• “Beeline” brendi ostida faoliyat yurituvchi “Veon” kompaniyalar guruhi O‘zbekistonda “Toshkent-Samarqand” yo‘nalishi bo‘yicha modernizatsiya qilingan gipertezlikdagi transport kanalini ishga tushirdi
25.03.2022
Bugun, 25-mart kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov  “Veon” kompaniyalar guruhi bosh ijrochi direktori  Kaan Terzioglu bilan uchrashdi.
Yig‘ilishda ta’kidlanganidek, mamlakatimizda telekommunikatsiya xizmatlari bozorini yanada rivojlantirish, AKT sohasiga sarmoya jalb etish, xususan, uyali aloqa operatorlarining samarali faoliyat yuritishi uchun keng imkoniyatlar yaratilgan.
Uchrashuvda “Raqamli O‘zbekiston – 2030” strategiyasini amalga oshirish doirasida “Veon” kompaniyalar guruhi bilan hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
BPO va KPO xizmatlarini rivojlantirish loyihalarini amalga oshirishda hamkorlikni kuchaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Ta’kidlanganidek, bugungi kunda O‘zbekistonda xorijiy IT-kompaniyalar va rezidentlar uchun barcha sharoitlar yaratib berilmoqda. Masalan, IT Park rezidenti bo‘lgan xorijiy IT-kompaniyalarga infratuzilma va soliq imtiyozlari taqdim etilgan. Xorijiy IT-mutaxassislar va ularning oila aʼzolari uchun viza olishning soddalashtirilgan “IT Visa” tizimi joriy etildi. Vazirlik rahbariyati tomonidan “Veon” kompaniyalar guruhi mutaxassislarini O‘zbekistonga jalb qilish va ko‘chirish takliflari berildi.
Muhim vazifalar qatorida zamonaviy telekommunikatsiya infratuzilmasini yaratish ham bor. Bugungi kunda O‘zbekistonda “Veon” kompaniyalar guruhi ishtirokida uskunalarni modernizatsiya qilish va foydalanuvchilar uchun qulayliklar yaratishga qaratilgan loyihalar amalga oshirilmoqda.
Shu maqsadda yig‘ilish doirasida ikki shahar o‘rtasida abonent trafigini 600 Gbit/s tezlikda uzatuvchi modernizatsiya qilingan “Toshkent-Samarqand” gipertezkor transport kanalining ramziy ishga tushirish marosimi ham bo‘lib o‘tdi. Bu operatorning mobil xizmatlaridan foydalanuvchilar uchun ijobiy qulaylik yaratadi. Bu “Beeline Uzbekistan” tarixida shunday sig‘imga ega bo‘lgan birinchi kanaldir.

Сегодня, 25 марта Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов встретился с генеральным исполнительным директором группы компаний «Veon» Каан Терзиоглу.
Как было отмечено на встрече, в нашей стране созданы широкие возможности для дальнейшего развития рынка телекоммуникационных услуг, привлечения инвестиций в ИКТ-сферу, в частности, для эффективной деятельности мобильных операторов.
В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего расширения сотрудничества с группой компаний «Veon» в рамках реализации Стратегии «Цифровой Узбекистан-2030».
Особое внимание было уделено укрепления сотрудничества по реализации проектов по развитию услуг BPO (business process outsourcing) и KPO (knowledge process outsourcing).
Как было отмечено, сегодня в Узбекистане создаются все условия для иностранных IT-компаний и резидентов. Так, иностранным IT-компаниям – резидентам IT Park предоставляется инфраструктура, даются налоговые льготы. Внедрена система упрощенного получения виз для иностранных IT-специалистов и членов их семей «IT Visa». Со стороны руководства Министерства поступило предложение о релокации специалистов группы компаний «Veon» в Узбекистан.
В числе важных задач — создание современной телекоммуникационной инфраструктуры. Сегодня с участием группы компаний «Veon» в Узбекистане реализуются проекты, направленные на модернизацию оборудования и создание удобств для пользователей.
C этой целью в рамках встречи состоялся символический запуск модернизированного гиперскоростного транспортного канала «Ташкент-Самарканд», который будет передавать абонентский трафик между двумя городами на скорости 600 Гбит в секунду. Это позитивно скажется на всех пользователях мобильных услуг оператора. В истории Beeline Uzbekistan это первый канал, обладающий такой пропускной способностью.