• Vazirlik «Simens» kompaniyasi bilan memorandum imzoladi
O'zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A. Aripov Germaniya Federativ Respublikasiga tashrifi doirasida 15 noyabr kuni «Siemens AG» konsernining Myunxenda joylashgan bosh qarorgohida bo'lib, uning Rossiya va Markaziy Osiyo bo'yicha prezidenti Azi Roland Bush bilan uchrashdi.
Uchrashuv chog'ida tomonlar "Xavfsiz shahar" kontsepsiyasini amalga oshirishda ikki tomonlama hamkorlik qilishni muhokama qilib, mazkur yo'nalishda O'zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda «Siemens» o'rtasida anglashuv memorandumi imzolandi.
Xususan, mazkur yo'nalishda yong'in xavfsizligini ta'minlashning kompleks yechimini joriy qilish, shahar infratuzilmasi va transport xo'jaligini evakuatsiya qilish tizimini yaratishda AKT dan foydalanish, shuningdek elektr tarmoqlarida «aqlli tarmoqlar» (Smart Grid) texnologiyasidan foydalanish bo'yicha hamkorlik qilinadi.
"Innovatsiya va raqamlashtirishda katta tajribaga ega muassasa sifatida biz O'zbekiston bilan sanoatni, shahar infratuzilmasi va energetika, sog'liqni saqlash sohalarida zamonaviy texnologiyalarni joriy qilish bo'yicha yaqindan hamkorlik qilishga tayyormiz. Misol uchun, "internet buyumlari" tendensiyasi uchun biz taklif qilayotgan operatsion tizimlar bugungi kunda shaharlar xavfsizligini ta'minlash hamda qulayligini, shuningdek raqobatbardoshlik va barqaror taraqqiyotni oshirishda muhim ahamiyatga ega", deydi «Siemens AG» boshqaruvi a'zosi Roland Bush.
Hamkorlik doirasida Siemens kompaniyasining boshqa yo'nalishlardagi muvaffaqiyatli ishlanma va texnologiyalarini o'rganish ham ko'zda tutilgan. Bu borada etakchi ekspertlar ishtirokida o'quvlar, mashg'ulot-seminarlar, konferentsiyalar o'tkazish rejalashtirilmoqda.

• Мининфоком и «Сименс» подписали Меморандум
15 ноября в рамках визита премьер-министра Республики Узбекистан в Германию делегация Узбекистана во главе А. Арипова посетила штаб-квартиру концерна «Сименс АГ» в Мюнхене, где состоялась встреча с президентом «Сименс» в России и Центральной Азии Роландом Бушем.
В ходе встречи стороны отметили намерения взаимодействовать в сфере реализации концепции «Безопасный город». Соответствующий Меморандум заключен между Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций и «Сименс». Стороны наладят сотрудничество в сфере реализации концепции «Безопасный город».
Стороны рассмотрят возможность внедрения комплексных решений пожарной безопасности, систем эвакуации на объектах городской инфраструктуры и транспортного хозяйства. Речь также идет об использовании технологий «умных сетей» (Smart Grid) при модернизации электрических сетей.
«Имея обширный опыт в области инноваций и цифровизации, мы стремимся укрепить сотрудничество с Узбекистаном и способствовать дальнейшей модернизации промышленности, городской инфраструктуры, энергетики и здравоохранения страны. Например, операционные системы для «Интернета вещей» играют значимую роль в обеспечении городской безопасности и повышении пригодности городов для жизни, а также их устойчивого развития», – заявил Роланд Буш, член Правления «Сименс АГ».
В рамках сотрудничества Сименс ознакомит с проектами на базе технологий, решений и международного опыта по ряду направлений. В рамках реализации сотрудничества будут проведены тренинги семинары, конференции.