• Raqamli texnologiyalar — korrupsiya kushandasi
O‘zbekiston pochtasi” AJning Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha komissiya tashabbusi bilan Jamiyat ijroiya apparati va filiallari mutassadi xodimlari ishtirokida sohada korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha “Raqamli texnologiyalar — korrupsiya kushandasi” mavzusida video konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Ta’kidlanganidek, O‘zbekistonda korrupsiyaning oldini olish, fosh etish va unga qarshi kurashish borasida tashkiliy-huquqiy choralar amalga oshirilib, korrupsiyaga qarshi kurashishning huquqiy mexanizmi yaratilgan.
Xususan, 2017 yil 4 yanvardan O‘zbekiston Respublikasining “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi Qonuni kuchga kirgani, Prezidentimizning 2019 yil 27 maydagi “O‘zbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni bu boradagi muhim qadam bo‘ldi. Ushbu hujjat korrupsiyaga qarshi kurashish tizimi samaradorligini oshirish, eng yuqori darajadagi qulay ishbilarmonlik muhitini yaratish, mamlakatning xalqaro maydondagi ijobiy obro‘-e’tiborini oshirishga qaratilgan. Farmonda korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlari belgilangan.
Videokonferensiya davomida davlat xizmatchilari daromadlarini deklaratsiya qilish tizimini bosqichma-bosqich joriy etish,korrupsiya bilan bog‘liq huquqbuzarliklar to‘g‘risida xabar bergan shaxslarni himoya qilishning samarali tashkiliy-huquqiy mexanizmlarini joriy etish, aholining huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini yanada oshirish, jamiyatda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni kuchaytirish masalalari muhokama etildi.
Shuningdek, pochta tizimi faoliyati shaffofligini ta’minlash, pochta xizmatlarini ko‘rsatish jarayonida inson omili ta’sirini kamaytirish uchun sohaga ko‘proq raqamli texnologiyalarni joriy etish zarurligiga e’tibor qaratildi.

• Цифровые технологии – против коррупции
По инициативе Комиссии АО «Узбекистон почтаси»по противодействию коррупции в почтовой сфере прошла видеоконференция на тему "Цифровые технологии – против коррупции", в которой приняли участие представители исполнительного аппарата компании и специалисты региональных филиалов.
Как отмечалось, в Узбекистане приняты организационно-правовые меры по предупреждению, выявлению и пресечению коррупции, создан правовой механизм борьбы с ней.
В частности, важным шагом в этом направлении стало вступление в силу 4 января 2017 года Закона Республики Узбекистан "О борьбе с коррупцией", Указ Президента Республики Узбекистан от 27 мая 2019 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы по борьбе с коррупцией  в Республике Узбекистан». Этот документ направлен на повышение эффективности антикоррупционной системы, создание благоприятной деловой среды на самом высоком уровне, укрепление позитивного имиджа страны на международной арене. В указе определены приоритетные направления государственной политики в борьбе с коррупцией.
В ходе видеоконференции обсуждались вопросы поэтапного внедрения системы декларирования доходов государственных служащих, внедрения эффективных организационно-правовых механизмов защиты осведомителей, дальнейшего повышения правосознания и правовой культуры населения, усиления нетерпимости к коррупции в обществе.
Внимание также уделялось необходимости внедрения большего числа цифровых технологий в этой области для обеспечения прозрачности почтовой системы, уменьшения воздействия человеческого фактора при предоставлении почтовых услуг.