• Yosh olimlar tomonidan xalqaro tajribadan foydalanish
1 fevral kuni Toshkent shahridagi Inha universiteti professor-oʻqituvchilari “Xalqaro tajriba va yosh olimlar uchun yaratilgan imkoniyatlardan foydalanish: muammolar va yechimlar” mavzusidagi press-klub sessiyasida ishtirok etdi.
Hozirgi paytda xorijiy oʻquv yurtlarda oʻqishni tamomlayotgan talabalar va bitiruvchilar oldida Vataniga qaytish masalasi dolzarb ahamiyat kasb etmoqda. Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan keng koʻlamdagi islohotlar natijasida, yoshlar oʻz bilim va kuchlari bilan mamlakatimizga katta qiziqish uygʻotishi mumkin.
Soʻzga chiqqanlar, (Webometrics) universitetlarning xalqaro reytingi tomonidan Toshkent shahridagi Inha universitetining saytiga iqtibos koʻrsatkichi boʻyicha birinchi oʻrin berganligini alohida taʼkidladi.
Press-klub ishtirokchilari xalqaro oʻquv yurtlarida (Phd) doktorlik darajasini olgan yosh olimlar bilan birgalikda munozara shaklida yosh olimlar tomonidan xorijiy tajribadan samarali foydalanish borasidagi muammolar va ularni hal etish yoʻllarini hamda Oʻzbekiston yoshlari bilan tajriba va bilimlarni almashishni tashkil etish masalasini muhokama qildi.

• Использование международного опыта молодыми учеными
1 февраля профессора-преподаватели Университета Инха в Ташкенте приняли участие в пресс-клубе на тему «Использование международного опыта и возможностей, созданных для молодых ученых: проблемы и пути решения».
В настоящее время, перед студентами, завершающими учебу, и выпускниками, окончившими зарубежные учебные заведения, остро встает вопрос возвращения на Родину. В результате проводимых широкомасштабных реформ в Узбекистане, молодые люди силами своих знаний способны вызвать большой интерес к нашей стране.
Выступавшие особо отметили присвоение международным рейтингом университетов (Webometrics), первого места по цитируемости сайта Университета Инха в Ташкенте.
Участники пресс-клуба вместе с местными молодыми учеными, получившими докторскую степень (Phd) в международных высших учебных заведениях, в дискуссионной форме обсудили проблемы и пути их решения для эффективного использования международного опыта молодыми учеными, а также организации обмена опытом и знаниями с молодежью Узбекистана.