• “Sun’iy intellekt texnologiyalarini qo‘llash bo‘yicha maxsus rejimni joriy qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori qabul qilindi
Sun’iy intellekt texnologiyalarini qo‘llash bo‘yicha maxsus rejimni joriy qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori qabul qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 17 fevraldagi “Sun’iy intellekt texnologiyalarini jadal joriy etish uchun shart-sharoitlar yaratish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ–4996-son qaroriga muvofiq, shuningdek, sun’iy intellekt texnologiyalari asosidagi innovatsion biznes-modellar, mahsulotlar va xizmat ko‘rsatish usullari rivojlanishi uchun qulay va maqbul ekotizim yaratish, ularni belgilab berilgan ustuvor tarmoqlar va sohalarda tezkorlik bilan joriy etish va amaliyotga tatbiq etish maqsadida:
1. Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Innovatsion rivojlanish vazirligining eksperimental innovatsion tadqiqotlar doirasida Sun’iy intellekt texnologiyalarini qo‘llash bo‘yicha maxsus rejimni (keyingi o‘rinlarda – maxsus rejim) joriy qilish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
2. Belgilansinki:
a) maxsus rejim etib uning doirasida sun’iy intellekt texnologiyalariga asoslangan tajriba-sinov ishlarini amalga oshirish, dasturiy mahsulotlarni ishlab chiqish va xizmatlarni ko‘rsatish (keyingi o‘rinlarda – tajriba-sinov loyihalari) bilan bog‘liq faoliyat yurituvchi yuridik shaxslar hamda ilmiy tashkilotlar uchun zaruriy tashkiliy-huquqiy sharoit yaratish, dasturiy mahsulotlarni tajribadan o‘tkazish va amaliyotga joriy qilish jarayonida yuzaga keladigan huquqiy munosabatlarda yengillik yaratish tushuniladi;
b) maxsus rejim Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parkining (keyingi o‘rinlarda – IT-park) alohida bo‘g‘ini bo‘lib, uning ishtirokchilari IT-park rezidentlari hisoblanadi va ular o‘z faoliyatini eksterritoriallik prinsipi asosida amalga oshiradi;
tajriba-sinov loyihalari O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 17 fevraldagi PQ–4996-son qarori bilan tasdiqlangan Sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha 2021-2022 yillarda amalga oshiriladigan tajriba-sinov loyihalari hamda ustuvor tarmoqlar va sohalar doirasida amalga oshiriladi;
v) maxsus rejim talabgorlari uchun tajriba-sinov loyihalari doirasida faoliyatga ruxsat etish xususiyatiga ega tegishli hujjatlarni tezlashtirilgan va soddalashtirilgan holda olish tizimi joriy qilinadi. Bunda:
• maxsus rejim talabgorlarining arizalari besh ish kuni ichida tezlashtirilgan tartibda ko‘rib chiqiladi;
• ruxsat etish xususiyatiga ega tegishli hujjatlarni olish uchun talab etiladigan hujjatlar ro‘yxati vakolatli davlat organi tomonidan qisqartiriladi;
• ruxsat etish xususiyatiga ega tegishli hujjatlarni olish uchun belgilangan to‘lov miqdorlari 2 baravarga kamaytiriladi;
• vakolatli davlat organi tegishli faoliyatni amalga oshirishning kamaytirilgan talablari va shartlarini belgilaydi;
g) maxsus rejim ishtirokchilariga tajriba-sinov loyihalarini amalga oshirish doirasida:
• O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 30 iyundagi “Respublikada axborot texnologiyalari sohasini rivojlantirish uchun shart-sharoitlarni tubdan yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF–5099-son Farmoni bilan IT-park rezidentlariga berilgan imtiyozlar va preferensiyalar tatbiq etiladi;
• o‘z xodimlari malakasini oshirish va qayta tayyorlashga ketgan xarajatlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 13 oktyabrdagi “Aholini tadbirkorlikka jalb qilish tizimini takomillashtirish va tadbirkorlikni rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ–4862-son qarorida belgilangan tartibda davlat tomonidan kompensatsiya qilinadi;
• zarur bo‘lgan ma’lumot hamda hujjatlarni (davlat sirlari va qonun bilan qo‘riqlanadigan boshqa sir belgilariga ega bo‘lgan ma’lumotlar bundan mustasno), shuningdek, shaxsga doir egasizlashtirilgan ma’lumotlarni vazirlik, idora va tashkilotlardan olish huquqi beriladi;
d) maxsus rejim faoliyatining muddati besh yilni tashkil etadi hamda uning faoliyat muddatini uzaytirish “Raqamli O‘zbekiston – 2030” strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha muvofiqlashtirish komissiyasi (keyingi o‘rinlarda – Muvofiqlashtirish komissiyasi)ning qarori asosida amalga oshiriladi;
e) tajriba-sinov loyihalari bir yildan ko‘p bo‘lmagan muddatda amalga oshiriladi.
3. Belgilansinki:
a) maxsus rejim ishtirokchilari:
loyihalar tajriba-sinovdan muvaffaqiyatli o‘tkazilgandan so‘ng ularni to‘liq amaliyotga joriy qilishga ruxsat olishi mumkin;
mahsulotni realizatsiya qilishda va xizmatlarni ko‘rsatishda buyurtmachilarni tajriba-sinovdan o‘tkazilayotganligi to‘g‘risida ogohlantiradi va ularning tegishli ro‘yxatini yuritadi;
tezlashtirilgan va soddalashtirilgan tartibda olingan ruxsat etish xususiyatiga ega tegishli hujjatlarda belgilab berilgan talablar va majburiyatlarga to‘liq rioya qilishi shart;
b) maxsus rejim va uning ishtirokchilari faoliyatini o‘zaro muvofiqlashtirishni ta’minlashga mas’ul – Muvofiqlashtirish komissiyasi;
v) maxsus rejim faoliyatini huquqiy tartibga solish va boshqarish sohasidagi ishchi organ – Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hisoblanadi.
Bunda, maxsus rejim ishtirokchilarining ilmiy faoliyatini kuzatib borishga Raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti xodimlari jalb qilinadi.
4. Belgilab qo‘yilsinki, maxsus rejim faoliyati bo‘yicha mas’ul organlar va tuzilmalar quyidagi asosiy funksiyalarni bajaradi:
a) Muvofiqlashtirish komissiyasi:
• davlat organlari va tashkilotlari, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari tomonidan maxsus rejim doirasida amalga oshiriladigan ishlarning o‘z vaqtida bajarilishini tizimli nazorat qiladi;
• tegishli vakolatli davlat organi bilan tuzilgan shartnomalar asosida maxsus rejim ishtirokchilari tomonidan shaxsga doir egasizlashtirilgan ma’lumotlarni qayta ishlash tartibi va shartlarini, shuningdek, ularga qo‘yiladigan talablarni belgilaydi;
• tegishli vakolatli davlat organi bilan birgalikda maxsus rejim ishtirokchilariga sun’iy intellekt texnologiyalariga asoslangan dasturiy mahsulotlarni tajribadan o‘tkazish va amaliyotga joriy qilish jarayonida yengillik yaratish hamda ishtirokchilarning ruxsat etish xususiyatiga ega tegishli hujjatlarni tezlashtirilgan va soddalashtirilgan tartibda olishini ta’minlaydi;
• amaldagi qonunosti hujjatlarining tegishli normalarini tajriba-sinov loyihalari muddatida istisno qilish haqida qaror qabul qiladi;
• sun’iy intellekt texnologiyalarini ishlab chiqish, yaratish, amalga oshirish va foydalanishning alohida shartlari hamda tartibini belgilaydi;
b) ishchi organ:
• amaldagi qonunosti hujjatlarining tegishli normalarini tajriba-sinov loyihalari muddatida istisno qilish tartiblari bo‘yicha takliflarni tayyorlaydi;
• maxsus rejim ishtirokchilariga tajriba-sinov loyihalari doirasida zarur bo‘ladigan ma’lumotlar ro‘yxatini shakllantiradi;
• maxsus rejimning ekspert kengashlari nizomi, shuningdek, uning ishtirokchisi bilan tuziladigan faoliyat shartlari to‘g‘risidagi shartnoma shaklini tasdiqlaydi;
• tajriba-sinov loyihalarini tatbiq etishda yuzaga keladigan to‘siqlarni bartaraf etish maqsadida ishtirokchilarga maxsus rejim doirasida yengillik yaratish bo‘yicha takliflarni tayyorlaydi;
• maxsus rejim jarayonida normativ-huquqiy hujjatlarga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida takliflar tayyorlaydi hamda ko‘rib chiqish uchun vakolatli davlat organiga taqdim qiladi;
• maxsus rejim tarkibiga ishtirokchilarni kiritish va chiqarish bo‘yicha takliflarni ko‘rib chiqish uchun Muvofiqlashtirish komissiyasiga taqdim qiladi;
• maxsus rejim ishtirokchilarini tajriba-sinov loyihalari muddati davomida tashkiliy-huquqiy, konsultativ qo‘llab-quvvatlaydi;
v) Muvofiqlashtirish komissiyasi va tegishli vakolatli davlat organning qarorlari ijrosini ta’minlash maqsadida davlat organlari va tashkilotlari:
• shaxsga doir ma’lumotlar to‘g‘risidagi qonunchilik talablariga to‘liq rioya qilgan holda, shaxsga doir egasizlashtirilgan ma’lumotlarni taqdim etadi;
• ruxsat etish xususiyatiga ega tegishli hujjatlarni tezlashtirilgan va soddalashtirilgan tartibda beradi.
5. Vazirlar Mahkamasi yigirma kun muddatda quyidagilarni nazarda tutadigan Sun’iy intellekt texnologiyalarini qo‘llab-quvvatlash uchun maxsus rejimni tashkil etish va faoliyatini yo‘lga qo‘yish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlasin:
• maxsus rejim ishchi organining faoliyatini tashkil etish;
• talabgorlar tomonidan maxsus rejimda ishtirok etish uchun ariza bilan murojaat qilish, arizani ko‘rib chiqish, ularni maxsus rejim ishtirokchilari sifatida ro‘yxatdan o‘tkazish tartibi va ishtirokchi maqomidan mahrum qilish asoslari;
• talabgorlarga qo‘yiladigan talablar, maxsus rejim ishtirokchilarining huquqlari va majburiyatlari, ularga berilayotgan imtiyozlar va preferensiyalar ro‘yxati;
• ustuvor yo‘nalishlardagi sohalar bo‘yicha ekspert kengashlari tarkiblari.
6. Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi va O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi ushbu qarorning maqsad va vazifalarini ommaviy axborot vositalarida keng yoritish bo‘yicha ishlarni tashkil etsin.
7. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlariga ilovaga muvofiq o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilsin.
8. Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
9. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib Bosh vazir maslahatchisi O.M.Umarov hamda axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh.M.Sadikov belgilansin.
Qaror ijrosini har chorakda muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

• Принято постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по внедрению специального режима применения технологий искусственного интеллекта»
Принято постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по внедрению специального режима применения технологий искусственного интеллекта».
Ниже приводится полный текст постановления.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 17 февраля 2021 года № ПП–4996 «О мерах по созданию условий для ускоренного внедрения технологий искусственного интеллекта», а также в целях создания благоприятной и оптимальной экосистемы для развития инновационных бизнес-моделей, продуктов и методов оказания услуг на основе технологий искусственного интеллекта, их внедрения и применения на практике в установленных приоритетных отраслях и сферах:
1. Одобрить предложение Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерства инновационного развития о внедрении Специального режима применения технологий искусственного интеллекта (далее – специальный режим) в рамках экспериментально-инновационных исследований.
2. Определить, что:
а) под специальным режимом понимается создание необходимых организационно-правовых условий для юридических лиц и научных организаций, осуществляющих в его рамках деятельность, связанную с проведением экспериментально-опытных работ, основанных на технологиях искусственного интеллекта, разработкой программных продуктов и оказанием услуг (далее – пилотные проекты), предоставление привилегий в правоотношениях, возникающих в процессе апробирования и внедрения в практику программных продуктов;
б) специальный режим является отдельным звеном Технологического парка программных продуктов и информационных технологий (далее – IT-парк), участники которого являются резидентами IT-парка и осуществляют свою деятельность по принципу экстерриториальности;
пилотные проекты реализовываются в рамках пилотных проектов по внедрению технологий искусственного интеллекта, реализуемых в 2021–2022 годах, утвержденных постановлением Президента Республики Узбекистан от 17 февраля 2021 года № ПП–4996, а также приоритетных отраслей и сфер;
в) для претендентов на специальный режим внедряется система ускоренного и упрощенного получения документов разрешительного характера на осуществление деятельности в рамках пилотных проектов. При этом:
• заявки претендентов на специальный режим рассматриваются в ускоренном порядке в течение пяти рабочих дней;
• перечень документов, требуемых для получения соответствующих документов разрешительного характера, сокращается уполномоченным государственным органом;
• размеры платы, установленные за получение соответствующих документов разрешительного характера, снижаются в 2 раза;
• уполномоченным государственным органом устанавливаются заниженные требования и условия для осуществления соответствующей деятельности;
г) в рамках реализации пилотных проектов участникам специального режима:
• распространяются льготы и преференции, предоставленные резидентам IT-парка Указом Президента Республики Узбекистан от 30 июня 2017 года № УП–5099 «О мерах по коренному улучшению условий для развития отрасли информационных технологий в республике»;
• государством компенсируются расходы, затраченные на повышение квалификации и переподготовку своих работников в порядке, установленном постановлением Президента Республики Узбекистан от 13 октября 2020 года № ПП–4862 «О дополнительных мерах по совершенствованию системы вовлечения населения в предпринимательство и развитию предпринимательства»;
• предоставляется право получать от министерств, ведомств и организаций необходимые сведения и документы (за исключением государственных секретов и иной информации с грифами секретности, охраняемых законом), а также обезличенную персональную информацию;
д) срок действия специального режима составляет пять лет и его продление осуществляется решением Координационной комиссии по реализации Стратегии «Цифровой Узбекистан – 2030»
(далее – Координационная комиссия);
е) пилотные проекты реализуются на срок не более одного года.
3. Определить, что:
а) участники специального режима:
• могут получить разрешение на полноценное внедрение в практику проектов после успешного проведения апробирования;
• при реализации продуктов и оказании услуг уведомляют заказчиков о проведении апробирования и ведут соответствующий реестр;
• обязуются полностью соблюдать требования и обязательства, определенные в соответствующих документах разрешительного характера, полученных в ускоренном и упрощенном порядке;
б) Координационная комиссия является ответственной за обеспечение взаимной координации деятельности специального режима и его участников;
в) Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций является рабочим органом в сфере правового регулирования деятельности и управления специального режима.
При этом сотрудники Научно-исследовательского института цифровых технологий и развития искусственного интеллекта привлекаются к мониторингу научной деятельности участников специального режима.
4. Установить, что органы и структуры, ответственные за деятельность специального режима, выполняют следующие основные функции:
а) Координационная комиссия:
• систематически контролирует своевременное осуществление работ, выполняемых в рамках специального режима государственными органами и организациями, органами исполнительной власти на местах;
• определяет порядок и условия обработки участниками специального режима обезличенных персональных данных, а также требований к ним на основании заключенных договоров с соответствующим уполномоченным государственным органом;
• совместно с соответствующим уполномоченным государственным органом обеспечивает участникам специального режима создание привилегий в процессе тестирования и внедрения в практику программных продуктов на основе технологий искусственного интеллекта, а также получение ими в ускоренном и упрощенном порядке соответствующих документов разрешительного характера;
• принимает решение об ограничении применения соответствующих норм действующих подзаконных актов на срок пилотных проектов;
• определяет отдельные условия и порядок разработки, создания, осуществления и использования технологий искусственного интеллекта;
б) рабочий орган:
• подготавливает предложения об ограничении применения соответствующих норм действующих подзаконных актов на срок пилотных проектов;
• формирует перечень сведений, необходимых участникам специального режима в рамках пилотных проектов;
• утверждает устав экспертных советов специального режима, а также форму договора об условиях деятельности, заключаемого с участником специального режима;
• подготавливает предложения о предоставлении участникам привилегий в рамках специального режима в целях устранения препятствий, возникающих при реализации пилотных проектов;
• подготавливает предложения о внесении изменений и дополнений в нормативно-правовые акты в период действия специального режима и вносит их на рассмотрение в уполномоченный государственный орган;
• вносит на рассмотрение Координационной комиссии предложения о включении и исключении участников специального режима;
• оказывает организационно-правовую и консультационную поддержку участникам специального режима в течение срока пилотных проектов;
в) государственные органы и организации в целях обеспечения исполнения решений Координационной комиссии и соответствующего уполномоченного государственного органа:
• представляют обезличенные персональные данные с полным соблюдением требований законодательства о персональных данных;
• представляют в ускоренном и упрощенном виде соответствующие документы разрешительного характера.
5. Кабинету Министров в двадцатидневный срок утвердить Положение о порядке организации и функционирования специального режима для поддержки технологий искусственного интеллекта, предусматривающее следующее:
• организация деятельности рабочего органа специального режима;
• порядок обращения претендентов с заявками на участие в специальном режиме, рассмотрения заявок, их регистрации в качестве участников специального режима, а также основания лишения статуса участника;
• перечень требований к претендентам, прав и обязательств участников специального режима, предоставляемых им льгот и преференций;
• состав экспертных советов по сферам приоритетных направлений.
6. Агентству информации и массовых коммуникаций, Национальному информационному агентству Узбекистана и Национальной телерадиокомпании Узбекистана организовать работу по широкому освещению в средствах массовой информации целей и задач настоящего постановления.
7. Внести изменения и дополнение в некоторые акты Президента Республики Узбекистан согласно приложению.
8. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
9. Возложить на советника Премьер-министра Умарова О.М. и министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Садикова Ш.М. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Ежеквартальное обсуждение настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.