20-iyun kuni Nyu-York shahrida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov va “Mastercard” to‘lov tizimining Vitse-prezidenti Sami Laxoud o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda tomonlar Mastercard bilan elektron tijorat ekotizimini rivojlantirishda ko‘maklashish, kichik va o‘rta biznes salohiyatini oshirish, shuningdek, potensial hamkorlik platformasini yaratish, shu jumladan, onlayn to‘lovlar va boshqa sohalardagi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini muhokama qildilar.
Shu bilan birga, vazir Sh. Shermatov tomonidan Mastercard Inc. global to‘lov innovatsiyalarini yaratishda yetakchi ekanligi ta’kidlandi hamda shu sababli Mastercard kompaniyasi elektron tijorat va elektron to‘lov tizimlarini rivojlantirishda, kichik va o‘rta biznes subyektlari uchun raqamli tizimga o‘tish salohiyatini oshirishda muhim ahamiyat kasb etishini bildirdi.
Yig‘ilish davomida Mastercard Inc. kompaniyasi bilan ta’lim loyihalari va kichik va o‘rta biznes subyektlari uchun salohiyatni oshirish bo‘yicha hamkorlik, Entrepreneurs Odyssey, MasterCard Academy va boshqa onlayn platformalarni o‘zbek tilida ishga tushirishni, O‘zbekistondagi kichik va o‘rta biznes subyektlariga hamda OTM talabalari uchun mahorat darslari va ma’ruzalar o‘tkazish uchun o‘zlarining elektron tijorat portallarini yaratishda yordam berish uchun o‘zbek tilidagi vositalarni soddalashtirish masalalari ham muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida, O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va Mastercard Inc. kompaniyasi o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish maqsadida tegishli Hamkorlik Memorandumi imzolandi.

• Министерство ИКТ и Mastercard Inc. подписали Меморандум о сотрудничестве
20 июня в Нью-Йорке министр информационных технологий и связи Шерзод Шерматов встретились с вице-президентом MasterCard Сами Лахудом.
В ходе встречи стороны обсудили приоритеты сотрудничества с Mastercard в сфере содействия развитию экосистем электронной коммерции, наращивания потенциала малого и среднего бизнеса, а также создания потенциальной партнерской площадки, включая онлайн-платежи и другие направления.
Шерзод Шерматов отметил, что Mastercard является одним из лидеров в создании глобальных платёжных инноваций — компания играет важную роль в развитии электронной коммерции и электронных платёжных систем, а также в повышении потенциала перехода на цифровую систему для субъектов малого и среднего бизнеса.
В ходе встречи, стороны обсудили вопросы сотрудничества в сфере образовательных проектов и наращивания потенциала малого и среднего бизнеса, запуска Entrepreneurs Odyssey, MasterCard Academy и других онлайн-платформ на узбекском языке, а также в части содействия в создании собственных порталов электронной коммерции для малого и среднего бизнеса Узбекистана и проведения мастер-классов и лекций для студентов вузов.
По итогам встречи Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций и Mastercard Inc. подписали Меморандум о сотрудничестве.