28 yanvar kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida hindistonlik ekspert J.Partasarati bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. U Toshkent shahrida Texnopark yaratish boʻyicha maslahatchi sifatida hamda uning boshqaruvida konsultativ yordam koʻrsatish maqsadida Oʻzbekistonga jalb qilingan.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi oʻrinbosari O.Umarov hindistonlik ekspertning bu kabi AT-Parklarini yaratishdagi ulkan ish tajribasini eʼtirof etdi.
Hindistonda maʼlumotlarni boshqarish markazlari, tadbirkorlikni rivojlantirish boʻyicha inkubatsiya markazlari singari yirik davlat loyihalari uning rahbarligida amalga oshirilgan. U uzoq vaqt Bangalor (Hindiston)dagi Texnoparkni ham boshqargan. Hozirgi paytda, janob J.Partasarati Hindistonda AT-parklari (STPI) boʻyicha maslahatchi hisoblanadi.
Hindistonlik ekspert Oʻzbekistonda Texnopark yaratilishi va uning muvaffaqiyatli ish olib borishi uchun zarur boʻlgan barcha saʼy-harakatlarni amalga oshirishga tayyor ekanini bildirdi. U, oʻz oldida turgan asosiy vazifa sifatida Oʻzbekistondagi Texnoparkka axborot texnologiyalari parklarini yaratish va faoliyatini tashkil etish boʻyicha Hindistonda ishlab chiqilgan ilgʻor, koʻp yillik tajribani joriy etish ekanini alohida taʼkidladi.

• Мининфоком привлекает индийского эксперта для создания технопарка в Ташкенте
28 января в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций состоялась встреча с индийским экспертом Дж.Партасарати, привлеченным в Узбекистан в качестве советника по созданию Технопарка в городе Ташкенте и оказанию консультативной помощи в его управлении.
Первый заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций О.Умаров отметил большой опыт работы индийского эксперта в создании аналогичных ИТ-парков.
Под его руководством в Индии были реализованы такие крупные государственные проекты, как создание центров управления данными, создание инкубационных центров для продвижения предпринимательства. Он долгое время управлял Технопарком в Бангалоре (Индия). В настоящее время господин Дж.Партасарати является советником по ИТ-паркам (STPI) в Индии.
Индийский эксперт выразил готовность приложить необходимые усилия для создания и успешной дальнейшей работы Технопарка в Узбекистане. Он особо отметил, что основной задачей, стоящей перед ним, является внедрение в узбекский Технопарк передового и многолетнего опыта, наработанного Индией по созданию и организации работ парков информационных технологий.