• AKT vaziri Narpay va Paxtachi tumanlaridagi pochta aloqa bo‘limlari va telekommunikatsiya bog‘lamalari faoliyati bilan tanishdi
20.04.2021
Mamlakatimizda hududlarning ijtimoiy-iqtisodiy salohiyatini oshirish hamda aholi hayot darajasi va farovonligining barqaror o‘sishiga imkon beruvchi, ilg‘or texnologiyalarni joriy etish, fan va innovatsion faoliyatni jadal rivojlanishi uchun aynan viloyat va tumanlarda zarur shart-sharoitlarni yaratishga alohida e’tibor qaratilmoqda va barcha sohada izchil ishlar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish Vaziri Sh. Sodiqov boshchiligida ishchi guruh Narpay va Paxtachi tumanlaridagi pochta aloqa bo‘limlari va telekommunikatsiya bog‘lamalarining faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Joriy yilning o‘tgan davri mobaynida soha korxonalari tomonidan qilingan ishlar, 2021-yildagi rejalar tahlil qilinib, tumanlarda amalga oshirilishi lozim bo‘lgan asosiy masalalar bo‘yicha tegishli vazifalar belgilandi.
Xususan, Paxtachi tumanida telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha, 2021-yilning birinchi chorak holatiga ko‘ra, telefon stansiyalarining umumiy montaj sig‘imi 1,3 ming raqamga teng, keng polosali telekommunikatsiya qurilmalarining montaj sig‘imi 3,2 ming portni tashkil etadi. Shu bilan birga, 84,9 kilometr optik tolali aloqa liniyalari qurildi va tuman bo‘yicha jami optik tolali aloqa liniyasining uzunligi 315,2 kilometrga yetkazildi.
Tumandagi 98 ta ijtimoiy soha obyektlaridan 92 tasi, jumladan 46 ta Xalq ta’limi muassasalarining 40 tasi, 36 ta maktabgacha ta’lim muassasalari, 16 ta tibbiyot muassasalari optik tolali aloqa liniyalari orqali yuqori tezlikdagi Internet tarmog‘iga ulanishlari uchun imkoniyat yaratildi.
Tumandagi 59 ta mahalla fuqarolar yig‘inlaridan 22 tasi simli tarmoq orqali yuqori tezlikdagi Internet tarmog‘iga ulandi.
Hozirga qadar tuman bo‘yicha jami 9 ta pochta aloqa bo‘limlari aholiga pochta xizmatlarini ko‘rsatib kelmoqda. Interaktiv davlat xizmatlaridan foydalanishda qulayliklar yaratish maqsadida 8 ta aloqa bo‘limlarida 16 turdagi elektron davlat xizmatlaridan foydalanish imkoniyati yaratildi. Shuningdek, 10 ta pochta aloqa bo‘limlarida autsorsing asosida bank xizmatlarini ko‘rsatish yo‘lga qo‘yildi.
Narpay tumanida esa, telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha, 2021 yilning birinchi chorak holatiga ko‘ra, telefon stansiyalarining umumiy montaj sig‘imi 4 ming raqamga teng, keng polosali telekommunikatsiya qurilmalarining montaj sig‘imi 9,4 ming portni tashkil etadi. Shuningdek, 86,96 kilometr optik tolali aloqa liniyalari qurildi va tuman bo‘yicha jami optik tolali aloqa liniyasining uzunligi 335,87 kilometrga yetkazildi.
Narpay tumandagi 136 ta ijtimoiy soha obyektlaridan 135 tasi, jumladan 69 ta Xalq ta’limi muassasalarining 68 tasi, 55 ta maktabgacha ta’lim muassasalari, 12 ta tibbiyot muassasalari optik tolali aloqa liniyalari orqali yuqori tezlikdagi Internet tarmog‘iga ulanishlari uchun imkoniyat yaratildi. Tumandagi 57 ta mahalla fuqarolar yig‘inidan 33 tasi simli tarmoq orqali yuqori tezlikdagi Internet tarmog‘iga ulandi.
Bugungi kunda tuman bo‘yicha jami 11 ta pochta aloqa bo‘limlari aholiga pochta xizmatlarini ko‘rsatib kelmoqda.

• Министр ИКТ ознакомился с деятельностью почтовых отделений связи и телекоммуникационных узлов Нарпайского и Пахтачинского районов
В республике уделяется особое внимание повышению социально-экономического потенциала регионов, и осуществляется последовательная работа по повышению уровня жизни и благосостояния населения, внедрению передовых технологий, последовательному развитию научно-инновационной деятельности в областях и районах.
В рамках этих задач рабочая группа Министерства под руководством Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Садикова ознакомилась с деятельностью почтовых отделений и телекоммуникационных узлов, расположенных в Нарпайском и Пахтачинском районах. Был проведен анализ деятельности предприятий сферы ИКТ за текущий год, определены соответствующие задачи по основным ИКТ-направлениям.
В частности, в рамках развития телекоммуникационной инфраструктуры Пахтачинского района по состоянию на первый квартал 2021 года общая монтажная ёмкость телефонных станций составляет 1,3 тысячи номеров, монтажная ёмкость широкополосного телекоммуникационного оборудования равна 3,2 тысячи портов. Вместе с этим, было проложено 84,9 километра оптовоколонных линий связи, и таким образом их общая протяженность по району доведена до 315,2 километра.
Из 98 социальных объектов, расположенных в Пахтачинском районе, 92 объекта подключены к высокоскоростному Интернету. Из них 40 школ   (общее количество школ – 46), 36 дошкольных образовательных учреждений, 16 медицинских учреждений. Из 59 махаллинских сходов граждан 22 объекта подключены к высокоскоростному проводному Интернету.
В настоящее время в районе осуществляют деятельность 9 почтовых отделений. С целью создания удобств для населения при использовании интерактивных государственных услуг на 8 почтовых отделениях связи налажено оказание 16 видов электронных государственных услуг. Также на 10 почтовых объектах на основе аутсорсинга налажено оказание банковских услуг.
В Нарпайском районе в рамках телекоммуникационного развития региона по итогам первого квартала 2021 года общая монтажная ёмкость телефонных станций составила 4 тысячи номеров, монтажная ёмкость широкополосного телекоммуникационного оборудования равняется 9,4 тысячи портов. Также проложено 86,96 километра оптоволоконных линий связи, и тем самым их общая протяженность доведена до 335,87 километра.
Из 136 социальных объектов, расположенных в Пахтачинском районе, 135 объектов подключены к высокоскоростному Интернету. Из них 68 школ (общее количество школ – 69), 55 дошкольных образовательных учреждений, 12 медицинских учреждений. Из 57 махаллинских сходов граждан 33 объекта подключены к высокоскоростному проводному Интернету.
В настоящее время в Нарпайском районе почтовые услуги населению оказывают 11 почтовых отделений связи.