• Davlat boshqaruviga raqamli iqtisodiyot, elektron hukumat hamda axborot tizimlarini joriy etish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida
14.12.2018
2018 yil 13 dekabrda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Oʻzbekiston Respublikasi davlat boshqaruviga raqamli iqtisodiyot, elektron hukumat hamda axborot tizimlarini joriy etish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi Farmoni qabul qilindi.
Farmonga koʻra, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi elektron hukumat hamda davlat boshqaruvida axborot tizimlarini joriy etish, ushbu sohada yagona davlat siyosatini ishlab chiqish va amalga oshirish hamda davlat organlari va tashkilotlarining faoliyatini muvofiqlashtirish sohasida vakolatli organ etib belgilandi.
Loyiha boshqaruvi milliy agentligiga 2019 yilning 1 mayiga qadar “Elektron hukumat” tizimini rivojlantirish konsepsiyasi loyihasining ishlab chiqilishi va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga kiritilishini taʼminlash yuklatilgan.
Shuningdek, mazkur Farmonga muvofiq, 2019 yilning 1 aprelidan boshlab davlat organlari, tashkilotlari, mahalliy davlat hokimiyati organlari, Oʻzbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatik vakolatxonalari xodimlari uchun oʻz xizmat vazifalarini bajarishda, jumladan, xorijda boʻlish vaqtida, aloqaning maxfiyligi, tezkorligi, xavfsizligi va telekommunikatsiya xizmatlariga sarflanadigan byudjet mablagʻlarining tejalishini taʼminlaydigan hukumat mobil aloqasi tizimidan foydalanilishi majburiy hisoblanadi.

• О дополнительных мерах по внедрению цифровой экономики, электронного правительства, а также информационных систем в государственном управлении
14.12.2018
13 декабря 2018 года принят Указ Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по внедрению цифровой экономики, электронного правительства, а также информационных систем в государственном управлении Республики Узбекистан».
Согласно указу, Национальное агентство проектного управления при Президенте Республики Узбекистан определено уполномоченным органом в области электронного правительства, а также внедрения информационных систем в государственном управлении, ответственным за разработку и реализацию единой государственной политики и осуществление координации деятельности государственных органов и организаций в данной области.
Национальному агентству проектного управления в срок до 1 мая 2019 года поручено обеспечить разработку и внесение в Администрацию Президента Республики Узбекистан проекта Концепции развития системы «Электронное правительство».
Указом также устанавливается обязательность использования с 1 апреля 2019 года работниками государственных органов, организаций, органов государственной власти на местах, дипломатических представительств за рубежом при исполнении служебных обязанностей системы правительственной мобильной связи, обеспечивающей конфиденциальность, мобильность, безопасность и экономию бюджетных средств на услуги телекоммуникаций, в том числе при нахождении за рубежом.