• O‘zbekiston va Qozog‘iston: “Elektron hukumat”ni rivojlantirish yo‘lidagi yangi hamkorlik
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlanitirish vaziri Sh. Shermatov boshchiligidagi delegatsiya Qozog‘iston Respublikasida xizmat safarida bo‘ldi. Xizmat safari doirasida AKT vazirligi delegatsiyasi va “Xolding Zerde” AJ vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv doirasida O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi huzuridagi “Elektron hukumat” loyihalarini boshqarish markazi va Qozog‘iston Respublikasining “Xolding Zerde” kompaniyasi oʻrtasida elektron hukumat tizimini rivojlantirish va aholining raqamli transformatsiyasi boʻyicha hamkorlikni kengaytirish, shu bilan birga tajriba almashish maqsadida memorandum imzolandi.
2008-yilda tashkil etilgan “Xolding Zerde” AJ mamlakatni raqamlashtirishning asosiy harakatlantiruvchisi hisoblanadi. “Xolding Zerde” elektron hukumatni rivojlantirish bilan shug‘ullanadi va davlat organlari uchun IT arxitekturasini yaratadi. Bugungi kunda kompaniya “Raqamli Qozog‘iston” davlat dasturini amalga oshirish bo‘yicha tizimli ishlarni olib bormoqda. Shuningdek, IT-texnologiyalar bozorini rivojlantirish va ilg‘or loyihalarni amalga oshirish bilan shug‘ullanadi.

• Узбекистан-Казахстан: новое сотрудничество в рамках развития электронного правительства
Делегация Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан во главе с Министром ИКТ Ш. Шерматовым посетила с рабочей командировкой Республику Казахстан. В ходе рабочей командировки состоялась встреча между представителями делегации Министерства ИКТ и АО «Холдинг Zerdе».
В ходе встречи между Центром управления проектами электронного правительства при Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и АО «Холдинг Зерде» был подписан меморандум с целью расширения сотрудничества и обмена опытом в области развития электронного правительства и цифровой трансформации государственных услуг.
АО «Холдинг Зерде», созданный в 2008 году, является основным драйвером цифровизации страны. «Зерде» занимается развитием электронного правительства и создает IT-архитектуру государственных органов. Компания проводит системную работу по реализации государственной программы «Цифровой Казахстан», занимается развитием рынка IT-технологий и реализацией прорывных проектов.