“ICTWEEK UZBEKISTAN” SUMMIT
Haftalikning mantiqiy ochilish marosimi bo‘lgan “ICTWEEK UZBEKISTAN” sammitida 708 nafar ishtirokchilar (shu jumladan, 20 dan ortiq vazirlik va idoralarning raqamlashtirish bo‘yicha o‘rinbosarlari) hamda AQSH, Rossiya, XXR, Germaniya, Turkiya, Ozarbayjon, Qozog‘iston va boshqa davlatlardan yuqori martabali mehmonlar qatnashdi.
Sammit doirasida MDH davlatlarining xalqaro elektroaloqa ittifoqi (XEI), Aloqa sohasidagi hududiy hamdo‘stlik (AS'HX) ijroiya qo‘mitasi, “Veon” kompaniyalari guruhi, “Meta” kompaniyasi va BMT vakillari o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etdi.
Sammitda “Plug and Play”ning O‘zbekistondagi filialining ochilishi hamda startaplar uchun akseleratsiya dasturini ishga tushirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
“Digital Eurasia” forumi
“Digital Eurasia” forumi o‘z ichiga axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining raqamli (elektron) hukumat, aqlli texnologiyalar (IoT), sun’iy intellekt, axborot va kiberxavfsizlik, virtual va to‘ldirilgan (AR/VR) hamda moliya texnologiyalari (Fintech) kabi yo‘nalishlarini qamrab oldi.
Ushbu forum doirasida “Meta” (XR Lab), “Veon”, “Innotech”, “SAP”, “KPMG”, “Huawei”, “Beeline”, “Astana Hub” kabi 20 dan ortiq xalqaro kompaniyalarning ekspertlari o‘z taqdimotlari bilan ishtirok etgan bo‘lib, 350 dan ortiq ishtirokchilarni jalb qildi.
“IT-Education” forumi
“IT-Education” Forumida 200 dan ortiq ishtirokchilar, shu jumladan 30 nafar xorijiy ekspertlar qatnashdi. Tadbirda Estoniya, Koreya Respublikasi, AQSH, Belarus Respublikasi, Hindiston kabi davlatlarning vakillari va xorijiy ekspertlari ishtirokida panel muhokamalari, xalqaro IT-kompaniyalar (“EPAM”, “TalentService”, “EAST-GAMES”, “LEVERX Group”) hamda universitetlarning taqdimot va chiqishlari bo‘lib o‘tdi.
Forum doirasida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatovning “Coursera” kompaniyasi vakili bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi va platformaning barcha kontentlaridan foydalanish imkoniyatini beruvchi 10 ming dona litsenziyalarni olish hamda 3 ta yo‘nalishdagi onlayn kurslardan foydalanish imkoniyatini beruvchi 1,2 mln litsenziyalarni bepul olish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Bundan tashqari, mazkur Forum doirasida Hindiston bilan hamkorlikda Buxoro viloyatida 2023-2024 o‘quv yilidan boshlab “Acharya International University of Uzbekistan” universiteti faoliyatining rasmiy yo‘lga qo‘yilishi e’lon qilindi.
Turkiy davlatlar texnoparklarining panel muhokamasi
Tadbir Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo-davlatlar texnoparklari o‘rtasidagi hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum ijrosi doirasida tashkil etilib, panel muhokamasida IT-park direktori F. Ibragimov (O‘zbekiston), “Astana Hub” bosh direktori M.Madiyev (Qozog‘iston), Qirg‘iziston dasturiy ta’minot ishlab chiquvchilari va xizmatlari uyushmasi bosh direktori A.Menashe (Qirg‘iziston), Moliyaviy Sabah laboratoriyasi direktori T. Ismoilov (Ozarbayjon), Future Laboratory bosh direktori I. Kashibadze (Gruziya) hamda Ernst & Young kompaniyasining Markaziy Osiyo va Kavkazdagi texnologik konsalting amaliyoti direktori M. Vyatkin ishtirok etdi.
Tadbirda IT-xizmatlarining eksport hajmini yanada oshirish, rezident kompaniyalar va startaplarni tashqi bozorlarga olib chiqishda hamkorlik va integratsiya masalalari muhokama qilindi.
Tadbir yakunida texnoparklar o‘rtasida IT-xizmatlarini eksport qilish borasida tajriba almashish; AQSH IT-xizmatlari bozorida faoliyat yuritayotgan mahalliy startaplarni qo‘llab-quvvatlash; texnoparklarning tajriba almashish va a’zo-mamlakatlarga o‘zaro tizimli tashriflarini tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Aloqa sohasida hududiy hamdo‘stlik (AS'HH) aloqa ma’muriyati rahbarlari kengashining va AS'HH huzuridagi axborotlashtirish bo‘yicha MDHga a’zo-davlatlarning muvofiqlashtiruvchi kengashining 58/28-qo‘shma yig‘ilishi
Mazkur yig‘ilishda AS'HHning to‘laqonli a’zolari, ya’ni Belarus Respublikasi, Qozog‘iston Respublikasi, Qirg‘iziston Respublikasi, Rossiya Federatsiyasi, Tojikiston Respublikasi
va Gruziya Aloqa ma’muriyatlari rahbarlaridan tashkil topgan delegatsiyalar hamda mazkur davlatlarning milliy aloqa operatorlari vakillari, shuningdek, Xalqaro elektraloqa ittifoqi, Butunjahon pochta ittifoqi, MDH Ijroiya qo‘mitasi va Davlatlarning parlamentlararo assambleyasiga a’zo-davlatlar kengashi kotibiyati vakillari ishtirok etdi.
AS'HH Kengashi a’zolari MDH davlatlarida raqamli rivojlanishning istiqbolli yo‘nalishlari, “5G”ni joriy etish va rivojlantirish, IT-xablarni yaratishda va startap ekotizimlarini rivojlantirishda birgalikda hamkorlik qilish, aloqa tarmoqlarida firibgarlikka qarshi kurashish bo‘yicha fikrlar bilan almashildi.
Shu bilan birga, AS'HH tashkilotining tarixida birinchi bor AS'HHga a’zo-davlatlar Aloqa ma’muriyatlari rahbarlari Kengashining va MDHga a’zo-davlatlarning AS'HH huzuridagi Axborotlashtirish bo‘yicha Muvofiqlashtiruvchi kengashining raisi lavozimiga bir ovozdan O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatovni 3 yil muddatga sayladi.
Ma’lumot uchun: ASHH tashkil topgandan buyon 31 yil davomida AS'HHga a’zo-davlatlar Aloqa ma’muriyatlari rahbarlari Kengashining va MDHga a’zo-davlatlarning AS'HH huzuridagi Axborotlashtirish bo‘yicha Muvofiqlashtiruvchi kengashining raisi lavozimiga Rossiya Federatsiyasi Aloqa ma’muriyati rahbari saylanib kelingan.
“IT-Village” majmuasining ochilish marosimi
Samarqand viloyati Nurobod tumanida “IT-Village” majmuasining ochilish marosimi O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov hamda Samarqand viloyati hokimi E. Turdimov ishtirokida bo‘lib o‘tdi.
“IT-Village” majmuasi 60 ta ish joyiga mo‘ljallangan bo‘lib, 3 ta o‘quv xonasi, 8 o‘rinli turar joy, 15 kishilik konferens-zal, tibbiyot punkti, eko-kinoteatr mavjud.
“IT-Village” majmuasi respublikaning chekka hududlarida IT infratuzilmasini tashkil etish, bolalarni IT-texnologiyalarga qiziqtirish va o‘qitish imkonini yaratish, shuningdek, xalqaro va mahalliy IT-tadbirlarni tashkil etish va o‘tkazish, AKT sohasidagi yangi yo‘nalish - IT-Turizmni rivojlantirishga qaratilgan.
Haftalik doirasida mahalliy va xorijiy IT-kompaniyalar o‘rtasida qariyb 200 mln. AQSH dollaridan ortiq qiymatdagi bitim va shartnomalar imzolandi. Jumladan:
- Yaponiyaning “Toyota Tshusho Corporation” va “O‘zbektelekom” AK o‘rtasida respublikada telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha shartnoma (loyiha qiymati 150 mln AQSH dollari);
- Xitoyning “Huawei” kompaniyasi tomonidan “Mobiuz” aloqa operatoriga 25,4 mln AQSH dollari miqdorida telekommunikatsiya uskunalarini yetkazib berish bo‘yicha bitim;
- IT Park rezidenti – “Revotech” va AQSHning “Effika Corp.” kompaniyasi o‘rtasida 2023 yil uchun sug‘urta sohasida 20 mln AQSH dollarlik autsorsing xizmatlarini (BPO) ko‘rsatish bo‘yicha memorandum;
- AQSHning “LATRO FZE” kompaniyasi bilan “O‘zTTBRM” DUK o‘rtasida O‘zbekiston Respublikasi telekommunikatsiya tarmoqlarida xalqaro ovozli trafikni o‘tkazish tartibi buzilishiga qarshi harakat qilish tizimini joriy etish bo‘yicha memorandum (loyiha qiymati 2,0 mln. AQSH dollari);
- Koreya intellektual sanoat uyushmasi (KOIIA) tomonidan Raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot institutiga katta hajmdagi ma’lumotlarni qayta ishlash uchun ilg‘or "Big Data" va "BI" dasturiy mahsulotidan foydalanish bo‘yicha sertifikatlar taqdim etish bo‘yicha bitim (loyiha qiymati 1,65 mln AQSH dollari);
- Xitoyning “ZTE” kompaniyasi tomonidan masofaviy xizmatlar eksporti (BPO) markazlarini zarur texnika va uskunalar bilan jihozlashga moddiy ko‘maklashish bo‘yicha bitim (loyiha qiymati 100 ming AQSH dollari);
- Xitoyning “Huawei” kompaniyasi va IT Park hamkorligida Termiz va Namangan shaharlarida 2 ta masofaviy xizmatlar eksporti (BPO) markazlarini tashkil etish bo‘yicha bitim (loyiha qiymati 100 ming AQSH dollari).

• Завершение и итоги недели информационно-коммуникационных технологий «ICTWEEK UZBEKISTAN – 2022»
24-27 октября т.г. в комплексе «Silk Road Samarkand» города Самарканда прошла неделя информационно-коммуникационных технологий «ICTWEEK Uzbekistan – 2022».
В рамках недели ИКТ состоялось 22 международных мероприятия, в которых приняли участие более 15 000 участников.
САММИТ «ICTWEEK Uzbekistan – 2022»
На саммите «ICTWEEK Uzbekistan – 2022», являющемся своего рода церемонией открытия недели, собралось более 700 участников (в том числе заместителей более 20 министерств и ведомств по цифровизации) из США, России, КНР, Германии, Турции, Азербайджана, Казахстана, а также высокопоставленные гости из других стран.
На саммите приняли участие представители Международного союза электросвязи стран СНГ, Исполнительного комитета Территориального содружества связи, группы компаний Veon, компании «Meta» и ООН.
Также в рамках саммита состоялась церемония открытия филиала «Plug and Play» в Узбекистане и запуска акселерационной программы для стартапов.
Форум «Цифровая Евразия»
Форум «Цифровая Евразия» включает информационно-коммуникационные технологии в цифровом (электронном) правительстве, интеллектуальные технологии (IoT), искусственный интеллект, информационную и кибербезопасность, виртуальные и дополненные (AR/VR) и финансовые технологии (Fintech).
В ходе форума выступили со своими докладами и приняли участие более 350 специалистов и участников из более 20 международных компаний, таких как «Мета» (XR Lab), «Веон», «Иннотех», «САП», «КПМГ», «Хуавэй», «Билайн» и «Астана Хаб».
Форум «ИТ-образование»
В Форуме «IT-Образование» приняли участие более 200 участников, включая 30 зарубежных специалистов. На мероприятии состоялись панельные дискуссии с участием представителей зарубежных экспертов таких стран, как Эстония, Республика Корея, США, Республика Беларусь, Индия, презентации международных IT-компаний («EPAM», «ТалентСервис », «ВОСТОЧНЫЕ ИГРЫ», «LEVERX Group») и университетов.
В рамках Форума министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Шерматов встретился с представителем компании Coursera. В ходе встречи была достигнута договоренность о получении 10 000 лицензий, позволяющих использовать весь контент платформы, и 1,2 млн лицензий, позволяющих бесплатно использовать онлайн-курсы по 3 направлениям.
Кроме того, в рамках данного Форума было объявлено, что с 2023-2024 учебного года в Бухарской области в сотрудничестве с Индией будет официально открыт «Международный университет Ачарья в Узбекистане».
Панельная дискуссия технопарков тюркских стран
Мероприятие организовано в рамках реализации меморандума о сотрудничестве между технопарками государств-членов Организации тюркских государств и директором IT-парка Ф.Ибрагимовым (Узбекистан), М.Мадиевым, генеральным директором «Astana Hub» (Казахстан), генеральным директором Кыргызской ассоциации разработчиков программного обеспечения и услуг А.Менаше (Кыргызстан), директором Financial Sabah Laboratory Т.Исмаилов (Азербайджан), генеральным директором Future Laboratory И.Кашибадзе (Грузия) и М.Вяткиным директором практики технологического консалтинга Ernst & Young в Центральной Азии и на Кавказе.
На мероприятии также были обсуждены вопросы сотрудничества и интеграции в области экспорта IT-услуг, вывода компаний-резидентов и стартапов на зарубежные рынки.
В ходе мероприятия были достигнуты договоренности об:
-  обмене опытом экспорта IT-услуг между технопарками;
- поддержке местных стартапов, работающих на рынке IT-услуг США;
- об организации взаимных систематических визитов технопарков в страны-члены.
58/28-совместное заседание Совета глав администраций связи Регионального содружества в области связи (РСС) и Координационного совета государств-участников СНГ по информатизации в рамках Содружества Независимых Государств.
На данном заседании присутствовали полноправные члены РСС, а именно Республика Беларусь, Республика Казахстан, Республика Кыргызстан, Российская Федерация, Республика Таджикистан, делегации в составе руководителей администраций связи Грузии и представителей национальных операторов связи этих стран, а также представителей Международного союза электросвязи, Всемирного почтового союза, Исполнительного комитета СНГ и Межпарламентская ассамблея государств – участников Секретариата Совета государств.
Члены Совета РСС обменялись мнениями о перспективных направлениях цифрового развития в странах СНГ, внедрении и развитии «5G», совместной кооперации в создании IT-хабов и развитии стартап-экосистем и борьбе с мошенничеством в сетях связи.
При этом впервые в истории организации РСС введена должность председателя Совета глав администраций связи государств-членов РСС и Координационного совета по информации. Им единогласно, сроком на 3 года, был избран министр ИКТ Республики Узбекистан Ш. Шерматов.
Для справки: Совет глав администраций связи является управляющим органом РСС совместно с Координационным советом стран-участниц СНГ по информатизации при РСС.
Церемония открытия комплекса «IT-Village»
На церемонии открытия комплекса «IT-Village» в Нурабадском районе Самаркандской области приняли участие министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Ш. Шерматов и хоким Самаркандской области Э.Турдимов.
Комплекс «IT-Village» рассчитан на 60 рабочих мест, имеет 3 учебных класса с 8-местным размещением, конференц-зал на 15 человек, медицинский пункт и эко-кинотеатр.
Комплекс «IT-Village» — это возможность организовать IT - инфраструктуру в отдаленных районах республики, заинтересовать и обучить детей IT - технологиям, а также организовать и провести международные и локальные IT - мероприятия. Также он направлен на развитие IT туризма.
В рамках недели ИКТ были подписаны соглашения и контракты на сумму более 200 млн. долларов США между местными и иностранными IT –компаниями, включая:
- соглашение между «Toyota Tsusho Corporation» (Япония) и АК «Узбектелеком» о развитии телекоммуникационной инфраструктуры в республике (стоимость проекта 150 млн долларов США);
- договор на поставку телекоммуникационного оборудования компанией «HUAWEI» (Китай) оператору «MOBIUZ» на сумму 25,4 млн долларов США;
- Меморандум между компаниями «Revotech» и «Effika Corp.» (США) о предоставлении услуг аутсорсинга (BPO) на сумму 20 млн долларов США в страховой сфере на 2023 год;
- Меморандум между компанией «LATRO FZE» (США) и ДУК «УзТТБРМ» о внедрении системы действий против нарушений порядка пропуска международного голосового трафика в сетях телекоммуникаций Республики Узбекистан (стоимость проекта 2,0 млн.
- Ассоциация интеллектуальной промышленности «KOIIA» (Южная Корея) предоставила Научно-исследовательскому институту развития цифровых технологий и искусственного интеллекта сертификаты на использование передовых программных продуктов «Big Data» и «BI» для обработки больших объемов данных на сумму 1,65 млн долларов США);
- Соглашение о финансовой поддержке оснащения центров удаленного экспорта услуг (BPO) необходимым оборудованием и инструментами компанией «ZTE» (Китай) (стоимость проекта 100 тыс. долларов США);
- Соглашение о создании 2-х центров удаленного экспорта услуг (BPO) в городах Термез и Наманган совместно с китайской компанией «Huawei» и IT-Park (стоимость проекта 100 тысяч долларов США).