• GDG-Tashkent DevFest birinchi dasturchilar xalqaro festivali bo‘lib o‘tdi
2018-yil 24-noyabrda Inha universitetida birinchi xalqaro GDG-Tashkent – DevFest dasturchilar festivali bo‘lib o‘tdi.
DevFest – bu Google kompaniyasi qo‘llab-quvvatlovi bilan Google Developers Group hamjamiyatlari tomonidan butun dunyo bo‘ylab o‘tkaziladigan global tadbir hisoblanadi. Uning doirasida dasturchilar, IT-mutaxassislar, IT-ixtisosligi bo‘yicha talabalar hamda zamonaviy texnologiyalarga befarq bo‘lmagan insonlar ishtirokida Google tomonidan taqdim etilayotgan eng so‘nggi texnologiyalar va ishlanmalar muhokama qilinadi.
Kun davomida 500 nafarga yaqin ishtirokchi axborot texnologiyalarining turli yo‘nalishlari bo‘yicha ma’ruzalar va mahorat maktablarida qatnashdi, shuningdek, ishlanmalar bo‘yicha mutaxassislarning mahsulotlari bilan yaqindan tanishdi.
Universitetda, shuningdek, mahalliy va xorijiy IT-kompaniyalarining vakillari  ma’ruzalar bilan ishtirok etdilar. Ular IT-sohaning turli yo‘nalishlari bo‘yicha o‘zlarining bilim va tajribalari bilan o‘rtoqlashdilar.
Festival ishtirokchilari – mahalliy va xorijiy mutaxassislar axborot texnologiyallari sohasidagi so‘nggi trendlarni muhokama qildilar. Ishtirokchilar blokcheyndan foydalanish, mobil ilovalar yaratish, biznesda VR/AR texnologiyalarni qo‘llash va boshqa turli masalalarni ko‘rib chiqdilar.
Tadbir davomida Toshkentdagi Inha universiteti rektori Muzaffar Jalolov va O‘zbekiston Yoshlar ittifoqi Markaziy kengashi raisining birinchi o‘rinbosari Alisher Sadullayev hamkorlik to‘g‘risidagi memorandumni imzoladilar.

• Прошел первый международный фестиваль для разработчиков GDG-Tashkent – DevFest
24 ноября 2018 года в Университете Инха прошел первый международный фестиваль GDG-Tashkent – DevFest.
DevFest – это глобальное событие, проводимое по всему миру сообществами Google Developers Group при поддержке компании Google. В рамках этих событий происходит представление и обсуждение последних технологий и разработок Google с участием разработчиков, IT-специалистов, студентов IT-специальностей и людей, которые неравнодушны к современным технологиям.
В течение дня около 500 участников приняли участие в лекциях и мастер-классах по различным направлениям информационных технологий, а также ознакомились с продуктами разработчиков.
В университете представители местных и зарубежных IT-компаний выступили с лекциями. Они поделились своими знаниями и опытом в различных направлениях IT-сферы.
Участники фестиваля – местные и иностранные специалисты обсудили последние тренды в сфере информационных технологий. Участники рассмотрели вопросы использования блокчейна, создания мобильных приложений, использования возможности VR/AR технологий в бизнесе, и другое.
В ходе мероприятия, ректор Университета Инха в Ташкенте Музаффар Джалалов и первый заместитель председателя Центрального совета Союза молодежи Узбекистана Алишер Садуллаев подписали меморандум о сотрудничестве.