• O‘zbekiston BMTning keng polosali mobil internet xizmatlari narxi bo‘yicha ikki foizlik foydalanish ko‘rsatkichlarini bajargan davlatlar qatoriga kirdi
09.04.2022
BMT Xalqaro elektr aloqa ittifoqining 2021-yilgi hisobotiga ko‘ra, O‘zbekiston keng polosali mobil internet narxlari bo‘yicha BMTning 2 foizlik ko‘rsatkichini bajargan 4 davlat qatoridan joy oldi.
Bu haqda Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli “O‘zbekistonda inklyuziv raqamlashtirish va biznes jarayonlarini autsorsing qilish (BPO)” mavzusida tashkil etilgan xalqaro davra suhbatida so‘zlagan nutqida aytdi.
“O‘zbekiston o‘tgan yilda keng polosali internet narxlari bo‘yicha BMTning 2 foizlik foydalanish ko‘rsatkichini bajargan holda 4 ta yangi ishtirokchi (mamlakat) qatoridan joy olganini mamnuniyat bilan qayd etaman– dedi Marko Mantovanelli.
O‘zbekiston hukumati raqamli transformatsiyani o‘zining strategik kun tartibiga qo‘yib kelmoqda.
O‘zbekiston iqtisodiy o‘sishi va yangi ish o‘rinlarini yaratishda raqamli rivojlanishning muhim ahamiyatga ega.  Bugungi kunda  raqamli transformatsiyani o‘zining strategik kun tartibiga yuqori darajaga qo‘yildi. Ko‘plab dasturlar, jumladan, “Raqamli O‘zbekiston – 2030” strategiyasi va kelgusi besh yilga moʻljallangan Yangi Oʻzbekistonni rivojlantirish strategiyasida raqamlashtirishga katta eʼtibor qaratilmoqda.
Shuningdek, mamlakatda 600 mingga yaqin yangi ish izlovchilar 200 mingdan kam bo‘lmagan ish o‘rinlari uchun raqobatlashganini, bugunni kunda Hukumat yoshlar uchun munosib ish o‘rinlarini yaratayotgani, raqamli koʻnikmalarni mustahkamlash, IT va biznes jarayonlari autsorsingi (BPO) xizmatlarini koʻpaytirish, Oʻzbekistonda, ayniqsa, hududlarda yuqori darajadagi masofaviy ish oʻrinlarini yaratish boʻyicha yangi ustuvorliklarga erishmoqda.

В соответствии с отчетом ООН Международного союза электросвязи за 2021-й год, Узбекистан вошел в число четырех стран, выполнивших показатели ООН по двухпроцентной доступности цен за услуги широкополосной мобильного интернет-связи.
Об этом сообщил Глава представительства Всемирного банка в Узбекистане Марко Мантованелли в своем выступлении на международном круглом столе на тему «Инклюзивная цифровизация и аутсорсинг бизнес-процессов (BPO) в Узбекистане».
- Узбекистан в прошлом году выполнил двухпроцентный показатель Комиссии широкополосной связи при ООН по доступности интернет-услуг и включен в число четырех новых участников (стран), выполнивших данный целевой показатель, - отметил Марко Мантованелли
Правительство Узбекистана поставило в качестве стратегической повестки поставило задачу цифровой трансформации.
Цифровое развитие играет важную роль в экономическом росте Узбекистана и создания новых рабочих мест. Правительство поставило перед собой в качестве первоочередной стратегической повестки дня вопросы цифровой трансформации. Разработано немало программ, в их числе - Стратегия «Цифровой Узбекистан – 2030» и Стратегия развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы.
Также было отмечено, что в стране порядка 600 тысяч новых соискателей конкурировали за более чем 200 тысяч рабочих мест, и сегодня Правительство осуществляет меры и достигает новых показателей в вопросах по созданию достойных рабочих мест для молодежи, укреплению их цифровых навыков, увеличению количества услуг по аутсорсингу бизнес-процессов (BPO), созданию дистанционных рабочих мест в Узбекистане, в особенности в сельской местности.