o‘tkazishga mo‘ljallangan ABBYY Finereader Server ishlanmasining yangi versiyasini taqdim etdi.

По итогам мая Tesla побила рекорд продаж в Китае
По данным Китайской ассоциации легковых автомобилей (CPCA), компания Tesla в мае этого года продала рекордное количество электромобилей на крупнейшем рынке в мире автомобильном рынке. Всего компанией в прошлом месяце было продано 11 095 электромобилей. По сравнению с апрелем рост продаж составил 205 процентов!
Следует отметить, что в связи с пандемией COVID-19 в апреле 2020 года объёмы продаж Tesla в Китае резко упали (3 635 штук) по сравнению с мартом (10 160 штук). Но экономика Поднебесной постепенно восстанавливается после кризиса. Соответственно, вырос и потребительский спрос, в том числе на автомобили.
На фоне позитивных новостей из Китая акции Tesla показали рекордный рост: по итогам биржевых торгов в понедельник цена за одну акции автомобильного гиганта составила 949,22 доллара. По мнению аналитиков Wedbush Securities это не предел, и акции Tesla могут вырасти в цене ещё на 300 долларов.
Художник из Гонконга в тандеме с роботом создает картины в стиле традиционной китайской живописи
Гонконгский художник Виктор Вонг с помощью робота A.I. Gemini создает картины традиционного китайского стиля живописи Xieyi. Робот, используя техники каллиграфии, рисования линий и штриховки чернилами, создает близкие к импрессионизму картины на рисовой бумаге сюань.
Следует отметить, что создатель робота, художник В. Вонг занимался обучением робота искусству рисования три года. У него имеется опыт работы в области физики, электротехники и эффектов VFX для фильмов. Gemini использует формулы для расчета ландшафта с учетом гравитации и тектонических движений, чтобы создавать трехмерные наброски «в уме». По словам В. Вонга, робот не копирует чужие техники, а смог создать свой собственный уникальный стиль.
Умный телевизор с Android TV и голосовым управлением всего за $130
Один из крупнейших брендов на рынке телевизоров в Северной Америке — компания TCL представила два новых умных телевизора с Android TV.
Так, модель с диагональю экрана 31,5 дюйма разрешением 720p стоит 129 долларов. Вторая модель с диагональю экрана 39,5 дюйма и разрешением 1080p стоит 200 долларов.
Обе модели поддерживает систему объемного звучания Dolby Digital, а также Wi-Fi и Bluetooth. Также в пульте дистанционного управления имеются отдельные выделенные кнопки голосового помощника Google Assistant, а также кнопки интернет-стриминговой платформы Netflix и интернет-видеохостинга YouTube.
Honda подверглась серьёзной кибератаке и приостановила производство
Японский автомобильный гигант Honda приостановил свою работу в связи с кибератакой, как сообщается в официальном Twitter-канале компании.
По словам представителей Honda, в результате кибератаки могли быть поражены внутренние серверы компании. Производство пришлось остановить, чтобы проверить внутренние системы контроля качества.
В настоящее время производство на большинстве заводов Honda уже восстановлено, но основной завод в штате Огайо (США), а также филиалы в Турции, Индии и Бразилии пока не работают.
ABBYY выпустила новую версию Finereader Server
Компания ABBYY представила новую версию ABBYY Finereader Server –   серверного решения для распознавания документов и преобразования файлов в PDF и другие форматы.
Теперь с помощью новой версии Finereader Server можно не только оцифровывать большие объемы информации, но и упорядочивать хранение данных, автоматически удалять дубликаты, а также на 16 процентов быстрее обрабатывать чертежи и крупноформатные документы.
Кроме того, в новой версии до 20 процентов увеличена скорость распознавания различных штрих-кодов, включая QR, которые широко применяются в задачах ритейлеров, банков, логистических и транспортных компаний.