Xalqaro matematika olimpiadasi (XMO) har yili o'rta maktab o'quvchilari o'rtasida o'tkaziladigan iqtidorli yoshlar o'rtasida eng nufuzli matematik tanlov hisoblanadi.
Har bir mamlakatdan 6 ta ishtirokchini yuboradi, ular ikki kunlik tanlovda 3ta vazifani yechishlari uchun 4,5 soat vaqt ajratadilar. Kompleks vazifalar algebra, geometriya, raqam nazariyasi va kombinatoriya bo'limlaridan tanlanadi. XMO har yili 1969 yildan buyon tashkil etilib, O'zbekistondan jamoalar 1997 yildan beri ishtirok etmoqda.
Kombinatorylik jamoasi a'zolarini bilishni kuchaytirish maqsadida professor R. Turdibayev IUT guruhida bir qator treninglar o'tkazdi. Repetitorlik munosabatlariga bag'ishlangan maxsus mavzular, ikkilamchi hisoblash tamoyillari, grafikalar nazariyasi mashg'ulotlarning asosiy mavzularidir.
Ushbu mavzularning ko'pchiligi Toshkentdagi Inha universiteti kompyuter va dasturiy injiniring fakultetining kurs talabalari uchun alohida matematik kursi bilan qamrab olinadi, chunki kombinatorlar algoritmlarni ishlab chiqishda va ularning samaradorligini isbotlashda keng qo'llaniladi.

• Профессор Университета Инха в Ташкенте стал руководителем команды Узбекистана, которая будет соревноваться в 60-ой Международной математической олимпиаде
15.07.2019
Профессор Университета Инха в Ташкенте, Рустам Турдибаев (PhD) стал руководителем команды Узбекистана, которая будет соревноваться в 60-ой Международной математической олимпиаде.
Международная математическая олимпиада (ММО) - это самый престижный математический конкурс среди талантливой молодежи, который ежегодно проводится среди учеников старших классов.
Каждая страна посылает команду из шести участников, которые соревнуются в двухдневном соревновании с 3 задачами и 4,5 часами отведенными на их решение. Сложные задачи выбираются из школьных разделов алгебры, геометрии, теории чисел и комбинаторики. ММО организуется с 1969 года ежегодно, и команды из Узбекистан принимают участие с 1997 года.
Для того чтобы усилить знания членов команды по комбинаторике, Р.Турдибаев провел несколько тренингов для команды в IUT. Специальные темы по рекуррентным отношениям, принципу двойного счета, теории графов были основными темами учебных тренингов.
Отметим, что большинство этих тем освещаются в курсе «Дискретная математика» для студентов курса факультета компьютерного и программного инжиниринга Университета Инха в г.Ташкенте, так как комбинаторика широко используется в разработке алгоритмов и доказательстве их эффективности.