• Namangan viloyati faollari ishtirokida yigʻilish boʻlib oʻtmoqda
Namangan shahrida viloyat faollari, vazirlik va idoralar rahbarlari, nuroniylar, tadbirkorlar, yoshlar ishtirokida yigʻilish boshlandi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Namangan viloyatining oʻtgan yilgi koʻrsatkichlarini tahlil qilib, yangi vazifalarni belgilab bermoqda.
- Oʻtgan yili qanday natijalarga erishdik, odamlar hayotida nimalar oʻzgardi, degan savol hammamizni qiynashi kerak. Bu savollarga javob topish uchun har kuni izlanishimiz, zamon talablarini oʻrganib, ilm bilan, aql bilan mehnat qilishimiz zarur. Shunda iqtisodiyotimiz raqobatbardosh boʻladi. Nima degani raqobatbardosh? Chet elda bozor topish, dunyoga munosib boʻlish degani. Qachon munosib boʻladi? Ilgʻor texnologiya boʻlsa, ularni ishlata oladigan yoshlarimiz boʻlsa, sifat boʻlsa, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yigʻilishda 2018 yilda umumiy qiymati 1,8 trillion soʻm boʻlgan 577 ta ishlab chiqarish va xizmat koʻrsatish obyektlari ishga tushirilgani, investitsiyalar hajmi 1,7 barobarga oshgani qayd etildi.
Shu bilan birga, Namangan viloyatini rivojlantirish boʻyicha mavjud imkoniyatlar va rezervlar toʻliq ishga solinmayotgani koʻrsatib oʻtildi. Oʻtgan yili yalpi hududiy mahsulot oʻsishi respublika koʻrsatkichidan 2 barobar past boʻlgani, qishloq xoʻjaligida mahsulot ishlab chiqarish hajmi kamaygani tanqid qilindi.

• Проходит совещание с участием актива Наманганской области
В городе Намангане началось совещание с участием актива области, руководителей министерств и ведомств, аксакалов, предпринимателей и молодежи.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев анализирует показатели Наманганской области за прошлый год и опеределяет новые задачи.
- Всех нас должно волновать - каких результатов мы достигли в прошлом году, что изменилось в жизни людей? Для ответа на эти вопросы мы должны постоянно изучать современные требования, работать с умом. Только так наша экономика будет конкурентоспособной. Что такое конкурентоспособность? Это выход на внешние рынки и занятие в них достойного места. Этого можно достичь, когда будут передовые технологии, молодежь, умеющая ими пользоваться, когда будет качество, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании отмечалось, что в 2018 году введено 577 производственных и сервисных объекта общей стоимостью 1,8 триллиона сумов, объем инвестиций увеличился в 1,7 раза.
Вместе с тем отмечалось, что имеющие возможности и резервы для развития Наманганской области еще не задействованы полностью. Подвергнут критике тот факт, что в прошлом году рост валового регионального продукта был вдвое ниже республиканского показателя, снизилось производство продукции в сельском хозяйстве.