• Uchrashuv o'tkazildi
AKT vaziri Sherzod Shermatov boshchiligidagi O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, IT Park delegatsiyasi va Astana Hub kompaniya-rezidentlari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda Astana Hub rezidentlarining O‘zbekiston bozorida o‘z faoliyatini kengaytirishi bo‘yicha amaliy rejalar muhokama qilindi.
Uchrashuv avvalida jahon miqyosida talabalarni rekruting (ishga taklif qilish) bilan shug‘ullanayotgan mustaqil mutaxassislarning faoliyatini tashkil qilishga yo‘naltirilgan “Oquda” kompaniyasi vakillari bilan muzokaralar olib borildi. Kompaniya rahbari O‘zbekiston bozorida o‘z faoliyatini kengaytirish maqsadini aytib o’tdi.
Shundan so‘ng texnologik va joriy qilish konsalting xizmatlarini ko‘rsatishga ixtisoslashgan “Maxinum Consulting Group” kompaniyasi bilan muzokara olib borildi. Mazkur kompaniya bilan O‘zbekiston IT sohasida ilk qadamlarini qo‘yayotgan mutaxassislarni mentorlikka jalb qilishga kelishildi.
O‘z navbatida, “MyBuh.kz” kompaniyasi bilan O‘zbekiston Respublikasi hududida uning filialini ochish va IT Park rezidenti sifatida ro‘yxatdan o‘tikazishga kelishildi. “MyBuh.kz” kompaniyasi tadbirkorlarga buxgalteriya sohasida avtomatlashirilgan servisni taqdim etadi.
Ma’lumotlarni tahlil qilish va ularni vizuallashtirish xizmatlarini ko‘rsatayotgan Datanomix konsalting kompaniyasi bilan hamkorlikda O‘zbekistonlik kompaniyalari uchun seminar o‘tkazilishi belgilangan.
Avtoturargohlar uchun aqlli yechimlarni taqdim etayotgan “Parqour” kompaniyasi O‘zbekistonda o‘z filialini ochib, qator loyihalarda g‘olib deb topildi. Ular bilan muzokaralar olib borish natijasida IT Park rezidenti sifatida ro‘yxatdan o‘tikazishga kelishildi.
Tomonlar kelgusida O‘zbekistonlik va Qozog‘istonlik IT kompaniyalarni milliy va xalqaro bozorlarida qo‘llab-quvvatlash va birgalikda loyihalarni amalga oshirish maqsadida IT Park va Astana Hub o‘rtasida hamkorlikni mustahkamlash istagini bildirishdi.

• Состоялась встреча
Состоялась встреча между представителями делегации Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, IT Park во главе с Министром ИКТ Шерзодом Шерматовым и компаниями-резидентами Astana Hub Республики Казахстан. На встрече были обсуждены конкретные планы резидентов Astana Hub по расширению их деятельности на рынке Узбекистана.
В начале встречи были обсуждены планы с представителями компании Oquda, специализирующейся на организации совместной работы независимых специалистов по рекрутингу студентов по всему миру. Руководитель компании сообщил о своем намерении расширить свою деятельность в Узбекистане. Принято решение о визите представителя компании в нашу страну.
Затем последовали переговоры с Maxinum Consulting Group - компанией в сфере технологического и внедренческого консалтинга. С данной компанией была достигнута договоренность о привлечении её для менторства начинающих IT специалистов Узбекистана.
В свою очередь с компанией MyBuh.kz была достигнута договоренность о открытии её филиала на территории Республики Узбекистан и её регистрации в качестве резидента IT Park. MyBuh.kz предоставляет автоматизированный сервис в бухгалтерской сфере для предпринимателей.
С консалтинговой компанией Datanomix, оказывающей услуги в области анализа и визуализации данных, достигнута договоренность о проведении семинара для государственных компаний из Узбекистана.
Компания Parqour, которая предоставляет умное решение для парковок, уже зарегистрировала свой филиал на территории Республики Узбекистан и уже выиграла ряд проектов. В ходе обсуждения с данной компанией была достигнута договоренность регистрации её в качестве резидента IT Park.
Стороны стремление в дальнейшем укрепить сотрудничество между IT Park и Astana Hub для поддержки узбекистанских и казахстанских IT-компаний как на национальных, так и международном рынках, совместной реализации проектов.