• Toshkentda Markaziy Osiyodagi eng yirik kosmik texnologiyalar konferensiyasi bo‘lib o‘tmoqda
Ayni kunlarda Intercontinental Tashkent (Trilliant)da jahon kosmik sanoati uchun keng ko‘lamli Markaziy Osiyodagi eng yirik kosmik texnologiyalar konferensiyasi o‘tkazilmoqda.
O‘zbekiston ikkinchi bor 10 ta davlatdan 250 dan ortiq kosmik korporatsiyalar, agentlik va qo‘mitalar vakillarining uchrashuv joyiga aylandi.
Ushbu konferensiya Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi – “O‘zbekkosmos” ko‘magida tashkil etildi.
Tadbir Turksat (Turkiya), ESRI (AQSh), MonocoSat/SSI Monoco (Monako Qirolligi), Contec (Janubiy Koreya), Eutelsat (Fransiya), IAI (Isroil), Synspective (Singapur), Xyuz (AQSh), Intersputnik (Rossiya), Maxar (AQSh), Planet (AQSh), Rohde & Schwarz (Germaniya), SES (Shveytsariya), Airbus (AQSh), Thales (Fransiya), Voyager (AQSh) , SI Imaging (Janubiy Koreya) kabi kosmik texnologiyalar sanoati yetakchilari ko‘magida tashkil etilgan.
Ushbu maydon ishbilarmon doiralar va sanoat kosmik agentliklari o‘rtasida xalqaro muloqot o‘tkazishga qaratilgan. Konferensiya dasturi xalqaro hamkorlik va sarmoya, yangi sunʼiy yoʻldosh texnologiyalarini muhokama qilish, xavfsizlik, moliya, kosmik sohani tartibga solishga bagʻishlangan.
Yangi kosmik iqtisodiyot texnologik innovatsiyalar va muayyan biznes modeliga asoslangan global tendensiyadir. Euroconsult ma’lumotlariga ko‘ra, bu sanoat 450 milliardga baholanishi mumkin va 2040-yilga kelib, u 1 trillion dollarga yetishi taxmin qilinmoqda. Bu avtomobilsozlik, turizm, energetika, telekommunikatsiya, transport va boshqa muhim tarmoqlar uchun yangi rivojlanish imkoniyatlarini ochib beradi.
Konferensiyaning dastlabki kunida ekspertlar mintaqaviy hamkorlik, xalqaro investitsiyalar va kosmik sanoatni barqaror rivojlantirish masalalarini muhokama qilishdi.
Shu bilan bir qatorda, konferensiya doirasida bir nechta sessiyalar ham bo‘lib o‘tadi. Unda bozor rahbarlari “new space” yechimlar, sun’iy yo‘ldosh aloqa texnologiyalarini taqdim etadilar, spektrlarni tartibga solish muammolari va mamlakatlarning raqamli transformatsiyasida O‘zkomnazoratning dolzarb vazifalarini muhokama qiladilar.

• В Ташкенте проходит крупнейшая в Центральной Азии конференция по космическим технологиям
В эти дни в Intercontinental Tashkent (Trilliant)проходит крупнейшая в Центральной Азии конференция по космическим технологиям для мировой космической промышленности.
Узбекистан во второй раз стал местом встречи представителей более 250 космических корпораций, агентств и комитетов из 10 стран.
Эта конференция была организована при поддержке Агентства космических исследований и технологий при Министерстве цифровых технологий – “Узбеккосмос”.
Мероприятие проводится при поддержке лидеров индустрии космических технологий, таких как Turksat (Турция), Esri (США), Monocosat/SSI Monoco (Королевство Монако), Contec (Южная Корея), Eutelsat (Франция), IAI (Израиль), Synspective (Сингапур), Hughes (США), Intersputnik (Россия), Maxar (США), Planet (США), Rohde & Schwarz (Германия), SES (Швейцария), Airbus (США), Thales (Франция), Voyager (США), Si Imaging (Южная Корея).
Это пространство предназначено для международного диалога между деловыми кругами и промышленными космическими агентствами. Программа конференции посвящена международному сотрудничеству и инвестициям, обсуждению новых спутниковых технологий, безопасности, финансам, регулированию космической отрасли.
Новая космическая экономика - это глобальная тенденция, основанная на технологических инновациях и определенной бизнес-модели. По данным Euroconsult, эта отрасль может быть оценена в 450 миллиардов долларов, а к 2040 году, по оценкам, она достигнет 1 триллиона долларов. Это открывает новые возможности для развития автомобильной промышленности, туризма, энергетики, телекоммуникаций, транспорта и других важных отраслей.
В первый день конференции эксперты обсудили вопросы регионального сотрудничества, международных инвестиций и устойчивого развития космической отрасли.
Кроме того, в рамках конференции также проводится несколько сессий. На ней лидеры рынка представят “new space” решения, технологии спутниковой связи, обсудят проблемы регулирования спектра и актуальные задачи самоконтроля в цифровой трансформации стран.