• “NEC” kompaniyasi rahbariyati bilan yoshlarni ishga joylashtirish orqali BPO va KPO xizmatlarini rivojlantirish loyihalarini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi
Ayni kunlarda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligidan iborat delegatsiya Ispaniyaning Barselona shahrida bo‘lib o‘tayotgan “MWC Barcelona - 2022” Jahon mobil kongressida ishtirok etmoqda.
Ushbu kongress doirasida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov Yaponiyaning “NEC” kompaniyasining xizmat ko‘rsatuvchi provayderlar bo‘yicha yechimlar departamenti bosh menejeri Tatevaki Mayuko bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Unda ikki tomonlama manfaatli hamkorlik, jumladan, AKT masalalarida tajriba almashish, istiqbolli hamkorlikni kengaytirish masalalariga e’tibor qaratildi.
Shuni ta’kidlash lozimki, so‘nggi yillarda “NEC” korporatsiyasi qator loyihalarda, jumladan, Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan telekommunikatsiya tarmogʻi va teleradioeshittirish tizimini raqamlashtirishga qaratilgan loyihalarni amalga oshirishda keng hamkorlik qilib kelmoqda.
AKT vazirining so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekistonda yoshlar orasida BPO va KPO kabi xizmatlarga bo‘lgan talab oshib bormoqda. Ularni rivojlantirishda kompaniyaning ham xizmatlarini alohida ta’kidlab o‘tish lozim.
“Mahalliy yoshlarni ishga joylashtirish orqali BPO va KPO xizmatlarini rivojlantirish loyihalarini amalga oshirishda “NEC” kompaniyasining bevosita ishtiroki beqiyos. AKTdan foydalanib, kompaniya bilan hamkorlikda ushbu xizmatlarni yanada rivojlantirish, xizmatlar eksportini oshirish imkoniyatlaridan keng foydalanishni maqsad qilib qo‘yganmiz”, – dedi AKT vaziri Sh. Shermatov “NEC” kompaniyasi menejeri bilan bo‘lgan suhbatda.
Uchrashuvda IT ta’limni keng miqyosda respublika bo‘ylab qamrab olish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Shunigdek, “NEC” kompaniyasining 2022-yil 24-26-oktabr kunlari O‘zbekistonda AKT xaftaligi doirasida bo‘lib o‘tadigan “ICT Week Uzbekistan” xalqaro raqamli forumidagi ishtirokini ta’minlash masalalari muhokama qilindi.

• Обсуждены вопросы реализации проектов по развитию BPO- KPO-услуг путем трудоустройства молодежи в республике с руководством компании «NEC»
В эти дни делегация Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций принимает участие во Всемирном мобильном конгрессе «MWC Barcelona - 2022», который проходит в испанском городе Барселона.
В рамках данного конгресса Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Шерматов провел встречу с Генеральным менеджером отдела решений для поставщиков услуг компании «NEC» Татеваки Маюко.
В ходе встречи внимание было уделено вопросам взаимовыгодного сотрудничества, в частности, в рамках обмена опытом в сфере ИКТ, расширения перспективного сотрудничества.
Следует отметить, что за последние годы корпорация «NEC» осуществляет широкое сотрудничество в рамках осуществления проектов по развитию цифровизации телекоммуникационных сетей и системы телерадиовещания в Узбекистане.
Как следует из слов Министра ИКТ, в Узбекистане растет спрос на BPO- и KPO-услуги. В рамках его развития также стоит сделать акцент на услугах компании.
- Несравнимо участие компании «NEC» в развитии BPO- KPO-услуг путем трудоустройства молодежи в республике. Используя информационно-коммуникационные технологии, совместно с компанией мы поставили задачу по дальнейшему развитию данных услуг, широкому использованию возможностей по повышению экспорта IT-услуг, - отметил Министр ИКТ Ш. Шерматов в беседе с менеджером компании «NEC».
На встрече рассмотрены вопросы по широкому охвату населения IT-образованием в масштабах республики.
Также обсуждено участие компании «NEC» в международном цифровом форуме, который состоится 24-26 октября 2022 года в рамках «ICT Week Uzbekistan».