• Iste’molchilar elektr tarmoqlariga ulash bo‘yicha elektron xizmatlardan foydalanishlari mumkin
Joriy yilning 31-avgust kuni Hukumat qarori bilan Yuridik va jismoniy shaxslarni elektr tarmoqlariga ulash bo‘yicha davlat xizmatlari ko‘rsatishning ma’muriy reglamenti tasdiqlandi.
Reglamentga ko‘ra, iste’molchi elektr tarmoqlariga ulanish uchun Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) yoxud “ELEKTR” dasturiy ta’minoti (Onlayn platforma) orqali ro‘yxatdan o‘tadi. Yoki davlat xizmatlari markazlariga o‘zi kelib murojaat etadi.
Buning uchun iste’molchilar tomonidan so‘rovnoma to‘ldirilib, tegishli ma’lumotlar taqdim etiladi. Xizmat uchun BHMning 10 foizi (27 ming so‘m) miqdorida yig‘im undiriladi. YIDXP orqali murojaat etilganda yig‘im miqdori 24 300 so‘mni tashkil etadi.

• Потребители могут воспользоваться электронными услугами для подключения к электросетям
31 августа текущего года согласно Распоряжению Правительства был утвержден административный регламент по оказанию государственных услуг по подключению к сетям электропитания юридических и физических лиц.
Согласно Регламенту, чтобы подключиться к электросетям, потребитель может пройти регистрацию на онлайн-платформе «ELEKTR» на Едином портале интерактивных государственных услуг, либо непосредственно обратиться в центры государственных услуг.
Для этого потребители заполняют опросник и предоставляют необходимые данные. Платежный сбор за данную услугу составляет 10 процентов (27 тысяч сумов) от базовой расчетной величины. В случае обращения через ЕПИГУ платежный сбор составляет 24 300 сумов.