• Qizlar uchun mo'ljallangan TumarisHack onlayn xakatoni yakunlandi
Joriy yilning 27-29-may kunlari TumarisHack qizbola-dasturchilar uchun Markaziy Osiyo onlayn xakatoni bo‘lib o‘tdi.
Xakaton IT Park tomonidan USAID tadbirkorlik va biznes muhitini rivojlantirish loyihasi, Beeline Uzbekistan raqamli operatori, TBC Bank, Wonder Women hamjamiyati ko‘magida tashkil etildi.
Xakatonda jami 85 ta jamoa ishtirok etdi, shundan 47 ta jamoa Demo Day kunigacha yetib kelishdi. Tadbir 4 ta: FinTech, E-commerce, DeepTech, Wonder Women kabi yo‘nalishlarda o‘tkazildi.
Wonder Women yo‘nalishi doirasida quyidagi vazifalar qo‘yildi:
- Wonder Women APP-da foydalanuvchi xabarlari va postlarining kayfiyatiga mos rangni aniqlaydigan texnologiyani ishlab chiqish;
- faqat ayollar uchun ishlab chiqilgan ilovada avtorizatsiya qilish usulini ishlab chiqish.
G‘oliblar
FinTech, DeepTech, E-commerce yo‘nalishlari bo‘yicha:
1-o‘rin - DNK jamoasi (PeTag loyihasi - uy hayvoni salomatligini kuzatish imkonini beruvchi qurilma);
2-o‘rin – From MADE to top jamoasi (tibbiyot muassasalari uchun mo‘ljallangan, neyron tarmoqlardan foydalanuvchi, talabalar interaktiv shaklda ta’lim olishlari mumkin bo‘lgan o‘quv platformasi loyihasi;
3-o‘rin – Fazo jamoasi (supermarketlar va savdo markazlarida navbatlar muammosini hal qilish uchun uchun ekotizim loyihasi).
G‘olib jamoalar akseleratsiya dasturiga hech qanday tanlovsiz kirish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Wonder Women yo‘nalishi doirasida qimmatbaho sovg‘alarga ega bo‘ladigan qolgan jamoalar:
- Study Pool (natijalarni keyinchalik relyatsion jadvallarga o‘tkazish imkoniyati bilan API orqali matnni qabul qilish, filtrlash va tahlil qilish uchun noyob funksiya ishlab chiqdi. API  salbiy xabarlar va istalmagan xabar jo‘natuvchilar bilan kurashadi;
- GGG (xizmat doirasida xavfsiz muloqot qilish imkonini beruvchi faqat ayollar uchun ishlab chiqilgan ilovadagi avtorizatsiya loyihasi);

• Завершился онлайн-хакатон для девушек TumarisHack
TumarisHack — это онлайн-хакатон для девушек из стран Центральной Азии, где в течение двух дней при поддержке менторов участницы работали над решением задач и создавали прототипы приложений для дальнейшего представления жюри.
Хакатон организован IT Park при поддержке Проекта USAID по развитию предпринимательства и бизнес-среды, Digital-оператора Beeline Uzbekistan, TBC Bank, женского комьюнити «Wonder Women».
Всего в хакатоне участвовало 85 команд, до Demo Day дошли 47 из них. Мероприятие проходило по 4 направлениям: FinTech, E-commerce, DeepTech, Wonder Women. По выбранному направлению участницам необходимо было предоставить решение.
В рамках направления Wonder Women необходимо было решить одну из задач:
- придумать технологию, которая будет определять эмоциональный окрас сообщений и постов пользователя в приложении Wonder Women APP;
- разработать способ авторизации в приложении только для женщин.
Победители
Победителями хакатона по направлениям FinTech, DeepTech, E-commerce стали:
1 место — команда DNK (проект PeTag — устройство, позволяющее отслеживать состояние здоровья питомца);
2 место — команда From MADE to top (проект образовательной платформы для медучреждений, в которой используются нейронные сети, в которой студенты могут обучаться в интерактивной форме;
3 место — команда Fazo (проект экосистемы для супермаркетов и точек продаж для решения проблемы очередей).
Команды-победители получат возможность попасть на программу акселерации вне конкурса.
Кроме того, по направлению Wonder Women следующие команды тоже получат призы:
- Study Pool (воплотили уникальную функцию для получения, фильтрации и анализа текста через API с возможностью дальнейшей передачи результатов в реляционные таблицы. Тем самым их API борется с негативными сообщениями и нежеланными отправителями;
- GGG (проект авторизации в приложении только для женщин, что позволит безопасно общаться в рамках сервиса);