• Jahon banki bilan qoʻshma loyiha doirasida hududlarda BPO markazlarini yaratish va jihozlash rejalashtirilmoqda
07.04.2022
Bugun, 7-aprel kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Yevropa va Markaziy Osiyoda raqamli rivojlanish amaliyoti menejeri v.b Nikol Klingen uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda “O‘zbekistonda inklyuziv raqamlashtirish” keng ko‘lamli loyihasini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, raqamli iqtisodiyot, elektron hukumat, raqamli infratuzilma va IT-taʼlimni rivojlantirish boʻyicha chora-tadbirlarni amalga oshirishda Jahon Banki bilan bevosita hamkorlik qilish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Ta’kidlanganidek, yoshlarni AKT sohasiga keng jalb etish orqali ularning bandligini oshirish, yuqori haq to‘lanadigan ish o‘rinlarini yaratish vazirlik faoliyatidagi ustuvor vazifalardan biri hisoblanadi. Shuni hisobga olgan holda, Jahon banki ishtirokida “O‘zbekistonda inklyuziv raqamlashtirish” loyihasi doirasida masofaviy xizmatlar ko‘rsatish markazlarini (BPO-markazlari) tashkil etish va jihozlash ko‘zda tutilgan.
Tomonlar ushbu loyiha O‘zbekistonning raqamli rivojlanishi doirasida muhimligini qayd etib, uni samarali amalga oshirish va AKT sohasidagi hamkorlikni kengaytirish uchun barcha sa’y-harakatlarni safarbar etishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

• В рамках совместного проекта со Всемирным банком предусматривается создать и оснастить BPO-центры в регионах
07.04.2022
Сегодня, 7 апреля, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов провел встречу с и.о. глобального директора по цифровому развитию и руководитель практики цифрового развития в Европе и Центральной Азии Всемирный банка Николь Клинген.
На встрече обсуждены вопросы по реализации комплексного проекта «Инклюзивная цифровизация в Узбекистане».
Также, обсуждены вопросы сотрудничества со Всемирным банком в рамках реализации мер по развитию цифровой экономики, электронного правительства, цифровой инфраструктуры, IT-образования.
Как было отмечено, одной из приоритетных задач Министерства ИКТ является повышение занятости молодежи, создание высокооплачиваемых рабочих мест путем широкого привлечения молодежи в эту сферу. С учетом этого, при участии Всемирного банка в рамках проекта «Инклюзивная цифровизация в Узбекистане» предусматривается организация и оснащение центров оказания дистанционных услуг (BPO-центров).
Стороны отметили важность данного проекта в цифровом развитии Узбекистана и выразили готовность по его эффективной реализации и расширению сотрудничества в сфере ИКТ.