• AKT vaziri jurnalist va blogerlar bilan ochiq muloqot norasmiy uchrashuv o‘tkazdi
24-oktabr kuni Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari Texnologik parki majmua shou-rumida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Sodiqov  ommaviy axborot vositalari vakillari  va blogerlar bilan ochiq muloqot norasmiy uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Ta’kidlash kerakki, aynan shunday yuqori darajadagi shaklda o‘tkazilgan tadbir ilk marotaba o‘tkazildi. Tadbirda qatnashgan ommaviy axborot vositalari vakillari  va blogerlar shaxsan Vazirlik rahbariyatiga o‘z savollarini murojaat etib ularga batafsil va to‘liq javob olishdi.
Masalan, hozirgi kunda to‘rtinchi hokimyat vakillarini va o‘quvchilarni eng qiziqtirayotgan savollar qatorida AKT sohasidagi kadrlarni tayyorlash masalasi bo‘yicha berilgan savollarga javob berildi.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Sodiqov ta’kidlaganidek, bugungi kunda O‘zbekistonda axborot-kommunikatsiya va raqamli texnologiyalari sohasini rivojlantirishga qaratilayotgan barcha choralar asosiy maqsadga yo‘naltirilgan — yosh avlodimiz uchun munosib shart-sharoit yaratib berish, malakali va raqobatbardosh AKT sohasidagi kadrlarni tarbiyalashdan iboratdir. Hozirda yurtimizda AKT sohasidagi kadrlarni tayyorlash ishlari bosqichma-bosqich amalga oshiriladi.
Yosh AKT sohasidagi kadrlarni tayyorlashda tamal toshini Muhammad al-Xorazmiy nomidagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktab qo‘yadi. O‘rta mahsus AKT ta’limi esa ixtisoslashtirilgan kollej va litseylarda amalga oshiiriladi. Oliy ma’lumotli AKT sohasidagi mutahassislarni esa Toshkent shahridagi Inha universiteti, Toshkent shahridagi Amiti universiteti va Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va uning Qarshi, Nukus, Samarqand, Farg‘ona va Uhrganchdagi fillialari tomonidan amalga oshiriladi.
Respublikada kelgusida AKT sohasidagi ta’limni rivojlantirish va takomillashtirish doirasida 2023 yilgacha respublikaning barcha tuman va shaharlarda informatika va axborot texnologiyalarni chuqurlashtirib o‘rganishga qaratilgan ixttisoslashtirilgan maktablarni ochilishi ham ko‘zda tutilgan. Bundan tashqari, yurtimizning har bir hududida axborot texnologiyalari sohasida kadrlarni tayyorlash bo‘yicha texnikumlar ham ochiladi. Kelgusi yildan boshlab Toshkent viloyatida Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining filiali ishga tushadi.
Shu bilan birga ommaviy axborot vositalari vakillari  va blogerlar  tomonidan raqamli va axborot-kommunikatsiya texnologiyalarni keng joriy etishda elektron hukumat tizimini rivojlantirish, fuqarolarimizga qulay elektron davlat xizmatlarni ko‘rsatish  bo‘yicha olib borilayotgan ishlar bo‘yicha berilgan savollarga ham javob berildi.
Elektron hukumat tizimi faoyliyati oshkoralik va ochiqlik tamoyillarga asoslanadi. Bu esa, o‘z navbatida davlat organlari faoliyati nazorat olib borishda va aholi uchun sifatli davlat xizmatlarni ko‘rsatishda samarali mexanizmni yaratadi.
Ana shu maqsadda Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (https://my.gov.uz) joriy etilgan. Bugungi kunda ushbu portal orqali 210 tadan ortiq elektron davlat xizmatlari taqdim etib kelinmoqda. Ular bo‘yicha yil boshidan beri 2,5 millionga yaqin arizalar kelib tushgan bo‘lib, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 9 foizga oshdi. Yil yakuniga qadar umumiy xizmatlar soni 230 taga yetkaziladi. Jumladan, ko‘chmas mulkni ijaraga berish shartnomalarini ro‘yxatdan o‘tkazish, ish stajini tasdiqlash haqida arxiv ma’lumotnoma olish xizmatlari joriy qilinishi hamda arxitektura-rejalashtirish topshirig‘ini olish, kadastr pasportini ro‘yxatdan o‘tkazish, ipoteka kreditlari bo‘yicha davlat subsidiyasini olish xizmatlarining takomillashtirilishi rejalashtirilgan.
AKT sohasidagi tadbirkorlarga ko‘mak berishda qanday ishlar amalga oshirilayotganligi bo‘yicha berilgan savollarga javob berildi.
AKT sohasidagi tadbirkorlar va startaplar uchun munosib sharoit yaratish mamlakatimizda raqamli iqtisodiyotni rivojlantirishda eng dolzarb va ustuvor vazifalaridan biri. Bu tarzda Vazirlik tomonidan ko‘plab ishlar amalga oshirilmoqda. Toshkent shahrida Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari Texnologik parki tashkil etilishi bunga yorqin misol bo‘la oladi.
Poytaxtimizda barpo etilgan texnopark AKT sohasidagi startapchilarga har tomonlama ko‘mak berishga yunaltirilgan bo‘lib, ularga yuridik, moliyaviy, marketing yordam ko‘rsatiladi.
IT Park rezidentlari barcha soliq va majburiy to‘lovlaridan 2028 yil 1 yanvargacha ozod etilgan. Bundan tashqari, IT Park rezidentlari respublika bo‘yicha joylashuviga qaramay barcha berilgan imkoniyatlardan foydalana oladi.
Hozirgi kunda IT Park rezidentlari soni 416 ga yetib, ular tarkibida 5 mingdan ortiq mutahassis mehnat qiladi. Diqqatga sazovor yana bir jihat: 14 korxona xorijiy kapital ishtirokida, va 54 tasi noldan boshlab tashkil etildi.
Yil boshidan beri IT Park rezidentlari tomonidan jami 750 dan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratildi, dasturiy mahsulotlar va xizmatlar hajmi 346,2 mlrd. so‘m, xususan, eksport hajmi 8,4 mln. dollarni tashkil etdi.
IT Parkning hududiy filiallari binolari Andijon (“Digital city” texnoparki), Farg‘ona (IT Park Marg‘ilon filiali), Sirdaryo (IT Park Guliston filiali) viloyatlarida foydalanishga topshirildi, Andijon filialida 10 ta va Marg‘ilon filialida 7 ta rezident faoliyat yuritmoqda. Joriy yil yakuniga qadar Jizzax viloyat IT Park filiali tashkil etiladi, shuningdek Namangan (5800 kv.m), Nukus (12000 kv.m), Samarqand (1100 kv.m),va Urganch (16000 kv.m) shaharlarida IT Park filiali binolarini qurish bo‘yicha tegishli ishlar amalga oshirilmoqda.
IT Park hududida ekskursiya davomida ommaviy axborot vositalari vakillari  va blogerlar IT Parkning kelgusi infratuzilmaviy rivojlanish rejalari bilan yaqindan tanishdi. Bugungi kunda IT Park hududini kengaytirish va qator infratuzilma ob’ektlarini barpo etish bo‘yicha yirik ishlar olib borilmoqda. Bu yerda bosqichma-bosqich 17 ta imorat, jumladan, 20-25 qavatli ofis binolari, 22 qavatli mehmonxona, universitet, konferensiya zali, kovorking markazi va boshqa ob’ektlar barpo etiladi. Inshootlar 9 balldan yuqori zilzilaga chidamli bo‘ladi. Yer ostida 3 qavatli avtoturargoh quriladi. Majmua hududida kafe va restoranlar, do‘konlar, masjid, sport maydonlari, dam olish joylari ham bo‘ladi.
Mazkur tadbir o‘tkazilishi, shubhasiz, Vazirlik va ommaviy axborot vositalari hamda blogerlar bilan samarali muloqot o‘rnatishga xizmat qiladi. Bu esa nafaqat o‘quvchilarni axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasini rivojlantirishda amalga oshirilayotgan ishlar bilan yaqidan tanishtiradi, bundan tashqari yoshlar va aholi o‘rtasida AKT yo‘nalishiga bo‘lgan qiziqishini ham orttiradi.
Ommaviy axborot vositalari vakillari va blogerlar uchun IT Park ofisi, qurilish ishlari amalga oshirilayotgan hududlar hamda Toshkent teleminorasiga press-tur o‘tkaziladi.

• Министр ИКТ провел открытую неформальную встречу с журналистами и блогерами
24 октября 2020 года в шоуруме Технологического парка программных продуктов и информационных технологий прошла открытая неформальная встреча Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Садикова с представителями средств массовой информации и блогерами.
Следует отметить, что мероприятие такого уровня  и в подобном формате проводилось впервые. Присутствовавшие на мероприятии журналисты и блогеры получили возможность лично задать вопросы руководству Министерства, и на каждый из них был дан подробный и исчерпывающий ответ.
Так, один из самых актуальных вопросов, волнующих как представителей четвертой власти, так и самих читателей — вопросы подготовки кадров в сфере ИКТ.
Как отметил Министр ИКТ, вся проводимая сегодня работа в сфере развития ИКТ-сферы и цифровых технологий в Узбекистане направлена на достижение главной цели — создание достойных условий для подрастающего поколения, воспитание квалифицированных, конкурентоспособных IT-кадров. Сегодня реализуется комплексная и поэтапная подготовка IT-кадров в рамках школьного, среднего специального и высшего образования.
Первый отбор и подготовка IT-кадров осуществляется Специализированной школой по углубленному изучению предметов информационно-коммуникационного направления имени Мухаммада ал-Хоразмий. Среднее специальное ИКТ-образование дается в специализированных колледжах и лицеях. А подготовку IT-специалистов высшего звена уже осуществляют три вуза: Университет Инха в Ташкенте, Университет Амити в Ташкенте, а также Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий со своими филиалами в Карши, Нукусе, Самарканде, Фергане, Ургенче.
Дальнейшее совершенствование системы образования в ИКТ-сфере предусматривает создание до 2023 года во всех районах и городах республики специализированных школ с углубленным изучением информатики и информационных технологий. Также в каждом регионе страны будут открыты техникумы по подготовке кадров в сфере информационных технологий. Помимо этого, начиная со следующего года будет действовать филиал Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий в Ташкентской области.
Со стороны представителей средств массовой информации и блогеров поступил вопрос о проводимой работе по развитию системы электронного правительства, оказания гражданам электронных государственных услуг в контексте широкого внедрения цифровых технологий и ИКТ.
Прежде всего, в основе электронного правительства лежит принцип прозрачности деятельности госорганов. Это, в свою очередь, позволит создать эффективный контроль за их деятельностью и оказанием качественных госуслуг для населения.
С этой целью был создан Единый портал интерактивных государственных услуг (https://my.gov.uz). Сегодня посредством данного портала оказывается свыше 210 видов электронных госуслуг. С начала года на ЕПИГУ поступило порядка 2,5 миллиона обращений, или на 9 процентов больше по сравнению с прошлым годом. К концу года число оказываемых электронных госуслуг через ЕПИГУ намечается довести до 230.
В частности, запланировано внедрить следующие виды услуг — регистрация договоров аренды недвижимости, внедрение услуги по получению архивной справки о стаже работы, а также усовершенствовать услуги по получению архитектурно-плановой приёмки, регистрации кадастрового паспорта, получению государственной субсидии по ипотечному кредиту.
А какие меры оказываются в плане поддержки IT-предпринимательства? Создание соответствующих условий для IT-предпринимателей и стартапов является одним из приоритетных направлений развития цифровой экономики. В этой связи следует отметить, что со стороны Министерства проводится масштабная работа в этом направлении, чему ярким свидетельством является открытый в Ташкенте в прошлом году Технологический парк программных продуктов и информационных технологий.
Созданный в столице технопарк нацелен, прежде всего, на всемерную поддержку IT-стартапов. Резидентам IT Park оказывается юридическая, финансовая, маркетинговая помощь.
Так, резиденты IT-Park освобождаются от всех налогов и обязательных отчислений в государственные целевые фонды до 1 января 2028 года, а также от разовых социальных выплат. Помимо этого, в деятельности отечественного IT-Park действует принцип  экстерриториальности, то есть резиденты технопарка могут пользоваться предоставляемыми им преференциями вне зависимости от места расположения на территории всей республики.
В настоящее время 416 компаний являются его резидентами, где трудится свыше 5 тысяч специалистов. Примечательно, что 14 из них созданы с участием иностранного капитала, а 54 – с нуля.
С начала года резидентами IT Park было создано более 750 новых рабочих мест, объем произведенных программных продуктов и услуг составил 346,2 миллиарда сумов, а экспорт – 8,4 миллиона долларов.
Уже введены в действие региональные филиалы IT Park — Digital city в городе Андижане, филиалы в Маргилане Ферганской области и Гулистане. Сегодня в Андижанском филиале IT Park свою деятельность осуществляют 10 резидентов, в Маргиланском — 7 резидентов. Также ведется работа по строительству филиалов IT Park в Намангане (5,8 тыс. кв.м.), Нукусе (12 тыс. кв.м.), Самарканде (12 тыс. кв.м.), Ургенче (16 тыс. кв.м.).
В ходе экскурсии по IT Park журналисты и блогеры смогли подробно ознакомиться с проектом дальнейшего инфраструктурного развития IT Park. Сегодня на территории технопарка ведутся масштабные строительные работы по расширению его территории, созданию ряда инфраструктурных объектов. Поэтапно будут возведены 17 корпусов, в том числе 20-25-этажные офисные здания, 22-этажная гостиница, университет, конференц-зал, коворкинг-центр и другие объекты. Сооружения могут выдержать землетрясения магнитудой выше 9 баллов. Будет построена подземная трехуровневая автостоянка. В комплексе также будут кафе и рестораны, магазины, мечеть, спортивные площадки и зоны отдыха.
Проведение данного мероприятия, несомненно, стало важным шагом на пути установления плодотворного сотрудничества между Министерством и средствами массовой информации и блогерским сообществом. Это не только позволит широко ознакомить читателей с проводимой работой в сфере развития информационно-коммуникационных технологий, но самое главное, повысит популярность и интерес к ИКТ-направлениям среди молодежи и населения.
Для представителей средств массовой информации и блогеров были организован пресс-тур в офис IT Park, строительные площадки технопарка, а также на Ташкентскую телебашню.