• Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Bugun, 25-yanvar kuni Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Charlotte Adriaen bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Unda aholi uchun raqamlashtirish sohasidagi qulayliklarni yanada takomillashtirish maqsadida elektron hukumat yo‘nalishida hamkorlik qilish, IT-ta’lim yo‘nalishida istiqbolli loyihalarni birgalikda amalga oshirish va Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston o‘rtasida raqamlashtirish bo‘yicha masalalar muhokama qilindi.
Uchrashuv davomida yoshlarning AKT sohasiga bo‘lgan qiziqishini oshirish, raqamlashtirish yo‘nalishiga ayollarni kengroq jalb qilish, ular uchun munosib sharoitlar yaratish masalalariga ham e’tibor qaratildi.
Shuningdek, O‘zbekistonni mintaqaviy IT markazga aylantirish va bu orqali xorijiy kompaniyalar ishtirokida BPO xizmatlarini rivojlantirish, IT mahsulot va xizmatlar eksportini oshirish, yoshlarni AKT sohasiga keng jalb qilish hamda yuqori maoshli ish bilan ta’minlash maqsad qilingani ta’kidlandi.

• Состоялась встреча с Чрезвычайным и полномочным послом Европейского союза в Узбекистане
Сегодня, 25 января, Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов провел встречу с   Чрезвычайным и полномочным послом ЕС в Узбекистане Шарлоттой Адриан.
В ходе встречи были обсуждены вопросы сотрудничества в области электронного правительства, совместной реализации перспективных проектов в области IT-образования и цифровизации между Европейским союзом и Узбекистаном в целях дальнейшего создания удобства для населения в области цифровизации.
В ходе встречи также было уделено внимание вопросам повышения интереса молодежи к сфере ИКТ,  широкого вовлечения женщин в процесс цифровизации, создания для них достойных условий.
Также было упомянуто об установленной цели превращения Узбекистана в региональный IT-хаб и, посредством этого, развивать услуги BPO с участием иностранных компаний, увеличивать экспорт IT-продуктов и услуг, широко привлекать молодежь в ИКТ-сферу и обеспечивать высокооплачиваемую работу.