• Raqamli texnologiyalar vazirligi va Amazon Web Services (AWS) oʻrtasida oʻzaro anglashuv memorandumi imzolandi
04.05.2023
Raqamli texnologiyalar vazirligi va Amazon Web Services EMEA SARL oʻrtasida oʻzaro anglashuv memorandumi imzolandi. Hujjatni imzolash marosimi 2-may kuni Berlinda boʻlib oʻtgan Oʻzbekiston-Germaniya biznes-forumi doirasida boʻlib oʻtdi.
Memorandumga koʻra, tomonlar Oʻzbekistonda davlat sektorining raqamli transformatsiyasi, raqamli savodxonlik, raqamli koʻnikmalar va tadqiqotlar sohasidagi bilim va ilgʻor tajribalar, innovatsiyalar, fundamental siyosat va bulutli texnologiyalarni qoʻllab-quvvatlovchi boshqa sohalarda qoʻshma muhokamalar tashkil etish imkoniyatlarini baholashni maqsad qilishgan.
Memorandum doirasidagi hamkorlik bilim almashish va AI/ML taʼlimi va tadqiqotlari uchun umumiy Amazon Web Services (AWS) yoʻriqnomalarini oʻz ichiga olishi mumkin.
Bundan tashqari, “Raqamli Oʻzbekiston – 2030” milliy strategiyasi hamda bulutli texnologiyalar va maʼlumotlar toʻgʻrisidagi qonun hujjatlariga oid sohaviy maslahatlashuvlar doirasida ikki tomon tajriba va ilgʻor tajriba almashadi. AWS eng yaxshi AWS global amaliyotlariga asoslangan maslahatlar, takliflar va maslahatlar beradi.
IT Park direktori Farhod Ibragimov Memorandumni imzolash muhimligini qayd etib, qoʻshma loyihalarni amalga oshirish dolzarbligini taʼkidladi:
“Amazon vakillari bilan uchrashuvlar va muzokaralar chogʻida biz koʻplab oʻxshash maqsadlar va ambitsiyalarimiz borligini angladik. Biz muloqotimizni AWS kompaniyasining EMEA mintaqasidagi moliya direktori Shohrux Joʻraev koʻmagida boshladik. Bugun esa Oʻzbekiston IT tarixidagi yana bir muhim sana boʻldi.
Amazon kabi kompaniyalar bilan hamkorlik IT-loyihalarni rivojlantirishning yangi toʻlqinini boshlab beradi. Biz sheriklik salohiyatiga qatʼiy ishonamiz va hamkorlikdagi hamkorlikdagi saʼy-harakatlar Oʻzbekistonga IT sohasini rivojlantirishning yangi bosqichiga koʻtarilishi va qator muammolarni hal qilish imkonini berishiga ishonamiz”.
“Oʻzbekiston tadbirkorlar, jamoat tashkilotlari va korxonalar zamonaviy raqamli jamiyat haqidagi qarashlarni baham koʻrgan innovatsiyalarning yangi davriga qadam qoʻymoqda. Biz Oʻzbekiston hukumati bilan ushbu anglashuv memorandumini imzolaganimizdan mamnunmiz va innovatsiyalarni ragʻbatlantirish, raqamli iqtisodiyotni rivojlantirishga koʻmaklashuvchi, eskirgan IT-tizimlarni modernizatsiya qilishni qoʻllab-quvvatlovchi va kelajak uchun raqamli koʻnikmalarni rivojlantiruvchi tashabbuslar orqali ushbu qarashni qoʻllab-quvvatlashdan mamnunmiz”, – dedi Amazon Web Services EMEA davlat siyosati direktori Franko Spissiariella.

• Министерство цифровых технологий Республики Узбекистан и Amazon Web Services (AWS) подписали Меморандум о взаимопонимании
04.05.2023
Министерство цифровых технологий Республики Узбекистан и Amazon Web Services EMEA SARL подписали Меморандум о Взаимопонимании (МоВ). Церемония подписания документа состоялась 2 мая в ходе Узбекско-Германского бизнес-форума в Берлине.
Согласно МоВ, стороны намерены оценить возможность организации совместных дискуссий в области цифровой трансформации государственного сектора Узбекистана, цифровой грамотности, знаний и передового опыта в области цифровых навыков и исследований, инноваций, основополагающих политик и нормативных актов, поддерживающих облачные технологии.
Сотрудничество в рамках МоВ может включать обмен знаниями и общими рекомендациями Amazon Web Services (AWS) по обучению и исследованиям в области ИИ/МО.
Кроме того, обе стороны обменяются опытом и передовыми практиками в рамках отраслевых консультаций, связанных с национальной стратегией «Цифровой Узбекистан – 2030» и законодательством об облачных технологиях и данных. AWS предоставит консультации, предложения и советы на основе лучших мировых практик AWS.
Директор IT Park Фарход Ибрагимов, отметив важность подписания Меморандума, подчеркнул актуальность реализации совместных проектов:
«Во время встреч и переговоров с представителями Amazon мы поняли, что у нас много аналогичных целей и амбиций. Наш диалог мы начали при поддержке Шохруха Джураева, финансового директора AWS в регионе EMEA. И сегодняшний день стал ещё одной знаменательной датой в истории IT Узбекистана.
Сотрудничество с такими компаниями, как Amazon запускает новую волну разработки IT-проектов. Мы твёрдо верим в потенциал партнёрств и считаем, что совместные партнёрские усилия позволят Узбекистану выйти на новый уровень развития IT-сектора и решить ряд задач».
«Узбекистан вступает в новую эру инноваций, когда предприниматели, общественные организации и предприятия разделяют видение современного цифрового общества. Мы рады, что подписали этот Меморандум о Взаимопонимании с правительством Узбекистана, и надеемся на поддержку этого видения через инициативы, которые будут стимулировать инновации, способствовать развитию цифровой экономики, поддерживать модернизацию устаревших IT-систем и развивать цифровые навыки для будущих поколений», — сказал Франко Спиччариелла, Директор по общественной политике в регионе EMEA, Amazon Web Services.