• Muhammad al-Xorazmiy maktabida Bolalarni himoya qilish xalqaro kuniga bag‘ishlangan “Yil fasllari” nomli ko‘rgazma bo‘lib o‘tdi
01.06.2020
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabda 1 iyun — Bolalarni himoya qilish xalqaro kuniga bag‘ishlangan “Yil fasllari” nomli ko‘rgazma o‘tkazildi. Mazkur ko‘rgazmada yosh ijodkorlarning — “Yil fasllari” mavzuida “Dunyo bolalar nigohida” maxsus pochta markalari turkumini chiqarish maqsadida tayorlangan Respublika tanlovi ishtirokchilarining ijod ihslari namoyish etildi.
Mazkur tanlov joriy yil 15 yanvardan boshlab 15 martgacha Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda “O‘zbekiston pochtasi” AJ ko‘magida o‘tkazildi. Tanlovning asosiy maqsadi — Yosh avlodning ijodiy salohiyatini amalga tatbiq etish, ularni filateliyaga jalb etish, yangi syujetlarni izlash va jamiyatning e’tiborini pochta markalariga tortishdir.
Tanlovda ishtirok etish uchun jami 2 167 ta rasmlar qabul qilindi, va ulardan 1 270 tasi tanlab olindi. Tanlov yakunlanib, g‘oliblar aniqlandi. G‘oliblarning ijodiy ishlari asosida pochta markalarining eskizlari tayyorlandi “Davlat belgisi”  DUK ga chop etish uchun topshirilgan. Joriy yil iyun oyida Baddiy ko‘rgazmalar direksiyasining Markaziy ko‘rgazma zalida bolalar rasmi ko‘rgazmasi va bolalar rasmlari asosida tayyorlangan pochta markalarining taqdimoti o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Bolalar rasmlari asosida chiqariladigan “Yil fasllari” maxsus pochta markalari xat va banderollarda dunyo bo‘ylab tarqaladi. Va shunday qilib butun dunyo O‘zbekistonning iste’dodli yoshlari ijodi bilan tanishadi.

• В школе Мухаммада ал-Хоразмий прошла выставка «Времена года», приуроченная к Международному дню защиты детей
01.06.2020
В Специализированной школе имени Мухаммада ал-Хоразмий прошла выставка под названием «Времена года», приуроченная к 1 июня — Международному дню защиты детей. На данной выставке демонстрировались творческие работы детских художников — участников Республиканского конкурса детского рисунка для почтовых марок специального выпуска «Мир глазами детей» на тему «Времена года».
Данный конкурс проходил при поддержке Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций и АО «Узбекистон почтаси» с 15 января по 15 марта 2020 года. Цель данного конкурса — реализовать творческий потенциал молодёжи, привлечь интерес подрастающего поколения к филателии, а также общественности к почтовым маркам.
Всего для участия в конкурсе поступило 2 167 рисунков, из которых были отобраны 1 270. Были подведены итоги конкурса и определены победители. На основе их творческих работ были подготовлены эскизы почтовых марок и переданы в ГУП «Давлат белгиси» для печати. В июне этого года в Центральном выставочном зале Дирекции художественных выставок планируется проведение выставки детских рисунков и презентации почтовых марок по рисункам победителей.
Почтовые марки специального выпуска по детским рисункам «Мир глазами детей» на тему «Времена года» разлетятся по всему миру, наклеенные на письма и бандероли. И таким образом весь мир познакомится с творчеством талантливой молодёжи Узбекистана.