• Qashqadaryo viloyati Nishon tumanida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi ochildi
Navbatdagi Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi Qashqadaryo viloyatining Nishon tumanida ochildi. Mazkur markaz “O‘zbektelekom” AK Qashqadaryo filialining Nishon telekommunikatsiya bog‘lamasi qoshida tashkil etildi.
O‘quv markazining ochilish marosimida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining Qashqadaryo viloyati hududiy boshqarmasi, tizimdagi korxona va tashkilotlar, Nishon tumani xalq ta’limi bo‘limi rahbar va xodimlari, tuman faollari hamda mahalliy yoshlar ishtirok etishdi.
Mazkur markazda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari o‘quv markazi, robototexnika o‘quv markazi va kibersport yo‘nalishlaridan tashkil topgan. Unda 7 yoshdan 30 yoshgacha bo‘lgan yoshlar kompyuter savodxonligi, dasturlash, veb-dizayn va robototexnika asoslari bo‘yicha bepul o‘qitiladi va kurslarni muvaffaqiyatli tugatganlarga sertifikatlar beriladi.

• В Нишанском районе Кашкадарьинской области открылся Учебный центр цифровых техологий
Очередной Учебный центр цифровых технологий открылся в Нишанском районе Кашкадарьинской области при Нишанском телекоммуникационном узле Кашкадарьинского филиала АК «Ozbektelekom».
В церемонии открытия учебного центра приняли участие руководители и сотрудники территориального управления Министерства по Кашкадарьинской области, подведомственных предприятий и организаций, районного отдела Министерства народного образования, активисты района, а также местная молодежь.
В данном учебном центре организованы учебная секция, секции робототехники и киберспорта. В нем местная молодежь в возрасте от 7 до 30 лет будет бесплатно обучаться основам компьютерной грамотности, программирования, веб-дизайна, робототехники. Успешно окончившим курсы будут вручаться сертификаты.