• .UZ domenining 27 yilligi munosabati bilan UZINFOCOM o‘z domenini monitoring qilish uchun mobil ilovasini taqdim etdi
1995 yil 29-aprel kuni dunyoda yuqori darajadagi .UZ domeni paydo bo'ldi. Aynan shu sana Butunjahon o’rgimchak to’ri (Internet tarmog‘i)ning milliy segmentimiz – Uznetning tavallud topgan sanasi hisoblanadi.
2003 yil mart oyidan boshlab Yagona integrator UZINFOCOM .UZ milliy domenining ma'muri hisoblanadi. Milliy domenni boshqarish huquqi ICANN internet korporatsiyasi bilan imzolangan shartnomaga muvofiq berildi. .UZ zonasida domenlarni ro‘yxatdan o’tkazish xizmatlarini 26 ta tashkilot ko‘rsatadi. 2022-yilda .UZ domen zonasi 27 yoshga to‘ladi.
Bugungi kunda Internetning o‘zbek qismi taqdim etilayotgan resurslar soni bo‘yicha ham, ularning sifati jihatidan ham sezilarli darajada o‘sdi
Zamonaviy veb-saytlarni ishlab chiqish xalqaro standartlardan farq qilmaydigan Internet-resurslarni yaratishga imkon beradi va dunyoning qolgan qismi bilan faol muloqot qilish imkonini beradi. Uznet bugungi kunda biznes, savdo, taʼlim, aloqa, xizmat koʻrsatish va koʻngilochar sohadir.
.UZ domenining 27 yilligi munosabati bilan Yagona Integrator UZINFOCOM o‘z foydalanuvchilariga ccTLD.uz qulay mobil ilovasini taqdim etadi, u orqali siz domen nomining amal qilish muddatini kuzatishingiz, shuningdek, boshqa samarali vositalardan foydalanishingiz mumkin. Ushbu ilovani Google Play Market va App Store’dan yuklab olish mumkin.
Mobil ilova orqali foydalanuvchilarga quyidagi imkoniyatlar taqdim etiladi:
- domenning amal qilish muddatini nazorat qilish;
- DNSSEC texnologiyasidan foydalanish uchun domen nomini tekshirish;
- "whois" xizmati - domen nomi haqida asosiy ma'lumotlarni brauzer yoki maxsus dastur orqali olish imkonini beruvchi maxsus xizmat;
- DIG ("domain information groper"ning qisqartmasi) - foydalanuvchiga DNS tizimiga kirish uchun buyruq qatorida interfeys bilan ta'minlaydigan yordamchi dastur (DNS mijozi);
- PING - TCP / IP asosidagi tarmoqlardagi ulanishlarning yaxlitligi va sifatini tekshirish uchun yordamchi dastur;
- IDN konvertori - xalqaro miqyosdagi domen nomini (IDN) bir belgi formatidan boshqasiga o'zgartiruvchi vosita;

• UZINFOCOM в честь 27-летия доменной зоны .UZ представила приложение по мониторингу доменного имени
29 апреля 1995 года появился домен верхнего уровня .UZ. Именно эта дата считается датой рождения нашего национального сегмента Всемирной паутины – Узнета.
С марта 2003 года Администратором национального домена .UZ является Единый интегратор UZINFOCOM. Право на администрирование национального домена было предоставлено в соответствии с подписанным с интернет-корпорацией ICANN соглашением. Услуги регистрации доменов в зоне .UZ оказывают 26 организаций. В 2022 году доменной зоне .UZ исполняется  27 лет.
Сегодня же узбекистанская часть Интернета значительно возросла, как в отношении количества представленных ресурсов, так и их качества. Современные веб-разработки позволяют нам создавать Интернет-ресурсы, ничем не отличающиеся от международных стандартов, и позволяющие активно взаимодействовать с остальным миром. Узнет сегодня – это сфера бизнеса, торговли, обучения, коммуникации, услуг и развлечений.
В честь 27-летия домена .UZ, Единый интегратор UZINFOCOM дарит своим пользователям удобное мобильное приложение ccTLD.uz, посредством которого можно отслеживать окончания срока своего доменного имени, а также использовать другие полезные инструменты. Данное приложение можно скачать c Google Play Market и App Store.
Посредством мобильного приложения пользователям предоставляются следующие возможности:
- Контроль срока доменов;
- Проверка доменного имени на использование технологии DNSSEC;
- Услуга «whois» - специальная услуга, позволяющая получить посредством браузера или специальной программы основную информацию о доменном имени;
- DIG (сокращение от «domain information groper») - утилита (DNS-клиент), предоставляющая пользователю интерфейс командной строки для обращения к системе DNS;
- PING - утилита для проверки целостности и качества соединений в сетях на основе TCP/IP;
- IDN конвертер – инструмент, который преобразовывает интернационализованное доменное имя (IDN) из одного формата символов в другой;