Bugun, 9-iyun kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Amerika Qo‘shma Shtatlarining O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Deniyel Rozenblyum bilan uchrashib, IT Parkning yangi qurilayotgan majmuasida olib borilayotgan ishlar bilan tanishtirildi.
Xabaringiz bor, joriy yilning 14-aprel kuni davlatimiz rahbari tomonidan O‘zbekistonni mintaqaviy IT markazga aylantirish bo‘yicha topshiriqlar berilgan edi.
Ushbu topshiriqning ijrosini ta’minlash maqsadida, O‘zbekistondagi xorijiy davlatlarning elchilari, yetakchi mutaxassislari, IT kompaniyalar vakillari bilan bir qator uchrashuvlar o‘tkazilib, hamkorlik masalalari muhokama qilib kelinmoqda.
Hamkorlik masalalarini yanada kengaytirish maqsadida o‘tkazilgan uchrashuvda ham dastlab IT Parkning yangi qurilayotgan majmuasi va “Astrum” IT akademiyasi faoliyati haqida taqdimot o‘tkazildi. Unda AKT sohasining infratuzilmasi tubdan yangilanayotgani, bu esa dunyodagi katta IT kompaniyalarni jalb etib, IT Parkni yaxlit kompleks tarzda rivojlantirish, IT vakillari uchun qulay muhit yaratish maqsad qilinayotgani tushuntirildi.
Shundan so‘ng AKT vaziri Elchini IT Parkning yangi qurilayotgan majmuasi bilan tanishtirdi.
Bu yerda yoshlarni yetakchi xorijiy kompaniyalarga masofadan turib xizmat ko‘rsatish kasbiga, ya’ni autsorsing (BPO va KPO) xizmatlarini ko‘rsatishga o‘rgatish, xorijning yetakchi IT kompaniyalarini O‘zbekistonga jalb qilish, mamlakatni mintaqaviy IT markazga aylantirish maqsad qilingani aytib o‘tildi.
Jumladan, AQSH va O‘zbekiston o‘rtasida IT sohalarida hamkorlik yangi bosqichga chiqayotgani, AQSH yetakchi kompaniyalarini O‘zbekistonga jalb qilish, shuningdek, masofaviy xizmatlar ko‘rsatish autsorsing (BPO va KPO) markazlarini tashkil etishda asosiy hamkor bo‘layotgani ta’kidlandi.
Tanishtiruv jarayonida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Amerika Qo‘shma Shtatlarining O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Deniyel Rozenblyumga Amerikaning IT kompaniyalarini O‘zbekistonda mintaqaviy ofislarini ochishni taklif etdi.

• Министр ИКТ выступил с предложением открыть региональные представительства американских IТ- компаний в Узбекистане
09.06.2022
Сегодня, 9 июня, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Соединенных Штатов Америки в Узбекистане Даниэлем Розенблюмом и проинформировал его о работах, проводимых в новом комплексе IT Park.
Как известно, 14 апреля текущего года глава нашего государства дал поручение по превращению Узбекистана в региональный центр информационных технологий.
В целях обеспечения выполнения этой задачи проводится ряд встреч с послами иностранных государств в Узбекистане, ведущими экспертами, представителями IТ-компаний для обсуждения вопросов сотрудничества.
В целях дальнейшего расширения сотрудничества на встрече также состоялась презентация нового комплекса IT Park и деятельности IТ-академии Astrum. Было отмечено, что инфраструктура сектора ИКТ кардинально обновляется, что направлено на привлечение крупнейших мировых айти компаний, развитие IT Park, создание благоприятной среды для представителей ИТ в целом.
Далее министр ИКТ проинформировал посла о строящемся новом комплексе IT Park.
Целью является обучение молодежи профессиям удаленного обслуживания ведущих зарубежных компаний, т.е. аутсорсинга (BPO и KPO), привлечение в Узбекистан ведущих зарубежных IT- компаний, превращение страны в региональный IТ-центр, - отметил он.
Вместе с тем, было отмечено, что с привлечением в Узбекистан ведущих американских компаний, ключевых партнёров по созданию центров дистанционного обслуживания аутсорсинга (BPO и KPO)сотрудничество между США и Узбекистаном в сфере IТ выходит на новый этап.
В ходе презентации министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов пригласил Чрезвычайного и Полномочного Посла Соединенных Штатов Америки в Узбекистане Даниэля Розенблюма открыть региональные представительства американских IТ-компаний в Узбекистане.