Axborot texnologiyalari sohasini va dasturiy mahsulotlar ishlab chiqarishni yanada rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, ushbu sohadagi startap-loyihalarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash, ichki va tashqi bozorlarda dasturiy va yuqori texnologiyali mahsulotlar va xizmatlarni targʻib qilishga koʻmaklashish maqsadida Hindistonning ilgʻor tajribasi asosida hamda ushbu mamlakatning yetakchi konsultantlarini jalb qilgan holda, Toshkentda Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari Texnoparki tashkil etilmoqda. 2019 yilning 10 yanvarida Vazirlar Mahkamasining bu haqdagi tegishli qarori qabul qilindi.
Quyidagilar Texnoparkning asosiy vazifalari etib belgilangan:
Texnopark rezidentlarini oʻz faoliyatini rivojlantirish uchun zarur boʻlgan yuqori texnologik infratuzilma va zamonaviy laboratoriyalar bilan taʼminlash, ularga moliyaviy, marketing, huquqiy va boshqa konsalting xizmatlari, shuningdek, biznes-akselerator xizmatlari koʻrsatish;
axborot texnologiyalari sohasida yangidan ish boshlagan va kichik korxonalarga startap-loyihalarni amalga oshirishda, innovatsiya faoliyati natijalarini tijoratlashtirishda, jumladan, venchur moliyalashtirish asosida koʻmaklashish;
yetakchi kompaniyalar va mutaxassislar ishtirokida axborot texnologiyalari sohasida mahorat darslari, treninglar va malaka oshirish kurslari, shuningdek, ilmiy-amaliy konferensiyalar va seminarlar oʻtkazish.
Loyihaning amalga oshirilishini muvofiqlashtirish va Texnoparkning kelgusidagi faoliyatini rivojlantirish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi muassisligida Direksiya tashkil etilmoqda.

В целях создания благоприятных условий для дальнейшего развития сферы информационных технологий и производства программных продуктов, всесторонней поддержки стартап-проектов в данной сфере, содействия в продвижении программной и высокотехнологичной продукции и услуг на внутреннем и внешнем рынках в Ташкенте создается Технологический парк программных продуктов и информационных технологий на основе передового индийского опыта и с привлечением ведущих индийских консультантов. Соответствующее постановление Кабинета Министров принято 10 января 2019 года.
Перед Технопарком поставлены следующие основные задачи:
предоставление резидентам Технопарка необходимой инфраструктуры и современных лабораторий для развития своей деятельности, оказания им финансовых, маркетинговых, юридических и иных консалтинговых услуг, а также услуг бизнес-акселератора;
оказание поддержки, в том числе на основе венчурного финансирования, в реализации стартап-проектов, содействие начинающим и малым предприятиям в сфере информационных технологий в коммерциализации результатов инновационной деятельности;
проведение мастер-классов, тренингов и курсов повышения квалификации в сфере информационных технологий с привлечением ведущих компаний и специалистов, а также научно-практических конференций и семинаров.
Для координации реализации проекта и дальнейшего развития деятельности Технопарка создается Дирекция, учредителем которой является Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.