• Andijon viloyatida “Digital School” va Inkubatsiya markazlari o‘qituvchi- xodimlari uchun malaka oshirish kurslari tashkil etildi
07.04.2022
“Raqamli O‘zbekiston – 2030” strategiyasi doirasida viloyat miqyosida zamonaviy axborot texnologiyalarini keng joriy etish, IT ta’limni rivojlantirish, axborot texnologiyalari sohasida yoshlarni kasbga tayyorlash va yo‘naltirish tizimini amalga oshirish maqsadida “Andijan digital city” texnoparkining IT-akademiyasida shahar va tumanlardagi umumta’lim maktablari negizida tashkil etilgan “Digital School” markazlari va oliygohlardagi Inkubasiya markazlari o‘qituvchi xodimlari uchun Veb dasturlashning “Foundation” (HTML, CSS, Python) o‘quv dasturi bo‘yicha bir oylik malaka oshirish kurslari tashkil etildi.
Malaka oshirish bo‘yicha o‘quv kurslarida bugungi kundagi zamonaviy IT dasturlarni o‘rganish va ulardan foydalanish imkoniyatlari yaratildi.
Loyihaning asosiy maqsadi tinglovchilarni axborot texnologiyalari bo‘yicha bilim va malakalarini oshirish, olgan bilimlarini o‘zining ish joyida tadbiq qilish orqali yoshlarni zamonaviy kasblarga o‘rgatish hisoblanadi. Ushbu amaliyot kelgusida viloyat markaziga yetib kela olmaydigan o‘quvchi yoshlarni va oliygohlardagi talabalarni dasturlashning boshlang‘ich bilimlarini o‘zlashtirishida imkon yaratadi.
Malaka oshirish kurslari yakunida tinglovchilar dastur orqali yaratgan kichik loyihalarini taqdimotini o‘tkazdilar va ularga IT sertifikatlar taqdim etildi.

• В Андижанской области были организованы курсы повышения квалификации для преподователей «Digital School» и Инкубационного центра
07.04.2022
В рамках Стратегии «Цифровой Узбекистан – 2030» по широкому информационно-коммуникационных технологий в регионе, развитию IT-образования, профессиональной подготовки молодежи и совершенствования системы профориентации были организованы месячные курсы по повышению квалификации по веб-программированию «Foundation» (HTML, CSS, Python) для преподавателей Инкубационных центров при вузах и центров «Digital School», организованных при IT-академии в «Andijan digital city» и районных школах.
В курсах по повышению квалификации созданы возможности по изучению и пользованию современными IT-программами.
Основная цель проекта ­– повышение знаний и квалификации слушателей в области информационно-коммуникационных технологий, их реализация в рабочих условиях, обучение молодежи современным профессиям. Данная практика в дальнейшем создаст возможность освоить первичные знания в области программирования ученикам школ в отдаленных регионах и студентам вузов.
По итогам курсов слушатели презентуют свои проекты, созданные в рамках обучения. Им вручат сертификаты об окончании курсов.