• O‘zbekistonda gender raqamli tafovut: qisqartirish yo‘llari va usullari
Xotin-qizlarning jamiyatdagi rolini oshirish, gender tenglik va oila masalalari bo‘yicha respublika komissiyasi, BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi vakolatxonasi hamkorlikda “O‘zbekistonda gender raqamli tafovut: qisqartirish yo‘llari va usullari” mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Suhbatda Oliy Majlis Senatining Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo‘mitasi, Raqamli texnologiyalar, Maktabgacha va maktab taʼlimi, Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar, Bandlik va kambag‘alikni qisqartirish vazirliklari, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi, Yoshlar ishlari agentligi, O‘zbekiston yetakchi ayollari muloqoti platformasi, Gender adolat liderlari – volontyorlari, fuqarolik jamiyati va OAV vakillari ishtirok etdi.
Har yili 8-mart sanasi butun dunyoda ayollar huquqlari harakatining markazi sifatida nishonlanib, gender tenglik, reproduktiv huquqlar va ayollarga nisbatan zo‘ravonlik masalalariga eʼtibor qaratiladi.
Tadbir davomida “O‘zbekistonda gender raqamli tafovut”ni aniqlash bo‘yicha o‘rganishlar natijalari ko‘rib chiqildi. Xotin-qizlarning jamiyatdagi rolini oshirish, gender tenglikka ushbu tafovutni qisqartirish yo‘llari orqali erishish va amalga oshirilishi kerak bo‘lgan chora-tadbirlar haqida muzokaralar olib borildi. Tadbir ishtirokchilarning ushbu mavzudagi salbiy gender stereotiplari bilan ham kurashish borasidagi taklif va tavsiyalari eshitildi.
Bugun barchamiz texnologiyalar jadal rivojlanib, kundalik hayotimizning muhim qismiga aylanib borayotgan zamonda yashayapmiz. Biroq, dunyo aholisining deyarli yarmini tashkil qiluvchi ayollarning 37 % turli sabablarga ko‘ra internetdan foydalana olmaydi. Erkaklarga qaraganda 259 milliondan kamroq ayollar internetga kirish imkoniyatiga ega.
Taʼkidlash lozimki, O‘zbekistondagi BMT TDning 2022-yilda o‘tkazgan “O‘zbekistonda gender raqamli tafovut”ni aniqlash bo‘yicha o‘rganishlari xotin-qizlarning raqamli ko‘nikmalari erkaklarnikidan qariyb 24% ortda qolishini tasdiqladi. 35 yoshdan oshgan ayollar 35 yoshdan kichik ayollarga qaraganda 10 % ga kam AKT sohasida malakaga ega. Ilg‘or raqamli ko‘nikmalarga ega bo‘lgan ayollar 36%ga yuqori daromad olishadi. Shuningdek, oliy maʼlumotli ayollar oliy maʼlumotga ega bo’lmagan ayollarga qaraganda 46% ko‘proq raqamli ko‘nikmaga ega.
Tadbir so‘nggida ishtirokchilar O‘zbekistonda gender raqamli tafovutni qisqartirish orqali gender tenglikka erishish bo‘yicha yangi yondashuvlar, g‘oyalar va tashabbuslar yuzasidan fikr almashilib, taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.

• Гендерный цифровой разрыв в Узбекистане: пути и методы сокращения
Республиканской комиссией по вопросам повышения роли женщин в обществе, гендерного равенства и семьи совместно с представительством Программы развития ООН в Узбекистане организован «круглый стол» на тему «Гендерный цифровой разрыв: решения и возможности для преодоления разрыва».
В мероприятии приняли участие представители Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам женщин и гендерного равенства, министерств цифровых технологий, дошкольного и школьного образования, высшего образования, науки и инноваций, занятости и сокращения бедности, Комитета по вопросам семьи и женщин, Агентства по делам молодежи, Национальной платформы женщин-лидеров, лидеры гендерной справедливости-волонтеры, представители гражданского общества и СМИ.
Ежегодно 8 марта по всему миру отмечается с целью популяризации движения за права женщин - привлечения внимания к вопросам гендерного равенства, репродуктивных прав и насилия в отношении женщин.
В ходе мероприятия рассмотрены результаты исследования по определению гендерного цифрового разрыва в Узбекистане. Дискуссии развернулись вокруг путей повышения роли женщин и девочек в обществе, достижения гендерного равенства и мер по сокращению разрыва на базе существующих проектов и программ. Участники поделились предложениями и рекомендациями о том, как бороться с гендерными стереотипами по данной теме.
Сегодня мы живем в мире, где технологии стремительно развиваются и становятся важной частью нашей повседневной жизни. Тем не менее, во всем мире 37% женщин, составляющих почти половину населения планеты, по разным причинам не имеют доступа к Интернету. Женщин, имеющих доступ к Интернету, на 259 миллионов меньше, чем мужчин.
Следует отметить, что исследование, проведенное ПРООН в Узбекистане в 2022 году для определения «гендерного цифрового разрыва в Узбекистане», подтвердило, что цифровые навыки женщин отстают примерно на 24% по сравнению с мужчинами. Женщины старше 35 лет владеют навыками ИКТ на 10% меньше, чем женщины моложе 35 лет. Женщины с развитыми цифровыми навыками зарабатывают на 36% больше. Кроме того, у женщин с высшим образованием цифровые навыки на 46% лучше, чем у женщин без высшего образования.
В конце мероприятия участники обменялись мнениями о новых подходах, идеях и инициативах по достижению гендерного равенства, а также разработаны предложения и рекомендации по сокращению гендерного цифрового разрыва в Узбекистане.