• AKT vaziri TATU Nurafshon filialining zamonaviy kampusini barpo etishda ilm-fan va ishlab chiqarishni uzviy bog‘lash, yoshlarga qulayliklar yaratish bo‘yicha vazifalarni belgilab berdi
Bugun, 5-fevral kuni, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Nurafshon filialining qurilayotgan kampusini borib ko'rdi.
Bugungi kunda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 7-may 2021 yil 288-son qaroriga muvofiq tashkil etilgan va "Nurafshon business city" da joy olgan Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Nurafshon filialining zamonaviy kampusi barpo etilmoqda.
AKT vaziri Sh. Shermatov TATU Nurafshon filiali kampusini barpo etish bo‘ycha qurilish jarayonlari bilan yaqindan tanishib, olib borilayotgan ishlarni jadallashtirish bo‘yicha mutasaddilarga aniq topshiriqlar berdi.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Nurafshon fililali kampusi zamonaviy o‘quv va turar joy kompleks tarzda bunyod etilib, unda yoshlar uchun barcha sharoitlar yaratiladi. Qurilayotgan kampus hududida universitet, texnikum, 630 o‘rinli yotoqxona binosi, o‘quv laboratoriya, sport inshooti joylashadi.
Tashrif chog‘ida AKT vaziri Sh. Shermatov Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Nurafshon filialida IT Park filialini ochish o‘rqali ilm-fan va ishlab chiqarishni uzviy bog‘lash, dam olish uchun imkoniyatlarni yaratish bo‘yicha takliflarni berdi.
-      Mazkur kampusda IT Park filialini ochishdan belgilangan maqsad samarali nazariy va amaliy o‘quv tizimini tashkil etish, yoshlarning salohiyatini oshirish, ularga o‘z startap g‘oya va biznes loyihalarni hayotga tatbiq etish uchun imkoniyat yaratishdir.Bu esa yaqin kelajakda mahalliy yoshlarning bandligini oshirishda va yuqori maoshli kasblarni egallashga zamin yaratadi. Bir so‘z bilan aytganda, universitetning Nurafshon filialida zamonaviy IT-klasterni barpo etish ko‘zda tutilgan.
Oldimizda turgan yana bir muhim masala - yoshlarning o‘qishdan tashqari bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish. Shu bois mazkur hududda istirohat qilish rekreatsion zonalarni va yashil hududlarni tashkil etish kerak,- deya ta’kidladi soha rahbari.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Nurafshon filiali O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 7-mayda qabul qilingan 2021 yil 288-son qaroriga muvofiq tashkil etilib, 2021/2022-o‘quv yildan o‘z faoliyatini boshladi.
Qaror bilan universitet huzurida faoliyat yurituvchi, oliy ta’lim tizimi bilan integratsiyalashgan o‘rta maxsus professional ta’lim bosqichida axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishlari bo‘yicha kadrlar tayyorlaydigan texnikumlar tashkil etilmoqda.
Hozirgi kunda TATU Nurafshon filiali poytaxtimizdagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining bosh korpusining binolaridan birida joylashgan.
Filialda 5 ta bakalavr va 2 ta magistratura yo‘nalishi bo‘yicha 224 nafar talabalar tahsil olmoqda. 2022/2023 o‘quv yilida filialda 2 ta yangi bakalavr ta’lim yo‘nalishlarini va 2 ta magistratura mutahassisliklarini hamda sirtqi ta’lim shaklini ochish, mos ravishda qabul kvotasini 391 taga yetkazish rejalashtirilgan.

• Министр ИКТ обозначил задачи по интеграции науки и производства, созданию удобств для молодежи в возводимом современном кампусе Нурафшанского филиала ТУИТ
Сегодня, 5 февраля, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов посетил возводимый кампус Нурафшанского филиала Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий.
В настоящее время на территории «Nurafshon business city» возводится современный кампус Нурафшанского филиала ТУИТ, созданного в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 7 мая 2021 года №ПКМ-288 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы подготовки кадров в сфере информационно-коммуникационных технологий».
Министр ИКТ Ш. Шерматов непосредственно ознакомился со строительными процессами по возведению кампуса Нурафшанского филиала ТУИТ и дал конкретные поручения ответственным лицам ускорить проводимую работу.
Кампус филиала Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий в городе Нурафшон возводится как современный учебный и жилой комплекс, где будут созданы все условия для молодежи. На территории кампуса расположатся здания университета, техникума, общежития вместимостью 630 мест, учебная лаборатория, спортивное сооружение.
В ходе визита Министр ИКТ Ш. Шерматов высказал предложения по интеграции науки и производства путем открытия филиала IT Park в Нурафшанском филиале ТУИТ, созданию возможностей для свободного времяпрепровождения молодежи.
-      Цель открытия филиала IT Park – организация эффективной системы теоретического и практического обучения молодежи, повышение их потенциала, создание для них возможностей по воплощению в жизнь своих стартап-идей и бизнес-проектов. Это создаст фундамент по повышению занятости местной молодежи, приобретения ими высокооплачиваемых профессий. Словом, в Нурафшанском филиале университета намечено создать современный IT-кластер.
Еще одна важная задача – организация содержательного досуга молодежи. В связи с этим на данной территории необходимо также организовать рекреационные зоны и зеленые территории для отдыха, - отметил руководитель отрасли.
Филиал Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий в городе Нурафшан был образован в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 7 мая 2021 года №ПКМ-288. Филиал начал свою работу с 2021/2022 учебного года.
Согласно постановлению при университете создаются техникумы, которые готовят кадры в области информационных и коммуникационных технологий на этапе среднего специального профессионального образования, интегрированного в систему высшего образования.
В настоящее время Нурафшанский филиал ТУИТ располагается в одном из зданий главного корпуса Ташкентского университета информационных технологий в столице.
В Нурафшанском филиале ТУИТ обучается 224 студента по пяти направлениям бакалавриата и двум направлениям магистратуры. В 2022/2023 учебном году запланировано открыть еще два направления бакалавриата и два направления магистратуры, а также организовать форму заочного обучения. Соответственно, будет увеличена приемная квота до 391 человека.