• Tik Tok kompaniyasi vitse-prezidenti bilan hamkorlik masalalari muhokama qilindi
Bugun, 16-mart kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Tik Tok kompaniyasi vitse-prezidenti Teo Bertram bilan onlayn uchrashuv o‘tkazdi.
Shuningdek, uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Axborotlashtirish va telekommunikatsiyalar sohasida nazorat bo‘yicha davlat inspeksiyasi va Davlat personallashtirish markazi mas’ul xodimlari ham ishtirok etdi.
Uchrashuvda ta’kidlanganidek, Tik Tok bugungi kunda dunyoning ko‘plab mamlakatlarida yirik loyihalarni amalga oshirib kelmoqda. Kompaniya vakillari O‘zbekistonda ham shunday loyihalarni amalga oshirishga tayyor ekanliklarini bildirdi.
Shuningdek, uchrashuv davomida O‘zbekistonda platformadan foydalanuvchilarning xavfsizligini ta’minlash hamda O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi talablarini bajarish masalalari ham muhokama qilindi.
Kompaniya vakillari platforma orqali tarqaladigan har-xil O‘zbekiston qonunlariga zid materiallar tarqalishining oldini olish bo‘yicha hamkorlikda ishlashga tayyor ekanligini bildirishdi.
Shu bilan birga, AKT vazirligi tomonidan o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish maqsadida, kompaniya vakillariga O‘zbekistonda o‘z vakolatxonasini  ochish bo‘yicha takliflar berildi.

• Обсуждены вопросы сотрудничества с вице-президентом компании Tik Tok
Сегодня, 16 марта, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов провел онлайн-встречу с вице-президентом компании Tik Tok Тео Бертрамом.
Также во встрече приняли участие ответственные лица Государственной инспекции по контролю в сфере информатизации и телекоммуникаций Республики Узбекистан и Государственного центра персонализации.
Как было отмечено на встрече, сегодня компания Tik Tok реализует масштабные проекты во многих странах мира. Представители компании выразили готовность осуществить подобные проекты и в Узбекистане.
Также, в ходе встречи обсуждены вопросы обеспечения безопасности личной информации пользователей платформы в Узбекистане и исполнения требований законодательства Республики Узбекистан.
Представители компании также выразили готовность к совместной работе по предотвращению распространения материалов, противоречащих законодательству Узбекистана.
Вместе с этим, с целью расширения взаимовыгодного сотрудничества, Министерством ИКТ выдвинуты предложения представителям компании по открытию своих представительств в Узбекистане.