• IT tadbirkorlikni rivojlantirish va IT mutaxassislarni tayyorlash bo‘yicha hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari belgilandi
22.03.2022
Bugun, 22-mart kuni It Park rezidenti “Astrum” IT akademiyasida O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini riojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Tatariston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari Roman Shayxutdinov va “Innopolis” maxsus iqtisodiy zonasi vakillari bilan o‘zaro muloqot qildi.
Uchrashuv davomida tomonlar o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi. Xususan, IT-ta’limni rivojlantirish, mutaxassislar tayyorlash AKT sohasida o‘zaro yaqinlikni kengaytirish bo‘yicha atroflicha fikrlar almashildi. Shuningdek, IT Park va “Innopolis” maxsus iqtisodiy zonasi faoliyatlari to‘g‘risida, O‘zbekiston va Tataristonda IT sohasini rivojlantirish va IT tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash uchun yaratilgan imkoniyatlar to‘g‘risida taqdimotlar ham o‘tkazildi.
Muzokara doirasida “Innopolis” maxsus iqtisodiy zonasi vakillari bilan axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, raqamli iqtisodiyot sohalarida birgalikda loyihalarni amalga oshirish, hamkorlikda kadrlar malakasini oshirish masalalari ham muhokama qilindi. Bundan tashqari, autsorsing IT-xizmatlarni tashkil etish maqsadida IT Park bilan o‘zaro hamkorlikni kuchaytirishga kelishildi.
Shu bilan birga Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki (IT Park) hamda “Innopolis” maxsus iqtisodiy zonasi o‘rtasida ko‘p tomonlama hamkorlik olib borish maqsadida “Yo‘l xaritasi” imzolandi. Mazkur tadbirda   IT Park, “Innopolis” maxsus iqtisodiy zonasi rahbarlari ishtirok etishdi.
Ma'lumot uchun aytish kerakki, 2021-yil sentabr oyida boʻlib oʻtgan “Kazan Digital Week – 2021” xalqaro forumida ishtirok etish doirasida IT-Park rahbariyati tomonidan “Innopolis” vakillari bilan oʻtkazilgan muzokaralar koʻp tomonlama hamkorlikni mustahkamlash uchun asos boʻldi.
Memorandum doirasida har ikki tomon rezidentlariga O‘zbekiston Respublikasi va Tatariston Respublikasi bozoriga chiqish, milliy ishlab chiqaruvchilarning dasturiy mahsulotlari va xizmatlarini tashqi bozorlarda ilgari surish, eksport qilish uchun ko‘mak berish, rezidentlar faoliyati uchun shart-sharoitlarni rivojlantirish va takomillashtirish bo‘yicha tajriba almashish, tomonlarning innovatsiyalarga bag‘ishlangan forumlari, konferensiyalari, ko‘rgazmalari, seminarlari va boshqa tadbirlarini tashkil etish va ishtirok etish kabi yo‘nalishlarda hamkorlik qilish ko‘zda tutilgan.
Mazkur memorandumga asosan ham BPO va KPO xizmatlari bo‘yicha hamkorlikda loyihalarni amalga oshirishi mo‘ljallangan.
Bugun O‘zbekistonda xorijiy IT kompaniyalarning to‘laqonli faoliyat olib borish uchun barcha sharoitlar yaratilgan. Shunga ko‘ra xorijiy kompaniyalar, shular qatorida Tatariston texnoparklari ham O‘zbekistondan IT mutaxassislarni keng jalb qilishlari mumkin. Bu esa yoshlarning bandligini oshirish, ularni yuqori maoshli ish bilan ta’minlashga zamin yaratadi.
IT mutaxassislarni tayyorlashda xususiy o‘quv markazlari ham munosib hissa qo‘shadi. Ulardan biri Yuqori Chirchiq tumanida joylashgan “Astrum” IT akademiyasi hisoblanadi. “Astrum” IT akademiyasi ikki qavatli zamonaviy bino bo‘lib, ta’lim va ishlab chiqarishni qamrab olgan klasterdir.
Bu yerda yoshlar avval dasturlashni o‘rganib, keyin shu sohada ishlaydi. Ularning o‘zlashtirishini sun’iy intellekt baholaydi.
Tomonlar ta’kidlaganidek, mazkur memorandum har ikki mamlakatning axborot texnologiyalari sektori va startap ekotizimini yangi bosqichga olib chiqishga va O‘zbekistondagi ishlab chiquvchilar va startap egalariga xalqaro bozorga chiqish uchun yangi imkoniyatlar yaratishga yordam beradi.
Tashrif doirasida mehmonlar uchun “Astrum” IT akademiyada yoshlar uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi va tinglovchilar bilan suhbat uyushtirildi.

• Определены приоритетные направления сотрудничества в сфере развития IT-предпринимательства, подготовки IT-специалистов
22.03.2022
Сегодня. 22 марта, в IT-академии «Astrum» состоялась встреча Министра по развитию по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шерзода Шерматова с заместителем Премьер-министра Республики Татарстан Романом Шайхутдиновым и руководителями ОЭЗ «Иннополис».
В ходе встречи стороны обсудили перспективы сотрудничества. В частности, состоялся обмен мнениями по установлению тесного сотрудничества в сфере развития IT-образования, подготовки специалистов в сфере ИКТ. Также прошли презентации о деятельности IT Park и ОЭЗ «Иннополис», созданных в Узбекистане и Татарстане возможностях с целью развития IT-сферы и поддержки IT-предпринимательства.
В рамках переговоров с представителями ОЭЗ «Иннополис» также обсуждены вопросы совместной реализации проектов в сфере информационно-коммуникационных технологий, цифровой экономики, по повышению квалификации кадров. Помимо этого, достигнута договоренность о сотрудничестве с IT Park с целью организации аутсорсинга IT-услуг.
Также состоялось церемония подписания «Дорожной карты» между Технологическим парком программных продуктов и информационных технологий (IT Park) и ОЭЗ «Иннополис». В церемонии приняли участие руководители IT Park и ОЭЗ «Иннополис».
Необходимо добавить, что фундаментом для заключения многостороннего партнерства послужили переговоры, проведенные руководством IT Park с представителями ОЭЗ «Иннополис» в рамках участия в международном форуме «Kazan Digital Week – 2021» в сентябре 2021 года.
«Дорожной картой» предусматривается комплексное сотрудничество, направленное на оказание поддержки резидентам при выходе на рынки Узбекистана и Татарстана, по производству, продвижению и экспорту программных продуктов и услуг национальных производителей, обмен опытом по созданию и совершенствованию условий для резидентов, организация инновационных форумов, конференций, выставок, семинаров и других мероприятий.
«Дорожной картой» также запланирована реализация совместных проектов по BPO- и KPO-направлениям. Сегодня в Узбекистане созданы все условия для полноценной деятельности иностранных IT-компаний. В числе важных преимуществ – образованная и квалифицированная молодежь, составляющая более половины населения республики. Благодаря этому, иностранные компании, в том числе резиденты технопарков из Татарстана, смогут широко привлекать привлекать IT-специалистов из Узбекистана. В свою очередь, это позволит повысить занятость молодежи, обеспечить их высокооплачиваемой работой.
Важный вклад в дело подготовки IT-специалистов вносят частные учебные центры. В их числе – IT-академия «Astrum», расположенная в Юкоричирчикском районе. IT-академия «Astrum» представляет собой образовательный и производственный кластер в виде оснащенного современной техникой двухэтажного здания. Молодежь здесь в начале обучается программированию и затем вовлекается в рабочий процесс. Уровень их усвояемости оценивает искусственный интеллект.
Как отметили стороны, данный меморандум позволит вывести IT-сектор двух стран и стартап-экосистему на новый уровень, создаст возможности для IT-производителей и стартаперов Узбекистана для выхода на международный рынок.
В ходе визита гости ознакомились с условиями, созданными для молодежи в IT-академии «Astrum», провели беседу со слушателями.