Respublikamizning asosiy ustuvor yo‘nalishlaridan biri aloqa, axborotlashtirish va telekommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirishdir.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 5-oktyabrdagi PF-6079-son farmoni bilan «Raqamli O‘zbekiston — 2030» strategiyasi qabul qilinib, uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari belgilangani buning tasdig‘idir.
Strategiyaning asosiy maqsadi – respublikada raqamli sanoatni jadal rivojlantirish, milliy iqtisodiyotning raqobatbardoshligini oshirish, shuningdek, telekommunikatsiya texnologiyalari, tarmoqlari va aloqa infratuzilmasini rivojlantirish, statsionar va mobil aloqalarni kengaytirish bo‘yicha vazifalar ijrosini ta’minlash, keng polosali ulanish, magistral telekommunikatsiya tarmoqlarini modernizatsiya qilish va kengaytirish, multimedia xizmatlarini rivojlantirish uchun zarur infratuzilmani yaratish, «Elektron hukumat»ning axborot tizimlari va ma’lumotlar bazalarini takomillashtirish, davlat xizmatlari ko‘rsatish sifati va samaradorligini oshirish, jamoatchilik nazorati mexanizmlarini amalda tatbiq etish, fuqarolik jamiyati institutlari va ommaviy axborot vositalarining rolini kuchaytirishdan iborat.
Mazkur Strategiya doirasida turli tarmoq va sohalarda, birinchi navbatda, davlat boshqaruvi, ta’lim, sog‘liqni saqlash va qishloq xo‘jaligida kompleks chora-tadbirlar amalga oshirildi.
Quyida Strategiya doirasida amalga oshirilgan chora-tadbirlardan ayrimlarini misol keltiramiz.
Jumladan, Navoiy kon-metallurgiya kombinatida ishlab chiqarish jarayonlarini masofadan turib boshqarish imkonini beruvchi avtomatik boshqaruv tizimi, ta’lim sohasida «Oliy ta’lim jarayonini boshqarish» axborot tizimi joriy etildi. Bu – ta’lim, ilmiy va moliyaviy jarayonlar hamda talabalarning yagona elektron ma’lumotlar bazasini shakllantirish, oliy ta’lim muassasasini tamomlaganlik to‘g‘risidagi diplom berish tizimini joriy etish imkonini beradi.
Bundan tashqari, fuqarolarni raqamli identifikatsiyalashning yagona tizimini joriy etish, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida innovatsion texnologiyalarni keng joriy etish, aholini ijtimoiy ta’minlash va muhofaza qilish, turli davlat hisobiga olish tizimlari o‘rtasida axborot hamkorligi uchun jismoniy shaxslar to‘g‘risidagi birlamchi ma’lumotlardan samarali foydalanish maqsadida 2021-yil 1-yanvardan boshlab O‘zbekiston Respublikasida identifikatsiya ID-kartalari joriy qilindi. Bugungi kunga qadar O‘zbekiston Respublikasining 890 mingdan ortiq fuqarosi ushbu xizmatdan foydalangan. ID-kartalarning joriy etilishi diplom, nikoh guvohnomasi, harbiy guvohnoma, haydovchilik guvohnomasi va boshqalarni tasdiqlovchi hujjatlarni talab qilish amaliyotidan voz kechish imkonini berdi.
Albatta, yuqoridagi loyihalarni muvaffaqiyatli yo‘lga qo‘yishni kardinal raqamli transformatsiyasiz amalga oshirib bo‘lmas edi. Bunda esa «elektron hukumat» asosiy o‘rinni egallab, elektron davlat xizmatlarini shaffof rivojlantirish, elektron ishtirok va hamkorlikni kengaytirish, aholiga xizmatlar ko‘rsatishda raqamli salohiyatni kuchaytirish imkonini beruvchi platforma vazifasini o‘taydi.
Xususan, «Elektron hukumat» tizimining idoralararo integratsiya platformasi orqali ma’lumotlarni uzatish dinamikasi shuni ko‘rsatadiki, agar 2018-yilda davlat organlari va idoralarining axborot almashinuvi ko‘rsatkichi 25 millionni tashkil etgan bo‘lsa, 2021-yil yakuniga ko‘ra bu ko‘rsatkich 1,4 mlrd.dan oshadi.
Yuqoridagi ko‘rsatkichlarga 23 ta davlat organining 120 ta axborot tizimidagi 146 ta xizmatning integratsiyalashuvi natijasida erishildi va bu aholi hamda tadbirkorlik sub’ektlari tomonidan davlat xizmatlaridan foydalanishda vaqt va kutishlarni qisqartirish imkonini berdi.
Idoralararo integratsiya platformasiga ma’lumotlar olish xizmatlarining integratsiyalashgani tufayli ko‘rsatilayotgan davlat xizmatlari soni 300 tagacha ko‘paydi: shundan 185 tasi bepul bo‘lib, 181 tasi ERI tasdig‘ini talab qilmaydi, 217 tasi bevosita tadbirkorlik sub’ektlari uchun mo‘ljallangan.
O‘zbekiston Respublikasida amalga oshirilayotgan barcha islohotlar, zamonaviy iqtisodiyotning eng istiqbolli tarmog‘i bo‘lgan axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining keng joriy etilayotgani ijtimoiy muammolarni hal etish tizimini joriy etishning debochasi bo‘lmoqda. Va bu jamiyatdagi ijtimoiy muhitni yaxshilash va aholi farovonligini oshirishda o‘z samarasini ko‘rsatmoqda.
Prezidentning 2021-yil 23-martdagi «Aholi va tadbirkorlik sub’ektlariga davlat xizmatlaridan foydalanishda yanada qulay sharoitlar yaratish, bu borada byurokratik to‘siqlarni qisqartirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi PF-6191-son Farmoni hamda 2021-yil 24-iyuldagi «Davlat xizmatlari ko‘rsatish infratuzilmasini takomillashtirish va aholining davlat xizmatlaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi PF-6269-son Farmoni qabul qilinishi natijasida davlat xizmatlarini ko‘rsatish va ijtimoiy islohotlarni amalga oshirishda davlat organlari tomonidan fuqarolardan talab qilinadigan ma’lumotnomalar soni qisqardi.
Mazkur me’yoriy-huquqiy hujjatlar tufayli fuqarolardan 30 dan ortiq turli ma’lumotnomalarni talab qilish bekor bo‘ldi.
Yuqoridagilar bilan bir qatorda, fuqarolarning interaktiv davlat xizmatlari portalidan oson foydalanishi uchun ishlab chiqilgan mobil ilovani ham alohida ta’kidlash joiz. Ushbu ilova qulay, intuitiv interfeysga ega va nogironlar uchun moslashtirilgan bo‘lib, aholiga davlat xizmatlari ko‘rsatish qamrovini kengaytirish imkonini beradi.
Ayni paytda mobil ilova yordamida 81 dan ortiq davlat xizmatlaridan, jumladan 19 tasidan ro‘yxatdan o‘tmasdan foydalanish mumkin. Shuningdek, kommunal xizmatlar uchun to‘lovlarni tekshirish imkoni bor.
Bundan tashqari, Strategiyani amalga oshirish doirasida har chorak yakunida davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlarining raqamli transformatsiyalar holati reytingi baholanadi. Reytingni shakllantirishda quyidagi ko‘rsatkichlar hisobga olinadi: ochiqlik va elektron ishtirok, elektron davlat xizmatlari soni, axborot xavfsizligi holati va boshqalar.
Bugungi kunda boshlangan islohotlar orqaga qaytmas tus oldi, jamiyat tubdan o‘zgardi, islohotlarning ijobiy natijalari turli jahon reytinglarida aks etishi mamlakatimiz uchun yangi bosqich – raqamli jamiyatni rivojlantirishga qadam qo‘yish imkonini yaratdi. Bunda «Elektron hukumat» fuqarolarning tayanchi va respublikamiz iqtisodiyotining lokomotivi bo‘lib xizmat qiladi.

• Развитие электронного правительства - важный фактор цифровой экономики
Это подтверждается принятием Стратегии «Цифровой Узбекистан-2030» и мерах по ее эффективной реализации, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 5 октября 2020 года №УП–6079.
Основной целью Стратегии являются ускоренное развитие цифровой индустрии в республике, повышение конкурентоспособности национальной экономики, а также обеспечение реализации задач по развитию телекоммуникационных технологий, сетей и инфраструктуры связи, расширение сетей фиксированного и мобильного широкополосного доступа, модернизация и расширение магистральных телекоммуникационных сетей, создание необходимой инфраструктуры для развития мультимедийных услуг, совершенствование комплексов информационных систем и баз данных системы "Электронное правительство", повышение качества и эффективности государственных услуг, практическая реализация механизмов общественного контроля, усиление роли институтов гражданского общества и средств массовой информации.
В рамках данной Стратегии были реализованы комплексные меры в различных отраслях и сферах, прежде всего в государственном управлении, образовании, здравоохранении и сельском хозяйстве.
Ниже мы остановимся на отдельных примерах, которые были реализованы в рамках принятой Стратегии.
В частности, на Навоийском горно-металлургическом комбинате внедрена система автоматического управления, которая позволяет обеспечить удаленное управление технологическими процессами производства, в сфере образования внедрена информационная система «Управление процессом высшего образования», которая позволила управлять образовательными, научными и финансовыми процессами и сформировать единую электронную базу данных студентов, внедрить систему выдачи дипломов о об окончании высшего учебного заведения.
Кроме того, в целях внедрения единой системы цифровой идентификации граждан, широкого внедрения инновационных технологий в различных отраслях экономики, социального обеспечения и защиты населения, эффективного использования первичных данных о физических лицах для информационного взаимодействия между различными государственными системами учета с 1 января 2021 года была внедрена система оформления и выдачи идентификационных ID-карт в Республике Узбекистан, услугами которой, на сегодняшний день воспользовалось более 890 тысяч граждан Республики Узбекистан. Внедрение ID-карт позволило приостановить практику затребования правоустанавливающих документов таких как, диплом, свидетельство о бракосочетании, военный билет, водительское удостоверение и др.
Конечно, успешная реализация вышеназванных проектов была бы невозможна без кардинальной цифровой трансформации, в которой центральную роль занимает «электронное правительство», выступающее в роли платформы, позволяющей создание интерактивной и автономной многоканальной доставки, гибкое развитие электронных государственных услуг, расширение электронного участия и партнерства, принятие информационных подходов, укрепление цифрового потенциала для предоставления услуг населению.
В частности, динамика передачи данных посредством межведомственной интеграционной платформы системы «Электронное правительство» показывает, что, если показатель информационного взаимодействия между государственными органами и ведомствами в 2018 году составил 25 миллионов, то по итогам 2021 года данная цифра превысит 1,4 миллиарда.
Достичь указанных показателей удалось благодаря интеграции 146 сервисов, получаемых 120 информационных систем 23 государственных органов, что позволило сократить время и издержки в получении населением и субъектами предпринимательства государственных услуг.
Благодаря интеграции сервисов получения информации в межведомственную интеграционную платформу количество оказываемых государственных услуг увеличилось до 300: из них бесплатных 185, 181 услуга не требует подтверждения ЭЦП, 217 услуг предназначены непосредственно для субъектов предпринимательства.
Все проводимые реформы в Республике Узбекистан и широкое внедрение информационно-коммуникационных технологий, являющихся наиболее перспективным сектором современной экономики, служат началом построения системы решения социальных проблем, программы, принимаемые в рамках реформ, служат улучшению социальной среды в обществе и повышению благосостояния населения.
Так, итогами принятия Указа Президента Республики от 23 марта 2021 года №УП-6191 «О дополнительных мерах по дальнейшему созданию благоприятных условий для населения и субъектов предпринимательства при пользовании государственными услугами, сокращению бюрократических барьеров в данном направлении» и Указа Президента Республики от 24 июля 2021 года №УП-6269 «О мерах по совершенствованию инфраструктуры оказания государственных услуг и расширению доступа населения к государственным услугам» стало уменьшение количества справок за требуемых государственными органами с граждан при оказании государственных услуг и продвижения социальных реформ.
Данными нормативно – правовыми актами было отменено затребование с граждан более 30 различных справок.
Наряду с вышесказанным, стоит отметить разработанное мобильное приложение, предназначенное для использования портала интерактивных государственных услуг гражданами. Данное приложение имеет удобный интуитивно понятный интерфейс и адаптировано для лиц с ограниченными возможностями, что позволяет расширить охват оказания государственных услуг населению.
В настоящее время с помощью мобильного приложения можно получить более 81 государственных услуг, 19-ю из которых можно воспользоваться без прохождения регистрации.
Кроме того, в рамках реализации Стратегии по итогам каждого квартала проводится оценка рейтинга состояния цифровой трансформации органов государственного и хозяйственного управления. При формировании рейтинга учитываются такие показатели как: открытость и электронное участие, количество электронных государственных услуг, состояние информационной безопасности и др.
Сегодня начатые реформы приобрели необратимый характер, сегодняшнее общество кардинально преобразилось, отражение позитивных результатов проводимых реформ в различных мировых рейтингах создало возможности для выхода страны на новый этап – этап развития цифрового общества, в котором «Электронное правительство» служит опорой гражданину и локомотивом экономики нашей Республики.