• “Pochta aloqasi xizmatlarini ko‘rsatish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”da O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Qarori
Pochta aloqasi tizimi bugungi kunda mamlakat hududlarida xat va pochta jo‘natmalari bilan bir qatorda tovarlarni yetkazib berish, bank, moliya va davlat xizmatlarini ko‘rsatish bo‘yicha o‘z infratuzilmasiga ega bo‘lgan muhim soha hisoblanadi.
“O‘zbekiston pochtasi” aksiyadorlik jamiyati mamlakatimizning pochta aloqasi milliy operatori sifatida respublika miqyosida
2 mingga yaqin pochta aloqasi ob’ektiga ega bo‘lib, barcha aholi punktlarini qamrab olgan.
Shu bilan birga, Milliy operator tarmog‘ini rivojlantirish
bo‘yicha yetarlicha choralar ko‘rilmaganligi oqibatida Umumjahon pochta ittifoqining Pochta rivojlanishi indeksi global reytingida O‘zbekiston 93-o‘rinda qolmoqda.
Pochta aloqasi xizmatlarini ko‘rsatish tizimini tubdan takomillashtirish, sohaga zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, pochta aloqasi xizmatlarini taqdim etish faoliyatini to‘liq avtomatlashtirish orqali Pochta rivojlanishi indeksi global reytingida mamlakatimizni birinchi 50 talikka kiritish maqsadida:
1. Quyidagilar pochta aloqasi xizmatlarini ko‘rsatish tizimini takomillashtirishning asosiy yo‘nalishlari etib belgilansin:
a) xat-xabar tashish va kurerlik xizmatlarini rivojlantirish bo‘yicha:
pochta va kurerlik xizmatlarini taqdim etish faoliyati bilan shug‘ullanib kelayotgan mahalliy va xorijiy kompaniyalar bilan hamkorlikda “yakuniy manzil” xizmatini joriy etish;
pochta aloqasining an’anaviy xizmatlarini takomillashtirish, ularni raqamlashtirish, jo‘natmalarni qabul qilish, kuzatib borish va yetkazish jarayonlariga axborot texnologiyalari va tizimlarini joriy etish orqali aholi, biznes va davlat idoralariga zamonaviy xizmatlarni taqdim etish;
“Gibrid pochta” jo‘natmalarini qabul qilish va yetkazib berish xizmatlari sonini 2 barobarga oshirish;
b) elektron tijorat bozoridagi faoliyatni rivojlantirish bo‘yicha:
mahalliy ishlab chiqaruvchilarning mahsulotlarini onlayn sotish va mijozlarga yetkazib berish imkoniyatini beruvchi elektron savdo maydonchasi axborot tizimini yaratish;
logistika markazlarini tashkil etish, tovarlarni saqlash va yetkazib berishni o‘z ichiga olgan xizmatlarni yo‘lga qo‘yish va rivojlantirish;
v) xizmatlar bozoridagi pochta aloqasi faoliyatini rivojlantirish bo‘yicha:
pochta aloqasi ob’ektlari orqali to‘lovlarni onlayn rejimda qabul qilish avtomatlashtirilgan tizimini modernizatsiyalash va uning mobil ilovasini ishlab chiqish;
respublikaning kamida 1 000 ta pochta bo‘limida, ayniqsa, olis va chekka hududlarda moliyaviy xizmatlar turlarini, xususan, aholidan to‘lovlar qabul qilishni ikki barobarga kengaytirish hamda autsorsing asosida bank xizmatlari ko‘rsatilishini yo‘lga qo‘yish;
olis va chekka hududlardagi pochta bo‘limida davlat xizmatlari ko‘rsatilishini yo‘lga qo‘yish;
pochta aloqasi sohasida joriy etilayotgan yangi xizmat turlarini inobatga olgan holda Milliy operator tizimida faoliyat yurituvchi kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish.
2. Quyidagilar:
2021–2023 yillarda O‘zbekiston Respublikasida pochta aloqasi sohasini rivojlantirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”1-ilovaga muvofiq;
2021–2025 yillarda O‘zbekiston Respublikasida pochta aloqasi sohasini rivojlantirishning maqsadli ko‘rsatkichlari 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
3. Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklarining quyidagilarni inobatga oluvchi 2021 yilda 42 ta namunaviy tumanlarda (shaharlarda) pochta aloqasi korxonalarini transformatsiya qilish loyihalarini ko‘zda tutuvchi “Yo‘l xarita”larini 3–16-ilovalarga muvofiq amalga oshirish to‘g‘risidagi takliflari ma’qullansin:
a) pochta binolarini qayta qurish va ta’mirlash hamda ulardan unumli foydalanish bo‘yicha:
267 ta pochta aloqasi bo‘limi binosini ta’mirlash;
110 ta binoni davlat-xususiy sheriklik asosida zamonaviy ko‘rinishda qayta qurish bo‘yicha kelishuvga erishish;
b) telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirishva moddiy-texnik bazasini mustahkamlash bo‘yicha:
326 ta pochta aloqasi bo‘limigacha 754 km optik tolali aloqa liniyalarini tortish;
250 ta pochta aloqasi bo‘limini zamonaviy kompyuter texnikasi va mobil qurilmalar bilan ta’minlash;
v) pochta aloqasi bog‘lamasining moliyaviy va iqtisodiy ahvolini yaxshilash hamda pochta xizmatlarini ko‘rsatish bo‘yicha:
42 ta tuman pochta aloqasi bog‘lamasida “Gibrid pochta” jo‘natmalarini chop etish va unga ishlov bergan holda oluvchilarga yetkazib berishni yo‘lga qo‘yish;
230 ta pochta aloqasi bo‘limida bank xizmatlari ko‘rsatishni yo‘lga qo‘yish;
55 ta qo‘shimcha pochta aloqasi bo‘limini ochish hisobidan 145 ta yangi ish o‘rni yaratish.
4. Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi (Sh.M.Sadikov) hamda Milliy operator (A.N.Fayzullayev):
2021 yil 1 fevralga qadar onlayn savdo maydonchasini ishga tushirib, mahsulotlarni respublika bo‘yicha, ayniqsa, olis va chekka hududlarda savdoga olib chiqish, Milliy operator tarmoqlaridan foydalanib, sotilgan mahsulotlarni manzillarga yetkazib berish tizimini joriy etsin;
AT “Aloqabank” (K.N.Irisbekova) bilan birgalikda 2021 yil 1 martga qadar pochta aloqasining an’anaviy va joriy etilayotgan yangi xizmatlari bo‘yicha malakali mutaxassislarni jalb qilgan holda, o‘quv markazini tashkil qilsin hamda 2021 yil yakuniga qadar 2 000 ta2022 yilda barcha xodimlarning malakasi oshirilishini ta’minlasin;
2021 yil 1 aprelga qadar Toshkent shahri, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar markazlarida bittadan pochta aloqasi ob’ektida mijozlar nomiga kelgan pochta jo‘natmalarini olish uchun mo‘ljallangan o‘z-o‘ziga xizmat ko‘rsatuvchi avtomatlashtirilgan komplekslarni (pochtamat) joriy etish bo‘yicha sinov/namunaviy loyihalarni amalga oshirsin va 2021 yil yakuniga qadar yana 150 ta ob’ektda ushbu xizmatni joriy etish choralarini ko‘rsin;
2021 yil 1 iyulga qadar pochta jo‘natmalarini qabul qilish, saralash va onlayn kuzatish imkonini beruvchi avtomatlashgan tizimni ishga tushirsin hamda mahalliy va xorijiy kurerlik kompaniyalari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan holda ularning tizimlariga integratsiya qilsin;
2021 yil 1 mayga qadar tijorat banklari bilan birgalikda bank plastik kartalariga pochta aloqasi bo‘limlari orqali to‘liq xizmat ko‘rsatish (kartalarni mablag‘ bilan to‘ldirish, naqd pul yechish, jismoniy shaxslarni identifikatsiya qilish) tizimini joriy etsin;
2021 yil 1 iyulga qadar pochta tarmoqlari orqali autsorsing asosida tijorat banklari nomidan jismoniy shaxslarga kredit berish to‘g‘risida arizalarni qabul qilish, kreditlarni so‘ndirish bo‘yicha to‘lovlarni qabul qilish, yuridik shaxslar kunlik savdo tushumini qabul qilish kabi bank xizmatlari ko‘rsatishni joriy qilishni ta’minlasin;
2021 yil yakuniga qadar internet-do‘konlari tovarlarini saqlash va yetkazib berish xizmatlarini o‘z ichiga olgan 4 ta logistika markazini tashkil etsin.
5. Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi, Moliya vazirligi, tijorat banklarining “O‘zbekiston pochtasi” aksiyadorlik jamiyatining 100 milliard so‘m miqdordagi oddiy aksiyalarini qo‘shimcha chiqarish hamda mazkur aksiyalarni 17-ilovada keltirilgan korxona va tashkilotlar orasida joylashtirish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
2020–2024 yillar yakuniga ko‘ra Milliy operator ustav kapitalidagi davlat ulushi bo‘yicha hisoblangan dividendlar pochta aloqasi tarmog‘ini rivojlantirish, axborot tizimlarini joriy etish va ko‘rsatilayotgan xizmatlarni kengaytirish uchun ustav kapitalini oshirish (kapitalizatsiya qilish) sharti bilan Milliy operator ixtiyorida qoldirilsin.
6. Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda Milliy operator Adliya vazirligi bilan birgalikda 2021 yil 1 apreldan boshlab olis va chekka hududlarda joylashgan pochta aloqasi ob’ektlarida kamida 13 ta turdagi davlat xizmati autsorsing asosida tashkil etilishini ta’minlasin.
Bunda, pochta aloqasi xizmati haqi ko‘rsatilgan davlat xizmatlari uchun to‘lanadigan davlat bojlari, yig‘imlari va barcha turdagi to‘lovlar summasining 10 foizi miqdorida belgilanadi va Davlat xizmatlari agentligi tomonidan mablag‘larning o‘ziga yo‘naltiriladigan qismi hisobidan to‘lab beriladi.
7. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 24 maydagi “Eksport faoliyatini moliyalashtirish va sug‘urta himoyasi mexanizmlarini kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida“gi PQ–4337-son hamda 2020 yil 7 maydagi “Eksport faoliyatini yanada qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ–4707-son qarorlariga muvofiq joriy etilgan mahsulotlarni eksport qilishda avtomobil, temir yo‘l va havo transportida tashish xarajatlarini 50 foizgacha miqdorida kompensatsiya qilishga subsidiyalar taqdim etish mexanizmi mahsulotlarni eksport qilishda pochta jo‘natmalari orqali tashish xarajatlariga ham tatbiq etilsin.
Eksport va investitsiyalarni rivojlantirish masalalari bo‘yicha Hukumat komissiyasi (S.U.Umurzakov) bir oy muddatda mahalliy eksport qiluvchi korxonalar (ularning vakolatli vakillari)ga mahsulotlarni eksport qilishda pochta jo‘natmalari orqali tashish xarajatlarini qisman kompensatsiya qilishga subsidiyalar taqdim etish shartlari, miqdorlari va tartibini tasdiqlasin.
8. Milliy operator 2022 yil yakuniga qadar ushbu qaror bilan belgilangan chora-tadbirlarni amalga oshirish uchun zarur bo‘lgan, respublikada ishlab chiqarilmaydigan avtomototransport vositalari, uskunalar, qurilmalar, moddiy-texnika resurslari, dasturiy ta’minot va xizmatlarni import qilishda bojxona to‘lovlaridan (qo‘shilgan qiymat solig‘i va bojxona rasmiylashtiruvi yig‘imlaridan tashqari) ozod qilinsin.
9. Mazkur qarorda belgilangan chora-tadbirlarning sifatli
va o‘z vaqtida bajarilishini muvofiqlashtirish va monitoring qilishning quyidagi tartibi o‘rnatilsin:
Bosh vazir maslahatchisi – IT-texnologiyalar, telekommunikatsiyalar va innovatsion faoliyatni rivojlantirish masalalari departamenti boshlig‘i O.M.Umarov – mazkur qarorda belgilangan vazifalar va chora-tadbirlarning sifatli va o‘z vaqtida amalga oshirilishi ustidan tizimli nazoratni tashkil etadi;
axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh.M.Sadikov – pochta aloqasi tizimini rivojlantirish masalalari bo‘yicha operator va provayderlarning faoliyatini muvofiqlashtiradi, foydalanuvchilarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qiladi, shuningdek, har oyda hisobot oyidan keyingi oyning 15-sanasiga qadar ushbu qaror bilan tasdiqlangan “Yo‘l xarita”lari ijrosi to‘g‘risida umumlashgan tahliliy ma’lumotlarni Vazirlar Mahkamasiga kiritadi;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, Toshkent shahar va viloyatlar hokimlari – aholi gavjum joylarda ustuvor ravishda pochta aloqasi xizmatlarini ko‘rsatish ob’ektlari uchun yer ajratish, pochta binolaridan samarali foydalanish, ularni zamonaviy arxitektura va shaharsozlik talablariga moslashtirishni ta’minlaydi, shuningdek, tashkil etilayotgan onlayn savdo maydonchasiga mahalliy mahsulotlarni joylashtirish ishlariga tadbirkorlarni keng jalb qiladi;
“O‘zbekiston pochtasi” AJ Bosh direktori v.b. A.N.Fayzullayev – qaror bilan tasdiqlangan “Yo‘l xarita”larida “O‘zbekiston pochtasi” AJ oldiga qo‘yilgan vazifalar hamda chora-tadbirlarning o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirilishini ta’minlaydi.
10. Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
11. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil etishga mas’ul hamda shaxsiy javobgar etib Bosh vazir maslahatchisi O.M.Umarov va axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh.M.Sadikov belgilansin.
Qaror ijrosini har chorakda muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

• Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по кардинальному совершенствованию системы оказания услуг почтовой связи»
Система почтовой связи на сегодняшний день является важной сферой, имеющей в регионах страны собственную инфраструктуру доставки товаров, оказания банковских, финансовых и государственных услуг наряду с письмами и почтовыми отправлениями.
Акционерное общество «Узбекистон почтаси» в качестве национального оператора почтовой связи страны имеет около 2 тысяч объектов почтовой связи, охвативших все населенные пункты республики.
Вместе с тем вследствие недостаточного принятия мер по развитию сети Национального оператора в Глобальном рейтинге индекса почтового развития Всемирного почтового союза Узбекистан остается на 93-м месте.
В целях включения нашей страны в первые 50 позиций Глобального рейтинга индекса почтового развития путем кардинального совершенствования системы оказания услуг почтовой связи, внедрения современных технологий в сферу, полной автоматизации деятельности по оказанию услуг почтовой связи:
1. Определить основными направлениями совершенствования системы оказания услуг почтовой связи:
а) по перевозке корреспонденции и развитию курьерских услуг:
внедрение сервиса «последняя миля» в сотрудничестве с отечественными и зарубежными компаниями, занимающимися деятельностью по оказанию почтовых и курьерских услуг;
оказание современных услуг населению, бизнесу и государственным ведомствам путем совершенствования и оцифровки традиционных услуг почтовой связи, внедрения информационных технологий и систем в процессы приема, отслеживания и доставки отправлений;
увеличение в 2 раза количества услуг по приему и доставке «гибридных почтовых» отправлений;
б) по развитию деятельности на рынке электронной коммерции:
создание информационной системы электронной торговой площадки, предоставляющей возможность онлайн-реализации
и доставки клиентам продукции отечественных производителей;
создание центров логистики, налаживание и развитие услуг, включающих в себя хранение и доставку товаров;
в) по развитию деятельности почтовой связи на рынке услуг:
модернизацию автоматизированной системы онлайн-приема платежей в объектах почтовой связи и разработку ее мобильного приложения;
расширение в два раза видов финансовых услуг, в частности по приему платежей от населения, а также налаживание оказания банковских услуг на основе аутсорсинга минимум в 1 000 почтовых отделений республики, особенно в отдаленных и труднодоступных районах;
налаживание оказания государственных услуг в почтовых отделениях, расположенных в отдаленных и труднодоступных районах;
переподготовку и повышение квалификации кадров, осуществляющих деятельность в системе Национального оператора, с учетом новых видов услуг, внедряемых в сфере почтовой связи.
2. Утвердить:
«Дорожную карту» по развитию сферы почтовой связи
в Республике Узбекистан в 2021–2023 годах согласно приложению № 1;
Целевые показатели развития сферы почтовой связи в Республике Узбекистан в 2021–2025 годах согласно приложению № 2.
3. Одобрить предложения Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента
о реализации в 2021 году «дорожных карт», предусматривающих проекты трансформации предприятий почтовой связи в 42 образцовых районах (городах), согласно приложениям №№ 3–16, учитывающих:
а) в сфере реконструкции, ремонта и эффективной эксплуатации зданий отделений почтовой связи:
ремонт зданий 267 отделений почтовой связи;
достижение заключения соглашений о реконструкции в современном облике 110 зданий на основе государственно-частного партнерства;
б) в сфере развития телекоммуникационной инфраструктуры
и укрепления материально-технической базы:
проведение 754 километров волоконно-оптических линий связи
до 326 отделений почтовой связи;
обеспечение 250 отделений почтовой связи современной компьютерной техникой и мобильными устройствами;
в) в сфере улучшения финансового и экономического состояния узлов почтовой связи и оказания почтовых услуг:
налаживание распечатки и доставки получателям в обработанном виде «гибридных почтовых» отправлений в 42 районных узлах почтовой связи;
налаживание оказания банковских услуг в 230 отделениях почтовой связи;
создание 145 новых рабочих мест за счет открытия дополнительно 55 отделений почтовой связи.
4. Министерству по развитию информационных технологий
и коммуникаций (Садиков Ш.М.) и Национальному оператору (Файзуллаев А.Н.):
в срок до 1 февраля 2021 года запустить торговую онлайн-площадку и внедрить систему выставления продукции на торги по республике, особенно в отдаленных и труднодоступных районах, и доставки реализованной продукции по адресам с использованием сети Национального оператора;
в срок до 1 марта 2021 года совместно с АК «Алокабанк» (Ирисбекова К.Н.) создать учебный центр с привлечением квалифицированных специалистов по традиционным и новым внедряемым услугам почтовой связи, а также обеспечить повышение квалификации до конца 2021 года 2 000 работников, в 2022 году – всех остальных;
в срок до 1 апреля 2021 года реализовать пилотные/типовые проекты внедрения автоматизированных комплексов самообслуживания (почтоматов), предназначенных для получения почтовых отправлений, поступивших на имя клиентов, в одном объекте почтовой связи города Ташкента, Республики Каракалпакстан и областных центров, до конца 2021 года – принять меры по внедрению данной услуги еще
в 150 объектах;
в срок до 1 июля 2021 года запустить автоматизированную систему, предоставляющую возможность приема, сортировки и онлайн-отслеживания почтовых отправлений, осуществить интеграцию данной системы с системами отечественных и зарубежных курьерских компаний
с налаживанием сотрудничества с ними;
в срок до 1 мая 2021 года совместно с коммерческими банками внедрить систему полного обслуживания банковских пластиковых карт (пополнение карт денежными средствами, снятие наличных денежных средств, идентификация физических лиц) в отделениях почтовой связи;
в срок до 1 июля 2021 года обеспечить внедрение в почтовых узлах таких банковских услуг, как прием заявлений о предоставлении кредитов физическим лицам от имени коммерческих банков на основе аутсорсинга, прием платежей по погашению кредитов, прием ежедневной торговой выручки юридических лиц;
в срок до конца 2021 года создать 4 центра логистики, включающих услуги по хранению и доставке товаров для интернет-магазинов.
5. Одобрить предложение Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Агентства по управлению государственными активами, Министерства финансов и коммерческих банков о дополнительном выпуске простых акций акционерного общества «Узбекистон почтаси» в размере 100 млрд сумов, а также размещении данных акций среди предприятий и организаций, перечень которых приведен в приложении № 17.
Оставить в распоряжении Национального оператора дивиденды, начисляемые по итогам 2020–2024 годов по доле государства в его уставном капитале, для развития сети, внедрения информационных систем и расширения оказываемых услуг почтовой связи с условием увеличения (капитализации) уставного капитала.
6. Министерству по развитию информационных технологий
и коммуникаций и Национальному оператору совместно
с Министерством юстиции начиная с 1 апреля 2021 года обеспечить внедрение не менее 13 видов государственных услуг на основе аутсорсинга в объектах почтовой связи, расположенных в отдаленных
и труднодоступных районах.
При этом стоимость услуг почтовой связи устанавливается в размере 10 процентов от суммы государственных пошлин, сборов и всех видов платежей, уплачиваемых за оказанные государственные услуги,
и оплачивается Агентством государственных услуг за счет части средств, направляемой данному агентству.
7. Применить механизм предоставления субсидий на компенсацию в размере до 50 процентов расходов по перевозке автомобильным, железнодорожным и воздушным транспортом при экспорте продукции, внедренный в соответствии с постановлениями Президента Республики Узбекистан от 24 мая 2019 года № ПП–4337 «О мерах по расширению механизмов финансирования и страховой защиты экспортной деятельности» и от 7 мая 2020 года № ПП–4707 «О мерах по дальнейшей поддержке экспортной деятельности», также к расходам по перевозке посредством услуг почтовой связи при экспорте продукции.
Правительственной комиссии по вопросам развития экспорта
и инвестиций (Умурзаков С.У.) в месячный срок утвердить условия, размеры и порядок предоставления субсидий отечественным предприятиям-экспортерам (их уполномоченным представителям)
для частичной компенсации расходов по перевозке продукции посредством услуг почтовой связи при экспорте продукции.
8. Освободить до конца 2022 года Национальный оператор
от таможенных платежей (за исключением налога на добавленную стоимость и сборов за таможенное оформление) при импорте не производимых в республике автомототранспортных средств, оборудования, устройств, материально-технических ресурсов, программного обеспечения и услуг, необходимых для реализации мер, определенных настоящим постановлением.
9. Установить следующий порядок осуществления координации
и мониторинга качественной и своевременной реализации мер, определенных настоящим постановлением:
советник Премьер-министра – начальник Департамента
по вопросам развития IТ-технологий, телекоммуникаций
и инновационной деятельности Умаров О.М. организует системный контроль за качественной и своевременной реализацией задач и мер, определенных настоящим постановлением;
министр по развитию информационных технологий
и коммуникаций Садиков Ш.М. осуществляет координацию деятельности операторов и провайдеров по вопросам развития системы почтовой связи, защищает права и законные интересы пользователей, а также ежемесячно до 15-го числа месяца, следующего за отчетным, вносит в Кабинет Министров обобщенную аналитическую информацию об исполнении «дорожных карт», утвержденных настоящим постановлением;
Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимы города Ташкента и областей обеспечивают в приоритетном порядке выделение земли для объектов по оказанию услуг почтовой связи
в многолюдных местах, эффективную эксплуатацию зданий отделений почтовой связи, их адаптацию к современным архитектурным
и градостроительным требованиям, а также на широкой основе привлекают предпринимателей к работам по размещению отечественной продукции
на создаваемой онлайн торговой площадке на широкой основе;
и.о. генерального директора АО «Узбекистон почтаси» Файзуллаев А.Н. обеспечивает своевременную и качественную реализацию мер и задач, поставленных перед АО «Узбекистон почтаси» в «дорожных картах», утвержденных настоящим постановлением.
10. Министерству по развитию информационных технологий
и коммуникаций совместно с заинтересованными министерствами
и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
11. Возложить на советника Премьер-министра Умарова О.М.
и министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Садикова Ш.М. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Ежеквартальное обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля
за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.