• Hindiston bilan AKT sohasidagi hamkorlik kengaymoqda
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Hindiston Respublikasiga davlat tashrifi doirasida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi AKT sohasida Hindistonlik hamkorlar bilan bir qator shartnomalarni imzoladi. Xususan, texnoparklarni rivojlantirish, AKT sohasida kadrlarni tayyorlash, elektron hukumatni rivojlantirish, tinchlik maqsadlarida kosmik tadqiqotlar va boshqalar kabi qator shartnomalar imzolandi.
Hindistonning texnoparklarini rivojlantirishdagi katta tajribasini inobatga olgan holda, bizning mamlakatimiz Hindistonning etakchi texnoparklari, jumladan, Hindiston-STPI dasturiy texnologiyalar parklari jamiyati bilan hamkorlikda dasturiy mahsulotlar va vositalarni ishlab chiqarish uchun zamonaviy platformalarni yaratish va rivojlantirishdan manfaatdor. Hindistonlik hamkorlarga Hindistonning STPI jamiyatlarining tajribasi asosida O’zbekistonda dasturiy ta’minot va innovatsion mahsulotlar texnoparkini yaratish imkoniyatlarini ko‘rib chiqish taklif qilindi.
Hindistonda dasturiy ta'minot texnologiyalari parklari (STPI) Hindistonda dasturiy ta’minot eksportini rag‘batlantirish maqsadida 1991-yili tashkil etilgan. Kompaniya dasturiy ta'minot va xizmatlarni ishlab chiqish va eksport qilishni qo'llab-quvvatlaydi, mahsulotlarni rag'batlantirish uchun eksport qiluvchilarga qonunchilik va boshqa xizmatlarni taqdim etadi, axborot texnologiyalari sohasida tadbirkorlik uchun qulay shart-sharoitlar yaratib, mikro, kichik va o'rta biznes vakillarining faoliyatini rag'batlantiradi.
Hindiston bilan AKT-ta’limi sohasidagi hamkorlikni rivojlantirishga alohida e'tibor qaratildi. Jumladan, tashrif davomida bir nechta hujjatlar imzolandi:
- Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va Dehli Hindiston Texnologiya instituti (IITD) o'rtasida o'zaro anglashuv memorandumi. Memorandum universitetlar o'rtasida akademik almashinuvga (talabalar almashinuvi, o'qituvchilar, tadqiqotchilar), TATU o‘qituvchi-professorlarining malakasini oshirishga, birgalikda tadqiqotlar o'tkazish va boshqalarga qaratilgan.
- Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va Hindistonning yetakchi kompyuter texnologiyalarini rivojlantirish markazi (CDAC) o'rtasida TATU qoshidagi Javaharlal Neru nomidagi O'zbekiston-Hindiston Axborot texnologiyalari markazini yanada takomillashtirish bo'yicha kelishuv.
Hindistonning yetakchi oliy o'quv yurtlari rahbarlari bilan ikki tomonlama uchrashuvlar natijalariga ko'ra, Hindistondagi "Amity" yetakchi oliy o'quv yurtining Toshkent shahridagi filialini ochish masalasini birgalikda ishlab chiqish bo'yicha kelishuvga erishildi.
Tashrif arafasida Amity universiteti bilan muzokaralar olib borildi va natijada Toshkentda universitet filialining ochilishi bo'yicha birgalikdagi ish boshlanishi haqida kelishuvga erishildi.
Amity universiteti (Amity University) - Hindistondagi yetakchi xususiy notijorat oliy ta'lim muassasasidir. O‘quv yurtining asosiy binosi Noida shahrida joylashgan bo'lib, 11 ta shaharda (Mumbay, Jaypur, Kolkata va boshqalar) kampuslari, shuningdek, Nyu-York, London, Dubay, Singapur, Xitoy, Janubiy Afrika va boshqa joylarda filiallari joylashgan. “Times Higher Education” va “QS Ranking” xalqaro reyting kompaniyalarining xulosasiga ko‘ra, universitet dunyoning eng nufuzli oliy o'quv yurtlaridan biri bo'lib, Osiyodagi eng yaxshi 300 ta universitetlardan biri hisoblanadi. Universitet 150 mingdan ziyod talaba tahsil olayotgan yirik ta'lim muassasasidir.
O'zbekiston elektron hukumatni rivojlantirish sohasidagi hamkorlik va tajriba almashishdan manfaatdor. Tashrif chog'ida O'zbekiston Elektron Hukumatini rivojlantirish markazi va Hindiston Informatika milliy markazi o'rtasida ushbu yo'nalishda hamkorlikda tadbirlar o‘tkazish borasida bitimlar imzolandi.
Tomonlar O'zbekiston Elektron Hukumatini rivojlantirish markazi va Milliy informatika markazi (NIC) o'rtasida elektron hukumat sohasida hamkorlik to'g'risida o'zaro anglashuv memorandumi imzoladilar.
Joriy yildan boshlab kosmik texnologiyalarni rivojlantirish va kosmosdan tinchlik maqsadlarida foydalanish AKT vazirligi faoliyatining yangi yo'nalishi hisoblanadi.
Tashrif chog'ida O'zbekiston Respublikasi Hukumati bilan Hindiston Respublikasi Hukumati o'rtasida tinchlik maqsadlarida kosmikdan foydalanish sohasida hamkorlik to'g'risida bitim imzolandi.
Kelishuvga ko‘ra, AKT vazirligi va Hindiston kosmik tadqiqotlari tashkiloti (ISRO) bu sohada hamkorlik qilishadi.
Hindiston kosmik tadqiqotlari tashkiloti (ISRO) Hindiston milliy kosmik agentligi bo'lib, Hindistonning Kosmik tadqiqotlar departamentiga qarashlidir. Tashkilotning shtab-kvartirasi Bangalorda joylashgan bo'lib, unda taxminan 20 ming kishi mehnat qiladi.
Erishilgan barcha ikki tomonlama kelishuvlarning muvaffaqiyatli va samarali amalga oshirilishini ta'minlash uchun yo'l xaritalari ishlab chiqildi.

• Расширяется сотрудничество с Индией в области ИКТ
В рамках недавнего государственного визита Президента Узбекистана в Республику Индия Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций подписан ряд соглашений с индийскими партнерами в области ИКТ. В частности, были подписаны ряд соглашений по таким направлениям как: развитие технопарков, подготовка кадров в сфере ИКТ, развития электронного правительства, а также космические исследования в мирных целях и другие.
Учитывая огромный опыт Индии в развитии технопарков, наша страна заинтересована в сотрудничестве с ведущими технопарками Индии, в том числе с Обществом парков программных технологий Индии-STPI по созданию и развитию современных площадок для разработки программных продуктов и средств. Индийским партнерам было предложено рассмотреть возможность создания Технопарка программных и инновационных продуктов в Узбекистане на основе индийского опыта с Обществом парков программных технологий Индии STPI.
Общество парков программных технологий Индии (STPI) создано в 1991 году в целях поощрения и стимулирования экспорта программного обеспечения в Индии. Общество содействует развитию и экспорту программного обеспечения и услуг, предоставляет законодательные и другие услуги экспортерам по продвижению продукций, поощряет деятельность микро, малых и средних предпринимателей путем создания благоприятных условий для предпринимательства в сфере информационных технологий.
Особое внимание уделено налаживанию сотрудничества с Индией в области ИКТ образования. Так в рамках визита было подписано сразу несколько документов:
- Меморандум о взаимопонимании между Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и Индийским институтом технологий г. Дели (IITD). Меморандум направлен на академический обмен между вузами (обмен студентами, преподавателями, исследователями), повышение квалификации профессорско-преподавательского состава ТУИТ, проведение совместных научных исследований и т.д.
- Меморандум о взаимопонимании между Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и Делийским технологическим университетом (DTU).
Меморандумы направлены на академический обмен между вузами (обмен студентами, преподавателями, исследователями), повышение квалификации профессорско-преподавательского состава ТУИТ, проведение совместных научных исследований и т.д.
- Соглашение между Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и Центром развития передовых компьютерных технологий Индии (CDAC) по дальнейшему совершенствованию Узбекско-Индийского Центра информационных технологий имени Джавахарлала Неру при ТУИТ.
По результатам проведённых двухсторонних встреч с руководством ведущих вузов Индии достигнута договоренность о совместном проработке вопроса открытия филиала в Ташкенте ведущего высшего учебного заведения в Индии Амити.
В преддверие визита были проведены переговоры с частным Университетом Амити, по итогам которых было подписано Соглашение о начале совместной работы по открытию филиала университета в Ташкенте.
Университет Амити (Amity University) – ведущее частное некоммерческое высшее учебное заведение в Индии. Главный корпус учебного заведения располагается в г.Ноида, имеются кампусы в 11 городах (Мумбаи, Джайпур, Кольката и др.), а также филиалы в Нью-Йорке, Лондоне, Дубаи, Сингапуре, Китае, ЮАР и др. Согласно международным рейтингам «Times Higher Education» и «QS Ranking» Университет входит в тысячу самых престижных университетов мира, а в азиатском регионе входит в 300 лучших университетов. Университет можно считать крупным учебным заведением, в котором учатся свыше 150 тыс. студентов.
Узбекистан заинтересован в сотрудничестве и обмене опытом в области развития электронного правительства. В рамках визита были достигнуты договоренности между Центром развития электронного правительства Узбекистана и Национальным центром информатики Индии по проведению совместных мероприятий в этом направлении.
Сторонами подписан Меморандум о взаимопонимании между Центром развития системы «Электронное правительство» и Национальным центром информатики NIC о сотрудничестве в области электронного правительства.
Новым направлением деятельности Мининфокома с этого года является развитие космических технологий и использования космоса в мирных целях.
В рамках визита было подписано соглашение между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Республики Индия о сотрудничестве в исследовании и использовании космоса в мирных целях.
В соответствии с соглашением Мининфоком совместно с Индийской организацией космических исследований ISRO будет проводить совместные работы в данной области.
Индийская организация космических исследований ISRO — индийское национальное космическое агентство, подведомственное Департаменту космических исследований Индии. Штаб-квартира организации находится в Бангалоре, штат составляет приблизительно 20000 человек.
Для дальнейшего обеспечения успешной и продуктивной реализации всех достигнутых двухсторонних договоренностей разработаны дорожные карты.