• Pochta aloqasi xizmatlarining sifat va tezkorligi oshirilmoqda
Bugun barcha sohalar bilan bir qatorda pochta aloqasi sohasida ham ulkan o‘zgarishlar ro‘y berayotganligining guvohi bo‘lib turibmiz. Insonlar hayotida pochta aloqasi alohida ahamiyatga egadir. Barcha ijtimoiy qatlamlariga pochta xizmatlarining keng tarqalganligi, qamrovliligi hamda uning xizmatlaridan barcha aholi foydalanishi mumkin bo‘lganligi sababli, O‘zbekiston pochta xizmati faoliyati jamiyatimizda katta ijtimoiy ahamiyatga ega hisoblanadi. Oxirgi yillarda respublikamiz pochta aloqasi xizmati milliy operatori hisoblangan “O‘zbekiston pochtasi” AJning faoliyatida yangi, zamonaviy usullardan foydalanish, ko‘rsatilayotgan xizmatlar doirasini kengaytirish hamda raqamlashtirishni faollashtirishga bog‘liq samarali ishlar amalga oshirilmoqda.
Barchamizga ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 14-dekabrdagi “Pochta aloqasi xizmatlarini ko‘rsatish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4921-son qarori qabul qilindi. Qarorda belgilangan vazifalarni amalga oshirish uchun moliyalashtirish manbai etib, “O‘zbekiston pochtasi” aksiyadorlik jamiyatining 100,0 milliard so‘m miqdordagi oddiy aksiyalarini qo‘shimcha chiqarish belgilangan.
Hozirgi kunga qadar, tijorat banklardan kredit va lizing mablag‘larini jalb etgan holda bir qator ishlar amalga oshirildi. Pochtalonlar elektroskuterdan foydalangan holda pochta va kuryerlik jo‘natmalarni, davriy matbuot nashrlarni va boshqa jo‘natmalarni markazdagi pochta saralash bo‘limidan olib, oluvchilarga yetkazib berish (bunda aloqa bo‘limlari pochta jo‘natmalarini yetkazib berish faoliyati bilan shug‘ullanmaydi) amaliyotini joriy etish maqsadida 290 ta elektroskuter sotib olindi va ish joylariga berildi. Pochta almashinuvlarini amalga oshirishda foydalanilayotgan avtotransportlar soni esa, 256 tani tashkil etadi.
“Gibrid pochta” xizmatidan foydalanish bo‘yicha 70 tadan ortiq tashkilotlar bilan shartnomalar tuzildi. Shuningdek, ushbu xizmatni rivojlantirish va ish unumdorligini oshirish hamda pochta jo‘natmalariga ishlov berish jarayonida qo‘l mehnatini qisqartirish maqsadida, 2 ta “Neopost” avtomat konvertlash uskunasi xarid qilinib, Toshkent shahrida sinov tariqasida ishlatilmoqda. Pochta xodimlari (pochtalonlar) tomonidan joyida xizmat ko‘rsatish uchun 1000 ta mobil qurilma xarid qilindi va mazkur qurilmalarga “Gibrid pochta tizimi” ilovasi o‘rnatilib mazkur ilovalar orqali xabarchilar tomonidan joyida gibrid po’chta jo’natmalarni yetkazib berilganlik bo’yicha ma’lumotlar tizimga kiritish imroniyati  yo‘lga qo‘yildi.
Pochta aloqasi obyektlarini zamonaviy kompyuter texnikasi va mobil qurilmalar bilan ta’minlash bo‘yicha 410 ta kompyuter, 88 ta printer va 295 ta ko‘p funksiyali uskuna harid qilindi va ish joylariga yetkazib berildi. Shu bilan birga, 288 ta pochta aloqasi bo‘limigacha 583,1 km optik tolali aloqa liniyalari tortildi.
Ta’kidlash kerak, mijozlar nomiga kelgan pochta jo‘natmalarini olishi uchun mo‘ljallangan o‘z-o‘ziga xizmat ko‘rsatuvchi 30 ta avtomatlashtirilgan komplekslar (pochtamatlar) sotib olindi hamda 13 ta pochtamat Toshkent shahridagi pochta aloqasi obyektlariga va aholi gavjum hududlarga, 17 ta pochtamat Andijon, Buxoro, Guliston, Jizzax, Nukus, Navoiy, Samarqand, Namangan, Farg‘ona (3 ta), Qarshi, Surxondaryo, Toshkent viloyati (3 ta) va Urganch shahriga o‘rnatildi. Bugungi kunda, ularni tarmoqqa ulash va axborot tizimlarini o‘rnatish ishlari olib borilmoqda.
Mahalliy ishlab chiqaruvchilarning mahsulotlarini onlayn sotish va mijozlarga yetkazib berish imkoniyatini beruvchi “UNISAVDO” brendi ostida Milliy onlayn savdo maydonchasi 2021-yil fevral oyidan sinov tariqasida va mart oyidan boshlab to‘liq ishga tushirildi. Shuningdek, may oyidan mobil ilovasi ishga tushirildi. Bugungi kunda, ushbu “UNISAVDO” Milliy onlayn savdo maydonchasiga tadbirkorlar tomonidan ishlab chiqarilgan mahsulotlarni joylashtirish bo‘yicha 300 ta tadbirkorlar bilan shartnomalar tuzilib, 11 mingga yaqin mahsulotlar joylashtirildi hamda internet-savdo maydonchalari egalariga o‘z mahsulotlarini saqlash, ya’ni omborxona muammosini hal etish hamda internet-savdo maydoncha orqali xarid qilingan mahsulotlarni shu yerning o‘zida tez fursatlarda qadoqlanib, mijozlarga yetkazib berish imkoniyatini beradigan 4 ta logistika markazlarini 2021-yil yakuniga qadar Toshkent shahrida, Andijon viloyatining Asaka tumanida, Buxoro viloyatining Vobkent tumanida va Xorazm viloyatining Urganch shahrida tashkil etish belgilab olindi. Toshkent shahrida (“Xalqaro pochtamt” filiali binosida) logistika markazini tashkil etish bo‘yicha ishlar boshlangan.
Hozirgi kunda pochta aloqasining an’anaviy xizmatlarini takomillashtirish, ularni raqamlashtirish, jo‘natmalarni qabul qilish, kuzatib borish va yetkazish jarayonlariga axborot texnologiyalari va tizimlarini joriy etish maqsadida, “Pochta xizmatlarini ko‘rsatish jarayonlarini avtomatlashtirish tizimi” ishlab chiqilmoqda. Pochta jo‘natmalarini qabul qilish, saralash va onlayn kuzatish imkonini beruvchi avtomatlashgan axborot tizim 2021-yil 17-maydan Toshkent shahrida sinov tariqasida ishga tushirildi.
Pochta aloqasi obyektlarida bank xizmatlarini ko‘rsatishni yo‘lga qo‘yish yuzasidan AT “Aloqabank” bilan o‘zaro hamkorlik shartnomasi imzolandi hamda 2021-yil 1-fevraldan boshlab, 571 tadan ortiq pochta aloqasi obyektlarida bank kartalarini pul mablag‘lari bilan to‘ldirish va naqd pul yechish bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatilishi yo‘lga qo‘yildi.
Bugungi kunda 860 ta pochta aloqa obyektlarida “Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali”dan foydalanilgan holda 33 turdagi davlat xizmatlarini ko‘rsatish yo‘lga qo‘yildi. 110 ta pochta aloqasi ob’ektlarining binosini davlat-xususiy sheriklik asosida zamonaviy ko‘rinishga keltirish yuzasidan ro‘yxatlar shakllantirildi va 31 ta pochta aloqasi obyektlarining binosini zamonaviy ko‘rinishga keltirish yuzasidan ta’mirlash va qayta qurish ishlari boshlangan.
Bundan tashqari yengil konstruksiyadan iborat bo‘lgan 26 ta aloqa bo‘limlari aholiga qulay bo‘lgan hududlarga joylashtirildi va bugungi kunda pochta aloqasi xizmatlari ko‘rsatib kelinmoqda (Surxondaryo 11 ta, Navoiyda 7 ta, Qashqadaryoda 7 va Sirdaryoda 1 ta).
“O‘zbekiston pochtasi” AJda 1806 ta pochta aloqasi bo‘limlari faoliyat ko‘rsatmoqda va xodimlar soni 6 450 nafarni tashkil etmoqda. Pochta aloqasi obyektlarida yangi xizmatlar ko‘rsatilishi yo‘lga qo‘yilganligi munosabati bilan AT “Aloqabank”, Elektron hukumat loyihalarini boshqarish markazi va “Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki” MChJ bilan hamkorlikda tashkil etilgan o‘quv mashg‘ulotlarida jami 2 894 nafar pochta xodimlari ishtirok etib, malakasi oshirildi.
Xulosa qilib aytish mumkinki, Prezidentimiz tomonidan “Pochta aloqasi xizmatlarini ko‘rsatish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori bozor iqtisodiyoti sharoitida raqabatbardoshlikka intilayotgan “O‘zbekiston pochtasi” AJ, hozirgi kunda pochta xizmatlarini ko‘rsatayotgan ko‘plab mahalliy pochta kuryerlik kompaniyalari, yurtimizda ushbu faoliyatni yuritayotgan xorijiy kompaniyalar uchun anchadan buyon intiqib kutilayotgan qaror bo‘ldi desak, mubolag‘a bo‘lmaydi. Bugungi kunda belgilangan vazifalarni bajarish barcha soha mutaxassislari, xodimlari, mutasaddi korxona va tashkilotlar oldida turgan muhim va dolzarb, kechiktirib bo‘lmaydigan masalalardan hisoblanadi, chunki, yurtimizda pochta xizmatlaridan foydalanish aholimiz kundalik hayotining eng muhim tarkibiy qismlaridan biri hisoblanadi.

• Растет качество и оперативность почтовых услуг
Сегодня в почтовой сфере происходят серьезные изменения. Почта играет важную роль в обществе: учитывая ее широкое распространение среди всех социальных слоев, ее высокий охват и доступность. В последние годы реализуются эффективные меры в деятельности национального почтового оператора АО «Узбекистон почтаси»,  направленные на внедрение и применение новых, современных методов, расширение спектра оказываемых услуг и цифровизацию процессов.
Как известно, 19 апреля 2021 года было принято постановление Президента №ПП-4921 «О мерах по кардинальному совершенствованию системы оказания услуг почтовой связи». Источником финансирования с целью реализации указанных в постановлении задач определен дополнительный выпуск со стороны АО «Узбекистон почтаси» простых акций на сумму 100 миллиардов сумов.
В настоящее время путем привлечения кредитных и лизинговых средств реализуются комплексные меры. С целью налаживания почтовых, курьерских доставок почтовых отправлений, периодической печати было закуплено 290 электроскутеров и передано на места. На сегодняшний день автотранспортный парк, используемый для почтовых отправлений, составляет 256 единиц.
С целью использования «гибридной почты» были заключены договора с более 70 организациями. С целью развития данной услуги, повышения эффективности процессов, а также сокращения ручного труда при работе с почтовыми отправлениями было приобретено два аппарата «Neopost» для автоматической конвертации и сегодня используется в тестовом режиме в столице. Сотрудниками почты (почтальонами) было приобретено на месте 1000 мобильных устройств, на которые было установлено приложение - система «Гибридная почта».
Следует отметить, что были закуплены 30 автоматизированных комплексов (почтоматов), предназначенные для самообслуживания клиентов, и были установлены в 13 почтовых объектах Ташкента, а также 17 густонаселенных регионах – Андижане, Бухаре, Гулистане, Джизаке, Нукусе, Навои, Самарканде, Намангане, Фергане (3 почтомата), Карши, Ургенче, Сурхандарьинской и Ташкентской (3 почтомата) областях. В настоящее время ведется работа по их подключению к сети.
С целью обеспечения почтовых объектов современной компьютерной и мобильной техникой было закуплено 410 компьютеров, 88 принтеров и 295 многофункциональных устройств. Вместе с этим, до 288 почтовых отделов было проложено 581,1 километра оптоволоконных линий связи.
С целью организации онлайн-продаж продукции отечественных производителей и их доставки до клиентов в феврале этого в тестовом режиме, а начиная с марта — в полноценном режиме была запущена Национальная торговая онлайн-площадка «UNISAVDO». Также, в мае этого года было запушено мобильное приложение торговой площадки.
В настоящее время заключены контракты с 300 предпринимателями по размещению производимой ими продукции на Национальной торговой онлайн-площадке «UNISAVDO», было размещено порядка 11 тысяч видов продукции. Определены задачи по организации 4 логистических центров к концу этого года в Ташкенте, Асакинском районе Андижанской области, Вобкентском районе Бухарской области и Ургенче с целью создания возможностей для производителей по хранению, упакованию и оперативной доставке продукции до клиентов.
С целью внедрения ИКТ и информационных систем в рамках совершенствования традиционных почтовых услуг, их цифровизации, процессов приёма, мониторинга и доставки почтовых отправлений, разрабатывается Система по автоматизации процессов почтовых услуг. Автоматизированная информационная система по приему, отбору и онлайн-мониторингу начала свою работу в тестовом режиме в Ташкенте с 17 мая этого года.
С целью оказания на почтовых объектах банковских услуг заключено соглашение с АК «Алокабанк», и начиная с 1 февраля этого года на 571 почтовых объектах налажены услуги по пополнению и снятию наличных с банковских карт.
В настоящее время на 860 почтовых объектах налажено оказание порядка 33 видов государственных услуг посредством Единого портала интерактивных государственных услуг. Сформированы списки по реконструкции зданий 110 почтовых зданий в соответствии с современными требованиями. На 31 почтовом объекте уже начаты соответствующие работы.
Кроме этого, 26 отделов связи легкой конструкции были размещены на удобных для населения территориях, где оказываются почтовые услуги – в Сурхандарьинской (11 объектов), Навойиской (7 объектов), Кашкадарьинской (7 объктов) и Сырдарьинской (1 объект) областях.
Сегодня в 1 806 почтовых отделениях АО «Узбекистон почтаси» работают 6 450 сотрудников. С учетом внедрения новых видов услуг на почтовых объектах организованы курсы по повышению квалификации сотрудников при сотрудничестве АК «Алокабанк», ГУ «Центр по управлению проектами электронного правительства», ООО «Технологический парк программных продуктов и информационных технологий» (IT Park). К настоящему времени квалификацию повысили уже 2 894 сотрудника почтовых служб.
Следует отметить, что постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по кардинальному совершенствованию системы оказания услуг почтовой связи» стало важной инициативой, поддержанной АО «Узбекистон почтаси», многочисленными почтовыми курьерскими компаниями, зарубежными компаниями. Сегодня исполнение определенных задач является в числе актуальных и своевременных вопросов для работников сферы, ответственных предприятий и организаций, т.к. почта играет важнейшую роль в жизни населения.