• Jizzax viloyati Zomin tumanida yangi Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi ochildi
Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan “Besh muhim tashabbus”ning 3-yo‘nalishi Aholi va yoshlarning kompyuter texnologiyalaridan keng va samarali foydalanish uchun shart-sharoitlar yaratish, yoshlarni axborot texnologiyalari sohasidagi tadbirkorlikka jalb qilish doirasida  Jizzax viloyati, Zomin tumanida zamonaviy infratuzilmalar bilan jihozlangan IT-markaz ochildi.
Ushbu markaz Jizzax viloyatida tashkil etilgan to’qqizinchi o‘quv markazi hisoblanadi.
Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi ochilish marosimida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Jizzax viloyat hududiy boshqarmasi, Zomin tuman hokimligi rahbar va xodimlari, IT Park maslahatchisi janob Partasartilar so’zga chiqib yoshlar uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishtirib o’tishdi.
Mazkur markaz zamonaviy jihozlar bilan ta’minlangan bo‘lib, shinam xonalarga ega bo‘lgan yangi markaz zamonaviy kompyuter jihozlari, yuqori tezlikda ishlovchi internet tarmog‘i bilan ta’minlangan. Bu yerda tuman yoshlari uchun kompyuterdan samarali foydalanishdasturlashveb dizaynkompyuter grafikasi, kiber sport o’yinlari kabi ixtisoslashgan o‘quv kurslarni tashkil etish uchun mo‘ljallangan. Shu bilan birgalikda o‘quv markazida tumandagi korxona va tashkilotlar rahbarlari va xodimlarini axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida malakasini oshirish rejalashtirilgan.

• В Зааминском районе Джизакской области открылся Учебный центр цифровых технологий
В рамках третьего направления Пяти инициатив Президента Республики Узбекистан – созданием условий для широкого и эффективного использования компьютерных технологий населением и молодежью, привлечением молодежи к предпринимательству в области информационных технологий в Зааминском районе Джизакской области открылся IT-центр, оснащенный современной техникой.
Данное учебное заведение стало девятым по счету IT-учебным заведением, открытым в данном регионе.
В церемонии открытия центра участвовали руководители и сотрудники территориального управления Министерства по Джизакской области, хокимията Зааминского района, советник IT Park Партасартилар.
Данный учебный центр оснащен современной аппаратурой. В светлых и просторных аудиториях центра установлены современные компьютеры и проложен высокоскоростной Интернет. В нем предполагается организовать учебные курсы для районной молодежи по повышению компьютерной грамотности, программированию, веб-дизайну, компьютерной графике, киберспорту. Одним словом, в нем созданы все условия для населения и молодежи по обучению современным информационно-коммуникационным технологиям.