• Toshkent va Jizzaxda “ICTEXPO-2018” ko‘rgazmasi o‘z ishini boshladi
26 sentabr kuni Toshkent va Jizzaxda “ICTWEEK Uzbekistan 2018” Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari haftaligining asosiy tadbirlaridan biri “ICTEXPO-2018” ko‘rgazmasi o‘z ishini boshladi.
Bu yil Toshkent shahrida Ko’rgazma an’anaviy tarzda “O‘zekspomarkaz” MKK da (Pavilion №1) 26 sentabrdan 28 sentabrga qadar, dastlabki ikki kun B2B formatida, uchinchi kuni esa B2C formatida o’tkaziladi.
“ICTEXPO-2018” AKT ko’rgazmasining olib borishni asosiy maqsadi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasidagi yutuqlarni namoyish qilish, ekspertlar jamoalarining professional platformasini shakllantirish va milliy bozor subyektlarining raqobatbardosh ustunliklarini rivojlantirishdan iborat. Bundan tashqari, AT-biznes va iste’molchilarning keng doirasini to’g’ridan-to’g’ri aloqalarga kirish, ta’minot va talabni qondirish hamda qo’shma tashabbuslarni faollashtirishga imkon beradi.
ICTEXPO-2018 Ko’rgazmasi doirasida nafaqat xususiy va qo’shma korxonalarning mahsulotlari va texnologiyalari, balki xorijiy kompaniyalarniki ham namoyish etildi. ICTEXPO-2018 ishtirokchilari 50 dan ortiq eksponent-korxonalar, jumladan, mahalliy AKT sohasi vakillari, shuningdek, Rossiya, Qozog’iston va boshqa kompaniyalardan iborat bo’ldi. Ko’rgazma dasturi turli xil bo’lib, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasidagi so’nggi yutuqlarni namoyish etish uchun mo’ljallangan ko’ngilochar tadbirlarni o’z ichiga oladi.
Shuni alohida ta’kidlash joizki, bu yilgi ko’rgazmani olib borish shakllari yanada innovatsion bo’ldi. ICTEXPO-2018 tashrif buyuruchilari va mehmonlari o’rnatilgan interaktiv kiosklar yordamida turli nominatsiyalar bo’yicha eng yaxshi stendlar uchun ovoz berish imkoniyatiga ega bo’ldilar.
Toshkent shahridagi ICTEXPO-2018 yana 2 kun bo’ladi, kirish ochiq va registratsiya orqali.
Shuningdek, 26-27 sentabr kunlari Jizzax Mintaqaviy Ko’rgazma ICTEXPO-2018, Istiqlol-12 ko’chasi Olimpiya zaxiralari kolleji manzili bo’yicha bo’lib o’tadi. Mintaqaviy Ko’rgazmada 30 dan ortiq eksponent-korxonalar ishtirok etgan, bu esa o’z navbatida Jizzax viloyati uchun yaxshi ko’rsatgich.
Jizzaxdagi ko‘rgazmaning asosiy bo‘limlari: “Теlеkоmmуnikatsiyalar”, “Elektron hukumat”, “Xavfsiz shahar”, “Internet-texnologiyalar”, “Jizzax” EIZ, “Jizzax viloyatining KSZ”, “Turli sohalarni axborotlashtirish”, “Mobil yechimlar”, “Kichik biznes uchun IT-yechimlar” va boshqalar.
Jizzaxdagi ko‘rgazma 2018 yilning 27 sentabriga qadar davom etadi.
Ko‘rgazmalar dasturi turli-tuman bo‘lib, o‘z ichiga keng miqiyosdagi ta’lim seminarlari, davra suhbatlari, shuningdek, AKT sohasida so‘nggi yillardagi yutuqlarni namoyish etishga mo‘ljallangan ko‘ngilochar dasturlarni qamrab oladi.

• В Ташкенте и Джизаке открылась выставка ICTEXPO 2018
26 сентября в Ташкенте и Джизаке открылась выставка ICTEXPO 2018, которая является одним из основных мероприятий Недели информационно-коммуникационных технологий ICTWEEK Uzbekistan 2018.
В этом году в Ташкенте выставка проходит в НВК «Узэкспоцентр» (Павильон №1) с 26 по 28 сентября, из которых первые два дня пройдут формате В2В, а третий день в формате B2C.
Целью выставки является демонстрация достижений в сфере информационных технологий и коммуникаций, формирование профессиональной площадки экспертного сообщества, развитие конкурентных преимуществ субъектов национального рынка. Она также дает возможность широкому кругу участников ИТ бизнеса и потребителей вступать в непосредственные контакты, способствуя удовлетворению спроса и предложения, активизации совместных инициатив.
В рамках Выставки ICTEXPO 2018 демонстрируются не только продукты и технологии частных и совместных предприятий, но и зарубежных компаний. Участниками ICTEXPO 2018 в Ташкенте стали более 50 компаний-экспонентов, среди которых представители отечественной отрасли ИКТ, а также компании из России, Казахстана, Япония, Германия и др. Программа выставки разнообразна и включает в себя развлекательные мероприятия, призванных продемонстрировать последние достижения в сфере информационно-коммуникационных технологий.
Формат проведения Выставки в этом году стал более инновационным. Посетители и гости ICTEXPO 2018 смогли проголосовать за лучшие стенды в различных номинациях, благодаря установленным интерактивным киоскам.
Выставка ICTEXPO 2018 в городе Ташкенте продлится еще два дня, вход свободный после регистрации на месте.
В региональной выставке ICTEXPO 2018 в городе Джизак представлено более 30 участников-экспонентов из Джизакской, Самаркандской, Сырдарьинской областей и г.Ташкента.
Основными разделами Джизакской выставки стали «Телекоммуникации», «Электронное правительство», «Безопасный город», «Интернет-технологии», «СЭЗ «Джизак», «МПЗ Джизакской области», «Информатизация различных сфер (медицина, образов, и др.)», «Мобильные решения», «ИТ-решения для малого бизнеса» и др.
Выставка в Джизаке продлится до 27 сентября 2018 года.
Программа выставки и в Ташкенте разнообразна и включает в себя широкий спектр образовательных семинаров, круглых столов, а также мероприятий развлекательного характера, призванных продемонстрировать последние достижения в сфере ИКТ.