• Telekommunikatsiya operatorlari tomonidan aholiga karantin paytida barcha imkoniyatlar va turli imtiyozlar yaratilgan
Mobil operatorlari tomonidan shifokorlar va o‘qituvchilar uchun mobil internet xizmatlardan foydalanishga qulay tariflar ishlab chiqildi. Karantin vaqtida aholi uchun ham qanday imkoniyatlar yaratildi?
Bu masalaga to‘xtaladigan bo‘lsam ko‘plab ishlar amalga oshirildi. Birinchi navbatda, Respublikamizda 24 martdan boshlab fuqarolar tomonidan Internet va telefon aloqasi uchun to‘lovlarni o‘z vaqtida amalga oshirmaganlik uchun 2 oy davomida litsenziya asosida faoliyat yuritayotgan telekommunikatsiya operatorlari va provayderlari, ikki oy davomida simli telefon aloqasi (xalqaro telefon so‘zlashuvlardan va mobil aloqasidan tashqari) hamda Internet jahon axborot tarmog‘iga simli va simsiz ulanish xizmatlari uchun to‘lovlar o‘z vaqtida amalga oshirilmagan hollarda abonentlar tarmoqdan o‘chirilmasligi ta’minlanadi.
Fuqarolarimizni oxirgi yangiliklardan xabardor qilish maqsadida telekommunikatsiya operatorlari abonentlariga eng ko‘p o‘qiydigan ommaviy axborot vositalarining manbalaridan bepul foydalanish imkoni taqdim etildi.
Jamoatchilikni koronavirus (COVID-19) to‘g‘risida xabardor qilish va tarqalishining oldini olish uchun amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqida rasmiy veb-sayti (http://coronavirus.uz/uz)ga kirishi ham bepul qilindi.
Fuqarolarimizdan koronavirus infeksiyasi yuzasidan tug‘ilgan savollariga o‘z vaqtida javob olish maqsadida Sog‘liqni saqlash vazirligi call-markazining qisqa “1003” yagona raqamiga va Yordamga muxtoj aholiga zarur ko‘mak ko‘rsatishni tashkillashtirish uchun qisqa “1197” yagona raqami Fuqarolar tomonidan amalga oshiriladigan qo‘ng‘iroqlar barcha telekommunikatsiya operatorlari va provayderlari tomonidan respublikamizda bepul amalga oshirilmoqda.
Aholiga karantin davrida qulaylik yaratish maqsadida “Uzdigital TV” MChJ tomonidan beshta xorijiy telekanallar – “Indiyskoye kino”, “Dom kino”, “Discovery”, “Disney” va “Evronews” ochiq rejimda (kodlanmagan holda bepul) vaqtincha tarqatilishi ta’minlanmoqda.
Karantin paytida aholiga qo‘shimcha qulaylik yaratish maqsadida barcha mobil operatorlari aholi uchun qulay tariflarni taklif qilmoqda. Misol uchun, "O‘zbektelekom" AK "O‘zMobayl" filiali o‘z abonentlariga 30 kun davomida foydalanish uchun bayramona megabayt, daqiqalar yoki SMS to‘plamlarini sovg‘a qildi. Bunda abonent taqdim etilgan 500 megabayt, 500 daqiqa, 500 SMS dan bittasini tanlashi mumkin.Ushbu aksiya 19 aprelga qadar amal qildi.

• Телекоммуникационными операторами созданы все возможности и льготы для населения в период карантина
Мобильными операторами были разработаны доступные тарифы для учителей и врачей. В период карантина какие создаются условия для населения?
В этом плане была проделана масштабная работа. В первую очередь, начиная с 24 марта телекоммуникационные операторы и провайдеры, осуществляющие свою деятельность на основании лицензии, в течение двух месяцев не будут отключать абонентов от сети за несвоевременную оплату за услуги проводной телефонной связи (за исключением международных и мобильных звонков) и за услуги проводной и беспроводной Интернет-связи.
Для того, чтобы граждане были в курсе всех последних новостей, операторами для своих абонентов были созданы возможности по бесплатному доступу на наиболее читаемые новостные интернет-ресурсы.
С целью информирования общественности о коронавирусе (COVID-19) и о мерах по предупреждению распространения коронавируса был предоставлен бесплатный доступ на официальный веб-сайт — http://coronavirus.uz/ru
Для предоставления объективной и достоверной информации и оперативного реагирования на вопросы граждан по коронавирусной инфекции работает колл-центр Министерства здравоохранения по короткому единому номеру 1003 и единый короткий номер Центра координации спонсорской деятельности 1197. Все телекоммуникационные операторы и провайдеры предоставили для граждан бесплатный доступ по этим номерам по всей республике.
С целью создания удобств для населения в период карантина ООО “Uzdigital TV” обеспечена временная трансляция в бесплатном открытом режиме пяти зарубежных телеканалов — “Индийское кино”, “Дом кино”, “Discovery”, “Disneyи Euronews.
Помимо этого, в условиях карантинного режима все телекоммуникационные операторы и провайдеры предоставили новые, более выгодные тарифы и внедрили новые услуги в целях создания дополнительных удобств для своих абонентов. К примеру, филиал АК “Узбектелеком” – «Узмобайил» предоставила своим абонентам праздничные пакеты мегабайтов, минут или SMS, которые можно использовать в течение 30 дней! Из них нужно всего лишь выбрать один необходимый пакет который вам необходим для пользования! Акция действует с 15 по 19 апреля 2020 года.