• AKT vaziri Navoiy radioteleuzatish markazi faoliyati bilan tanishdi
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Sodiqov Navoiy viloyatidagi xizmat safari doirasida, “Radioaloqa, radioeshittirish va televideniye markazi” DUK Navoiy radioteleuzatish markazi bilan yaqindan tanishdi.
Navoiy viloyati mamlakatimizdagi eng katta hududlardan biri hisoblanib, Navoiy radiotelevizion uzatish markaziga qarashli “Langar” radio teleuzatish stansiyasi (RTS) Nurota tog‘ tizmasining dengiz sathidan ikki ming metr balandlikdagi cho‘qqisida qurilgan. “Langar” RTS baland tog‘ cho‘qqisida joylashganligi sababli nafaqat Navoiy viloyat aholisini, balki Samarqand va Buxoro viloyatlari aholisining ham bir qismini raqamli teledasturlar bilan ta’minlaydi.
AKT vaziri Sh. Sodiqov tashabbusi bilan ko‘p yillardan buyon “Langar” RTSdagi avtotransport muammosi ijobiy hal qilinib, Rossiyada ishlab chiqarilgan “YENESEY” STM-1993055 rusumli maxsus ishlab-chiqarish texnologik transport vositasi xarid qilindi hamda “Langar” RTS ishchi-xodimlariga ushbu maxsus transport vositasi foydalanishga topshirildi.
O‘z navbatida mazkur maxsus avtotransport vositasi murakkab tog‘ yo‘lida texnik qurilmalarni uzluksiz va barqaror ishlashi, ishchi xodimlarni obyektga kelib-ketishiga, obyekt faoliyati uchun zarur bo‘ladigan qurilma va yoqilg‘i-moylash mahsulotlarini tashish xizmatlarini amalga oshiradi.
Shuningdek, Sh. Sodiqov RTSning yosh xodimlari bilan suhbatlashib, RTSda o‘rnatilgan yangi zamonaviy raqamli teleuzatkichlarni ko‘zdan kechirdi va 2021-yilda “Langar” RTS hududida olib borilgan obodonlashtirish va texnik xodimlarga qulay shart-sharoitlar yaratish borasida amalga oshirilgan qurilish-ta’mirlash ishlari bilan yaqindan tanishdi.

• Министр ИКТ ознакомился с деятельностью Навоийского радиотелевещательного центра
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Ш. Садиков в ходе рабочего визита в Навоийскую область непосредственно ознакомился с деятельностью Навоийского радиотелевещательного центра ГУП «Центр радиосвязи, радиовещания и телевидения».
Навоийская область является одним из наиболее крупных регионов нашей страны по территории. Радиотелевещательная станция «Лангар» Навоийского радиотелевещательного центра возведена на высоте двух тысяч метров от уровня моря на склоне Нуратинских гор. Такое месторасположение, в свою очередь, позволяет охватить телерадиовещанием не только население Навоийской области, но также частично население Самаркандской и Бухарской области.
По инициативе Министра ИКТ Ш. Садикова был решен вопрос с автотранспортом на станции «Лангар». Был приобретен специальный технологический транспорт «Енисей» СТМ-1993055 российского производства, который был передан для эксплуатации работникам станции.
В свою очередь, данный автотранспорт выполняет услуги по обеспечению бесперебойной и стабильной работы на сложно проходимых горных дорогах, транспортировке персонала и горюче-смазочных материалов для объекта.
Также Министр ИКТ побеседовал с молодыми специалистами станции, наблюдал за работой нового радиотелевещательного оборудования и ознакомился с благоустроительными и строительно-ремонтными работами в рамках создания удобных условий для работы технического персонала.