• Mo‘ynoqda BPO-school tashkil qilindi
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Qoraqalpog‘iston Respublikasiga tashrifi doirasida Mo‘ynoq tumanida tashkil etilgan BPO-school faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
AKT vaziri u yerda yoshlar uchun yaratilgan sharoitlar hamda imkoniyatlarni ko‘zdan kechirdi.
BPO-schoolning tashkil etilishi mo‘ynoqlik yoshlarga ingliz tili va BPO xizmatlarini o‘rganib, kelgusida Mo‘ynoqning o‘zidan chet elga xizmatlar eksportini amalga oshirish imkonini beradi.
Bo‘lajak BPO mutaxassislar AQShda yuk tashish mashinalari biznes jarayonini Mo‘ynoqda turib boshqarishadi. Ular o‘z yurtida xorijiy tajriba va yuqori daromad olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Tashrif davomida AKT vaziri ushbu o‘quv markaziga ko‘proq yoshlarni jalb etish, ularga ingiz tilini chuqurlashtirilgan holatda o‘rgatish kerakligi hamda BPO xizmatlarini to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Respublikada AKT sohasini rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari qatorida IT-tadbirkorlik, jumladan, BPO xizmatlarini ko‘rsatish orqali IT-mahsulotlar va xizmatlar eksportini ko‘paytirish maqsad qilingani ta’kidlandi.

• В Муйнакском районе была организована BPO-школа
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов в ходе своего визита в Республику Каракалпакстан непосредственно ознакомился с деятельностью BPO-школы, организованной в Муйнакском районе.
Министр ИКТ Ш. Шерматов получил представление о созданных условиях и возможностях для молодежи.
Организация BPO-школы дает возможность муйнакской молодежи для изучения английскому языку и BPO-услугами, а также экспорту IT-продукции и услуг непосредственно из Муйнака.
Будущие BPO-специалисты могут управлять бизнес-процессами по управлению грузовыми автомобилями в США из Муйнака, и тем самым осваивать зарубежный опыт и высокий доход.
В ходе визита Министр ИКТ Ш. Шерматов дал поручения по более широкому привлечению молодежи в учебный центр, разъяснению необходимости углубленного изучения английскому языку и налаживанию по оказанию BPO-услуг.
Была отмечена важность развития IT-предпринимательства наряду с другими приоритетными направлениями ИКТ-сферы, в том числе увеличения экспорта IT-продукции и сервиса путем оказания BPO-услуг.