• 2020 yil bo‘yicha hududlarning raqamli rivojlanish darajasi baholandi
“Raqamli O‘zbekiston – 2030” strategiyasiga muvofiq hududlarda raqamli transformatsiya holatini baholash maqsadida hududlarni raqamli rivojlantirish darajasini reytingli baholash metodikasi ishlab chiqildi va bu bilan hududlarda raqamlashtirish holatini diagnostika qilish imkoni yaratildi.
Reytingli baholash metodikasida Birlashgan Millatlar tashkiloti (BMT) tomonidan dunyo davlatlarida axborot texnologiyalari rivojlanish va elektron hukumatni joriy etishni baholashda qo‘llaniladigan ko‘rsatkichlar qabul qilindi.
Reytingli baholash tartibi 4 ta ustuvor yo‘nalishlardan iborat:
• Raqamli infratuzilma” (35 ball) – aholi punktlarining Internet, mobil aloqa, “Wi-Fi” nuqtalari va boshqalar bilan qamrab olinganligi baholanadi;
• Raqamli iqtisodiyot” (25 ball) – elektron schet-fakturadan va onlayn nazorat-kassa mashinalaridan samarali foydalanish, mahalliy IT-xizmatlar bozori holati, elektr va tabiiy gaz iste’molini hisobga olish va nazorat qilishning avtomatlashtirilgan tizimini joriy etish va boshqalar baholanadi.
• Ijtimoiy sohani raqamlashtirish” (20 ball) – ijtimoiy muassasalar (bolalar bog‘chasi, maktablar, poliklinikalar)da Internetdan foydalanish holatini, hamda ta’lim va boshqa tizim hamda dasturiy mahsulotlarni joriy etish holatini baholash.
• Raqamli ta’lim” (20 ball) – maktablarni yo‘nalish bo‘yicha diplomga ega informatika o‘qituvchilari bilan hamda o‘quvchilarning “Bir million dasturchi” dasturi bo‘yicha qamrab olinganligi, aholining IT-sektorida bandligi, IT-o‘quv markazlarining va boshqalar.
Hududlarni yakuniy bahosi “yashil” - yaxshi baho (71 dan 100 ballgacha), “sariq” - qoniqarli baho (55 dan 71 ballgacha) va “qizil” – qoniqarsiz baholash natijasi bilan (55 balldan past) baholanadi.
2020 yil yakunlari bo‘yicha respublikaning 203 ta tuman (shahar) larini baholash amalga oshirildi, uning natijalari aniqlandi.
Raqamlashtirish holatini yaxshi baho olgan (“yashil” ro‘yxat) respublikaning 28 (14%)ta tuman va shaharlari joy oldi, ulardan eng yaxshi o‘ntalikka kirganlari: Navoiy, Jizzax, Namangan, Samarqand, Andijon va Farg‘ona shaharlari, shuningdek Toshkent shahrining Olmazor, Yunusobod, Yakkasaroy va Yashnobod tumanlaridir.
Raqamlashtirish holati qoniqarli baho olgan (“sariq” ro‘yxat) umumiy 59 (29%)ta tuman va shaharlar 71 balldan kam baho oldi, ular Kogon, Norin, Qo‘shko‘pir, Mirzacho‘l tumanlari va Olmaliq, Kattaqo‘rg‘on, Yangiyer, Shirin, Zarafshon, Chirchiq, Xonobod va Qo‘qon shaharlari.
Shu bilan birga “sariq” ro‘yxatdagi ba’zi tuman (shahar)lar ma’lum yo‘nalishlar bo‘yicha yaxshi baho olishgan, masalan, “Ijtimoyi sohani raqamlashtirish” yo‘nalishida Yangiyer, Chirchiq shaharlari va Mirzaobod, Xovast tumanlari hamda “Raqamli infratuzilma” yo‘nalishida Olmaliq, Bekobod shaharlari va Norin, Mirzachul, Qorovulbozor tumanlari 91 balldan yuqori ball to‘plagan.
Raqamlashtirish holati qoniqarsiz baho olgan (“qizil” ro‘yxat) 116 (57%)ta tuman va shaharlar 55 balldan kam baholangan.
Eng past ball to‘plagan 14 tuman 40 balldan kam baholangan, xususan, Dehqonobod, Qo‘shrabot, Chiroqchi, Forish, Qamash, Quva, Yakkabog‘, G‘uzor, G‘allaorol, Bandixon, Amudaryo, Muzrabot, O‘zbekiston va Qo‘shtepa tumanlari.
Shu bilan birga, “qizil” ro‘yxatdan ayrim tuman (shahar)lar ma’lum ko‘rsatkichlar bo‘yicha yaxshi baho oldilar, masalan, Buloqboshi, Jalaquduq, Baliqchi, Urganch, Marxamat tumanlari “Raqamli infratuzilma” ko‘rsatkichida 82 va undan ortiq ball to‘pladi.
Hududlarni raqamli rivojlanish holatini alohida ko‘rsatkichlar bo‘yicha tahlil qilishda quyidagi natijalarni ko‘rsatdi.
“Raqamli infratuzilma” yo‘nalishini baholash bo‘yicha 86 (42%)ta tuman (shahar)lar “yashil” ro‘yxatdan joy olib 71 balldan ziyod bahoni qo‘lgan kiritdi, ulardan birinchi o‘ntaligi Xiva, Farg‘ona, Zarafshon, Bekobod, va Mirzacho‘l, Uchtepa, Olmazor, Zarbdor, Norin va Shayxontoxur tumanlaridir.
Shu bilan birga 73 (36%)ta tuman (shahar)lar “sariq” ro‘yxatga, 44 (22%)ta tuman (shahar)lar esa “qizil” ro‘yxatga kiritildi (Forish, Dehqonobod, Qo‘shrabot, Qorao‘zak, Yakkabog‘, Chirchiq, Qamashi, Qo‘shtepa, Shumanay, Amudaryo va boshqa tumanlar).
“Raqamli iqtisodiyot” yo‘nalishini baholash bo‘yicha 22 (11%)ta tuman (shahar)lar 71 balldan ortiq ballni qo‘lga kiritib “yashil” ro‘yxatga kiritildi, ulardan yetakchi o‘ntalikka Navoiy, Termiz, Jizzax, Nukus, Namangan, Guliston shaharlari va Toshkent shahrining Chilonzor, Yakkasaroy, Uchtepa tumanlari hamda G‘ijduvon tumanidir.
Shu bilan birga 26 (13%)ta tuman (shahar)lar “sariq” ro‘yxatga kirdi va 155 (76%)ta tuman (shahar)lar “qizil” ro‘yxatga kirdi (Chinoz, Parkent, Oqqo‘rg‘on, Yangiyo‘l, Izbosgan, Ulug‘nor, Uchquduq, Buka, Oqdaryo, Zafarobod, Bulung‘ur, Quyichirchiq va boshqa tumanlar).
“Ijtimoiy sohani raqamlashtirish” yo‘nalishini baholash bo‘yicha 61 (30%)ta tuman (shahar)lar 71 balldan ko‘p to‘plagan holda “yashil” ro‘yxatga kirdi, shulardan yetakchi o‘ntalikka Xiva va Qarshi shaharlari hamda Toshkentning Shayxontohur, Sergeli, Olmazor, Uchtepa, Bektemir, Yakkasaroy, Chilonzor, Yunusobod tumanlari.
Shu bilan birga, 43 (21%)ta tuman (shahar)lar “sariq” ro‘yxatga va 99 (49%)ta tumanlar “qizil” ro‘yxatga kiritildi (Rishton, Urgut, Buvaida, Dang‘ara, Toshloq, Zomin, Kuva, Uchko‘prik, Chiroqchi, Shahrixon, Bandixon, Amudaryo va boshqa tumanlar).
“Raqamli ta’lim” yo‘nalishini baholash bo‘yicha faqatgina 13 (6%)ta tuman (shahar)lar 71 balldan yuqori ko‘rsatkich bilan “yashil” ro‘yxatga kiritildi, ularning o‘ntalik qatoriga Samarqand, Andijon, Urganch, Namangan, Jizzax, Navoiy, Nukus, Buxoro, Qarshi shaharlari va Toshkent shahrining Yunusobod tumani.
Shu bilan birga, 23 (12%)ta tuman (shahar)lar “sariq” ro‘yxatga, 167 (82%)ta tuman “qizil” ro‘yxatdan joy oldi (Chiroqchi, Yuqorichirchiq, Bo‘stonliq, Mirishkor, Taxiatosh, Taxtako‘pir, Farg‘ona, Shofirkon, Kattaqo‘rg‘on, Tomdi, Paxtaobod, Guliston va boshqa tumanlar).
Shu haqda “O‘zbekiston 24” telekanali tomonidan mahsus lavha tayyorlanib efirga uzatildi. Mazkur videoni Youtube kanalimizda ko'rishingiz mumkin: https://youtu.be/XxZbtoS0tV8

• Проведена оценка состояния цифрового развития регионов за 2020 год
В соответствии со Стратегией «Цифровой Узбекистан» в целях оценки состояния цифровой трансформации в регионах разработана методика рейтинговой оценки цифрового развития территорий, позволяющая провести предварительную диагностику состояния цифровизации на местах.
В основу рейтинга вошла методология, используемая ООН при оценке развития информационных технологий и уровня внедрения системы электронного правительства в странах мира.
Методика состоит из 4 приоритетных направлений оценки:
– «Цифровая инфраструктура» (35 баллов) оценивает охват населенных пунктов интернетом, мобильной связью, доступом к «Wi-Fi»
и другое;
– «Цифровая экономика» (25 баллов) оценивает эффективность применения электронных счетов-фактур и онлайн контрольно-кассовых машин, состояние местного рынка IT-услуг, внедрение АСКУЭ (автоматизированной системы учёта электроэнергии) и АСКУГ (автоматизированной системы учёта электроэнергии газа) и другое.
– «Цифровизация социальной сферы» (20 баллов) оценивает использования интернета в социальных учреждениях (детские сады, школы, поликлиники), а также состояние внедрения образовательных и иных систем
и программных продуктов.
– «Цифровое образование» (20 баллов) оценивает охват дипломированных учителей по информатике, а также учеников школ по программе «Один миллион программистов», занятость населения в IT-секторе, количество учебных IT-центров и другое.
Итоговая оценка территорий ранжируется на «зеленые» – получившие хорошую оценку (от 71 до 100 баллов), «желтые» – с удовлетворительной оценкой (от 55 до 71 баллов) и «красные» – с неудовлетворительным результатом оценки (ниже 55 баллов).
В декабре 2020 года проведена оценка 203 районов (городов) республики, по результатам чего выявлено:
1. Хорошую итоговую оценку состояния цифровизации («зеленый» список) получили 28 (14%) районов и городов, из которых в десятку лидеров вошли города Навои, Джизак, Наманган, Самарканд, Андижан и Фергана, а также Алмазарский, Юнусабадский, Яккасарайский и Яшнабадский районы города Ташкента.
2. Удовлетворительную оценку состояния цифровизации («желтый» список) получили 59 (29%) районов и городов, набравшие менее 71 балла,
в частности, Каганский, Нарынский, Кушкупырский, Мирзачульский  районы, а также города Алмалык, Каттакурган, Янгиер, Ширин, Зарафшан, Чирчик, Ханабад и Коканд.
При этом, некоторые районы (города) из «желтого» списка получили
в отдельных критериях хорошую оценку, к примеру, города Янгиер, Чирчик, а также Мирзаабадский, Хавастский районы в категории «Цифровизация социальной сферы», города Алмалык, Бекабад и Нарынский, Мирзачульский, Караулбазарский районы в категории «Цифровая инфраструктура» набрали более 91 балла.
Неудовлетворительную оценку состояния цифровизации («красный» список) получили 116 (57%) районов и городов, набравшие менее 55 баллов.
С наименьшими баллами вышли 14 районов, набравшие менее 40 баллов, в частности, Дехканабадский, Кошрабадский, Чиракчинский, Фаришский, Камашинский, Кувинский, Яккабагский, Гузарский, Галлааральский, Бандиханский, Амударьинский, Музрабатский, Узбекистанский, Куштепинский районы.
При этом, некоторые районы (города) из «красного» списка получили
в отдельных категориях хорошую оценку. К примеру, Булакбашинский, Джалакудукский, Балыкчинский, Ургенчский, Мархаматский районы
в категории «Цифровая инфраструктура» набрали 82 и более балла.
Анализ состояния цифрового развития территорий в разрезе отдельных критериев показывает следующие результаты:
В части оценки цифровой инфраструктуры в «зеленый» список вошли 86 (42%) районов (городов), набравшие более 71 балла. Из них в десятке лидеров — города Хива, Фергана, Зарафшан, Бекабад, а также Мирзачульский, Учтепинский, Алмазарский, Зарбдорский, Нарынский и Шайхантахурский районы.
При этом 73 (36%) района (города) вошли в «желтый» список, а 44 (22%) районов (городов) в «красный» список (Форишский, Дехканабадскский, Кушрабадский, Караузякский, Яккабагский, Чирчикский, Камашинский, Куштепинский, Шуманайский, Амударьинский и другие районы).
В части оценки развития цифровых сервисов в «зеленый» список вошли 22 (11%) районов (городов), набравшие более 71 баллов. Из них в десятку лидеров вошли города Навои, Термез, Джизак, Нукус, Наманган, Гулистан, а также Чиланзарский, Яккасарайский, Учтепинский города Ташкент, и Гиждуванский район.
При этом 26 (13%) районов (городов) вошли в «желтый» список,
а 155 (76%) районов в «красный» список (Чиназский, Паркентский, Аккурганский, Янгиюльский, Избосканский, Улугнорский, Учкудукский, Букинский, Акдарьинский, Зафарабадский, Булунгурский, Куйичирчикский
и другие районы).
В части оценки цифровизации социальной сферы в «зеленый» список вошли 61 (30%) районов (городов), набравшие более 71 балла. Из них в первую десятку вошли города Хива и Карши, а также Шайхантахурский, Сергелийский, Алмазарский, Учтепинский, Бектемирский, Яккасарайский, Чиланзарский, Юнусабадские районы города Ташкент.
При этом, 43 (21%) района (города) вошли в «желтый» список,
а 99 (49%) районов — в «красный» список (Риштанский, Ургутский, Бувайдинский, Дангаринский, Ташлакский, Зааминский, Кувинский, Учкуприкский, Чирокчинский, Шахрихонский, Бандихонский, Амударьинский и другие районы).
В части оценки развития цифрового образования в «зеленый» список вошли только 13 (6%) районов (городов), набравшие более 71 баллов, из которых к десятке лидеров относятся города Самарканд, Андижан, Ургенч, Наманган, Джизак, Навои, Нукус, Бухара, Карши и Юнусабадский район города Ташкент.
При этом 23 (12%) районов (городов) в общей оценки вошли в «желтый» список, а 167 (82%) районов — в «красный» список (Чиракчинский, Юкоричирчикский, Бостанлыкский, Миришкорский, Тахиаташский, Тахтакупырский, Ферганский, Шафирканский, Каттакурганский, Тамдинский, Пахтаободский, Гулистанский и другие районы).
Телеканал «O‘zbekiston 24» подготовил об этом специальный репортаж, который можно посмотреть на нашем Youtube-канале: https://youtu.be/XxZbtoS0tV8