• “Xalqaro AKT sohasida ayollar kuni” munosabati bilan Ayollar va yoshlar uchun raqamli ko‘nikmalar markazi ish boshladi
AKT sohasida ayollarning rolini oshirish hamda xotin-qizlarni axborot texnologiyalar sohasida ishlashga jalb etish maqsadida har yili aprel oyining to‘rtinchi payshanbasida Xalqaro AKT sohasida qizlar kuni nishonlanadi. Shu munosabat bilan bugun, 28-aprel kuni Ayollar va yoshlar uchun raqamli ko‘nikmalar markazining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu loyiha Xalqaro Elektraloqa Ittifoqi hamda O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining IT-Park ishtirokidagi qo‘shma loyihasi doirasida tashkil etildi.
Asosiy maqsad kelgusida ayol va qizlarni ko‘proq AKT sohasiga jalb qilish hamda mutaxassis bo‘lishga targ‘ib etishdan iborat.
Markaz ochilish marosimida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o‘rinbosari Oleg Pekos ishtirok etdi.
Dastlab mehmonlar markazda yoshlar, ayol-qizlar uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishtirildi. Ularga AKT sohasida tahsil olayotgan talaba qizlar tomonidan yaratilgan startap loyihalar taqdim etildi.
AKT vaziri birinchi o‘rinbosari u yerda mavjud imkoniyatlarni ko‘zdan kechirib, markazning keyingi faoliyatiga muvaffaqiyat tiladi.
Shuningdek, shu kunning o‘zida Toshkent shahridagi Inha universitetida “Xalqaro AKT sohasida ayollar kuni”ga bag‘ishlab xotin-qizlar bilan muloqot ham tashkil etildi.
Muloqot davomida bugungi kunda IT sohasida ham ayollarga yetarlicha imkoniyatlar yaratib berilayotgani va ulardan samarali foydalanish bo‘yicha fikr-mulohazalar almashildi.

• В связи с Международным днем девушек в ИКТ открылся Центр обучения цифровым навыкам девушек и молодежи April 28, 2022
С целью повышения роли женщин и их привлечения в сферу информационно-коммуникационных технологий каждый год в апреле, в четверг на четвертой неделе празднуется Международным днем девушек в ИКТ. В связи с этим сегодня, 28 апреля, прошла церемония открытия Центра обучения цифровым навыкам девушек и молодежи.
Данный центр был организован в рамках совместного проекта Международного союза электросвязи и Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.
Основная цель данного центра – широкое привлечение девушек и женщин в сферу ИКТ, их подготовка в качестве IT-специалистов.
В церемонии открытия центра принял участие первый заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Олег Пекось.
В начале мероприятия гости ознакомились с условиями, созданными в центре для девушек и женщин, молодежи. Для них была проведена презентация стартап-проектов, разработанных студентками, обучающимися информационно-коммуникационным технологиям.
Первый заместитель Министра ИКТ, ознакомившись с имеющимися возможностями, пожелал центру дальнейших успехов.
Также в этот день в Университете Инха в Ташкенте была организована онлайн-встреча, посвященная Международному дню девушек в ИКТ. В ходе встречи состоялся обмен мнениями по созданию возможностей для женщин в IT-сфере, их эффективному использованию.