6 dekabr kuni  Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasida O‘zbekiston Respublikasi hamda Yaponiya hukumatlari o'rtasida "Toshkent axborot texnologiyalari universitetining o‘quv media-markazi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida"gi notalar almashinuvi va grant kelishuvi imzolandi.
Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) tomonidan beg‘araz yordam sifatida taqdim qilinayotgan mazkur grant miqdori 187,9 mln yapon iyenasi (1,6 mln. AQSh dollar) ni tashkil qiladi.
Loyiha doirasida Toshkent axborot texnologiyalari universitetida AKT sohasining rivojlanish tendensiyalarini va jahonning bu borada peshqadam ta’lim muassasalari tajribasini hisobga olgan holda, teleradio sohasining bo‘lajak mutaxassislari uchun kompyuter, multimedia uskunalari bilan ta’minlangan zamonaviy ilmiy-tadqiqot hamda o‘quv laboratoriyasi quriladi.
Mazkur loyihaning amalga oshirilishi "Kino va tele operatorlik", "Maxsus yoritish texnologiyasi" yo‘nalishlarida tahsil olayotgan yoshlarga nazariy bilimlaridan amalda foydalanish imkonini beradi, interaktiv o‘quv muhitining yaratilishiga xizmat qiladi.

• В ТУИТ будет создан учебный медиа-центр
6 декабря в Государственном комитете Республики Узбекистан по инвестициям состоялось подписание обменных нот и грантового соглашения по проекту «Создание учебного медиа-центра Ташкентского университета информационных технологий». Грант в размере 187,9 млн. японских иен (более 1,6 млн. долларов США) предоставляется по программе безвозмездной помощи правительства Японии в лице Японского агентства по международному сотрудничеству (JICA).
В рамках проекта будет создан учебный медиа-центр Ташкентского университета информационных технологий, в котором предусмотрена организация научно-исследовательских и научно-учебных лабораторий их оснащение компьютерами, мультимедийным и сетевым оборудованиям с учетом современных тенденций развития ИКТ в области теле- и радио- индустрии, исходя из опыта ведущих стран мира.
Реализация данного проекта позволит повысить качество преподавания по основным специальным и практическим дисциплинам, профессиональной подготовки специалистов по направлениям «Кинотелеоператорство» и «Технологии спецосвещения», улучшит теоретическое и практическое усвоение студентами профессиональных навыков по специальностям, проведению интерактивных учебных занятий в Медиацентре, а также научных и опытно-конструкторских работ.