• Hindistonning Informatika milliy markazi vakillari bilan uchrashuv
2018 yil 11 dekabrda Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida vazirlik masʼul xodimlari va Hindistonning Informatika milliy markazi (NIC) vakillari – mazkur Markaz direktori oʻrinbosarlari Ranjna Nagpal (Ranjna Nagpal), Sethi Inter Pal Singh (Sethi Inter Pal Singh) va Bekal Vinaya (Bekal Vinaya)lar bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv davomida Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi huzuridagi “Elektron hukumat”ni rivojlantirish markazi va Hindiston Informatika milliy markazining kelgusidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Jumladan, Oʻzbekistonda elektron hukumat infratuzilmasini rivojlantirish, koʻrsatilayotgan davlat xizmatlarining sifatini baholash metodologiyasini ishlab chiqish, davlat organlari faoliyatida boshlangʻich (dastlabki) ochiq kodli dasturiy mahsulotlarni joriy etish, shuningdek, davlat xizmatchilarini elektron hukumat sohasidagi elektron tibbiyot, elektron taʼlim, elektron parlament, biznes jarayonlarni avtomatlashtirish va boshqa turli yoʻnalishlar boʻyicha oʻquvlarini tashkil etish yuzasidan istiqboldagi hamkorlik masalalari koʻrib chiqildi.
Shu bilan birga, hindistonlik ekspertlar “Digital India” loyihasi va uning amalga oshirilishida NICning tutgan oʻrni haqida batafsil maʼlumot berdilar. Zamonaviy texnologik yechimlar yordamida elektron hukumat tizimini yaxshilash boʻyicha bilam va koʻnikmalari, davlat boshqaruvi tizimi samaradorligini oshirish maqsadida uning shaffofligini taʼminlash borasidagi tajribalari bilan fikr almashildi.
Uchrashuv doirasida tomonlar Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi huzuridagi “Elektron hukumat”ni rivojlantirish markazi va Hindistonning Informatika milliy markazi oʻrtasidagi kelgusidagi hamkorlik boʻyicha “Yoʻl xaritasi”ni tasdiqlash hamda uning asosida loyihalarni bosqichma-bosqich amalga oshirishni kelishib oldilar.

• Встреча с представителями Национального центра информатики Индии
11 декабря 2018 года в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан прошла встреча ответственных сотрудников министерства с представителями Национального центра информатики (NIC) Индии в лице заместителей директора Центра – Ранджны Нагпала (Ranjna Nagpal), Сетхи Интер Пал Сингха (Sethi Inter Pal Singh) и Бекали Виная (Bekal Vinaya).
В ходе встречи обсуждены вопросы дальнейшего сотрудничества Центра развития системы «Электронное правительство» при Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и Национального центра информатики Индии по вопросам развития инфраструктуры электронного правительства в Узбекистане, разработки методологии оценки качества оказания государственных услуг, внедрения программных продуктов с открытым исходным кодом в деятельность государственных органов, а также организации обучения государственных служащих в области электронного правительства по направлениям: электронная медицина, электронное образование, электронный парламент, автоматизация бизнес процессов и другие.
Вместе с тем, индийские эксперты предоставили подробную информацию о проекте «Digital India», роли NIC в реализации данного проекта, поделились знаниями и навыками по улучшению системы электронного правительства с помощью передовых технологических решений, опытом в обеспечении прозрачности для повышения эффективности системы государственного управления.
В рамках встречи стороны договорились утвердить “Дорожную карту” по дальнейшему сотрудничеству между Центром развития системы «Электронное правительство» при Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и Национальным центром информатики Индии, а также поэтапно реализовать проекты в рамках утвержденной «Дорожной карты».